Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Przeproteinowanie włosów – czy proteiny mogą być szkodliwe?

Uroda Data publikacji - 16 lipca 2021 Autor - Redakcja gzm.org.pl
przeproteinowanie włosów

Włosy składają się w większości z protein, jednak z biegiem czasu tracą je. Dzieje się tak na skutek częstego mycia, farbowania i stylizacji na gorąco. Stają się matowe, słabe i kruche. Jeśli włosy są zniszczone, pora na ich regenerację, tak aby znów były zdrowe i lśniące. Zazwyczaj w takim przypadku sięgamy po produkty z proteinami, które znacznie poprawiają strukturę włosów. Proteiny na włosy należy stosować umiejętnie i z umiarem. Należy je dobierać do rodzaju włosów. Dlaczego? Ponieważ może dojść do przeproteinowania włosów. Jak można rozpoznać przeproteinowanie włosów i jak mu zapobiegać?

Przeproteinowanie włosów co to jest?

Obecnie na rynku jest dostępnych mnóstwo produktów zawierających proteiny (na przykład proteiny soi, jedwabiu, owsa, pszenicy, kukurydzy), które potrafią naprawić zniszczone włosy. Jeżeli jednak dostarczymy im podczas pielęgnacji zbyt dużo białka, może dojść do przeproteinowania włosów. Zamiast poprawić kondycję włosów, można im w ten sposób zaszkodzić.

Przeproteinowanie włosów objawy

Kiedy włosy są wysokoporowate, czyli ich łuski są szeroko rozchylone, są szczególnie narażone na przeproteinowanie włosów. W przypadku takich włosów proteiny zawarte w kosmetykach z łatwością wnikają do struktury włosa i bardzo szybko się nadbudowują, a jednocześnie pozbawiają włosy wilgoci.
Jakie są konsekwencje i objawy przeproteinowania włosów? Przede wszystkim stają się suche, łamliwe i matowe, tracą sprężystość, robią się szorstkie i podatne na puszenie się.
Jednak posiadacze włosów niskoporowatych również muszą się liczyć z możliwością przeproteinowania włosów, kiedy źle dobiorą produkty do mycia i pielęgnacji. W ich przypadku włosy stają się lepkie i wyglądają na tłuste i nieświeże.
Objawy są zazwyczaj najbardziej widoczne na końcówkach włosów, które w takiej sytuacji są łamliwe i się kruszą. Czasami nie ma innego wyjścia i po prostu trzeba obciąć końce.

Jak zapobiegać przeproteinowaniu włosów?

Przede wszystkim należy czytać etykiety używanych produktów do mycia i pielęgnacji włosów i unikać codziennego stosowania preparatów z proteinami.
Dobrze jest również przetestować różne produkty i rodzaje protein. Tylko w ten sposób można się przekonać, jakie są dobre dla naszych włosów, a których nie należy używać.

Czemu służą proteiny?

Na wielu produktach widnieją napisy typu „Z proteinami jedwabiu” lub „Zawiera białko keratynowe”. Co właściwie robią proteiny we włosach i dlaczego białko znajduje się w tak wielu produktach?

Kiedy Twoje włosy są wiotkie i pozbawione elastyczności, potrzebujesz produktu, który uelastycznia włosy. Wtedy na pewno natkniesz się na taki, który zawiera białko. Proteiny zawarte w produkcie wyrównują braki białka we włosach. Braki są zazwyczaj spowodowane częstym myciem włosów gorącą wodą oraz intensywnym suszeniem i czesaniem. Nawet trwała ondulacja sprawia, że ​​włosy potrzebują pielęgnacji i protein. Dzieje się tak, ponieważ wnika głęboko w strukturę włosa i obciąża włosy. W rezultacie włosy mają rozdwojone końcówki i stają się matowe, ponieważ łuska włosa jest uszkodzona.

Produkty zawierające proteiny mogą to naprawić. Wnikają w głąb włosa, uszczelniają uszkodzone miejsca, pokrywają włosy warstwą ochronną i wygładzają w ten sposób szorstką łuskę. Włosy stają się silniejsze i zdrowsze. Włosy porowate są uzupełniane, a włosy słabe zyskują większą elastyczność.

Nowe technologie — proteiny „szyte na miarę”

Obecnie technologie umożliwiające identyfikację i reprodukcję dokładnie tych białek, których brakuje we włosach. Te nowe białka odpowiadają własnym białkom włosów nawet lepiej niż składniki aktywne stosowane wcześniej w pielęgnacji włosów i tworzą zdrową bazę. Nowa technologia z białkiem intensywnej pielęgnacji przywraca włosom dokładnie to, co utraciły i zapewnia doskonale zregenerowaną strukturę włosa.

Ponieważ ciepło podczas stylizacji prowadzi do rozpadu białek we włosach, a w konsekwencji do uszkodzenia struktury włosa, stosowanie sprayu termoochronnego jest koniecznością podczas korzystania z urządzeń do stylizacji, takich jak suszarka do włosów czy prostownica.

Oprócz produktów z proteinami istnieją również składniki aktywne, które wpływają na produkcję białka. Na przykład koenzym Q10 stymuluje produkcję keratyny będącej składnikiem włosów. Warto zobaczyć: https://gzm.org.pl/jakie-wystepuja-silikony-w-kosmetykach/

Kiedy włosy potrzebują kuracji proteinowej?

– Jeśli twoje włosy są słabe i oklapłe, może to oznaczać, że twoje włosy wymagają kuracji proteinami. Proteiny pomagają odbudować i wzmocnić włosy.
Oznaki, że włosom brakuje protein:

– Puszące się włosy — jeśli twoje włosy mają tendencję do szybkiego puszenia się – na przykład, jeśli powietrze jest wilgotne – może to być spowodowane brakiem niezbędnego białka we włosach. Włosy mają małe szczeliny, które natychmiast wchłaniają wilgoć — tak powstają rozdwojone końcówki. Możesz wypełnić te luki za pomocą leczenia białkowego. Włosy są wzmocnione i nie puszą się tak szybko.

– Mało sprężyste włosy — jeśli twoje włosy utraciły naturalną strukturę loków, to znak, że straciły sprężystość. Oznacza to, że nie są one wystarczająco elastyczne. Jeśli włosy się łamią, potrzebują zastrzyku białka.

– Włosy wiotkie — dzięki doładowaniu proteinowemu wzmocnisz włosy od wewnątrz i zapewnisz im lepszą przyczepność.

Podczas farbowania substancje chemiczne mogą uszkodzić strukturę włosa. Aby stworzyć lepszą bazę pod kolor, warto zastosować kurację proteinową wzmacniającą włosy przed i po farbowaniu.

Odpowiednie stosowane proteiny wzmacniają i poprawiają strukturę włosów, a także powodują, że odbudowuje się ochronna warstwa lipidowa. Włosy są chronione od wewnątrz i są znacznie bardziej odporne.

Jak dużo białka potrzebują ludzie?

Jako niezbędny składnik odżywczy dla naszego organizmu, białko dostarcza nie tylko pożywki dla zdrowych włosów, ale także zapewnia tworzenie komórek w mięśniach, skórze i kościach, wspomaga rozwój enzymów i hormonów, transportuje tlen i tłuszcze, wspiera układ nerwowy i wzmacnia układ odpornościowy. Zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na białko jest zatem ważne dla wszystkich funkcji organizmu.

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?