Dlaczego jedzenie w łóżku to zły pomysł?

Nie ma wątpliwości, że każdemu z nas zdarzyło się zjeść jakąś przekąskę w łóżku. Niezależnie od tego, czy przytrafiło nam się to raz, czy też regularnie spożywamy śniadanie na naszej pościeli, warto zaznajomić się z powodami, dla których jedzenie w łóżku to zły pomysł. Sprawdź sam, dlaczego nie należy tego robić!

Pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości

Spokojne, pyszne śniadanie spożyte w łóżku to coś, za czym wiele z nas przepada. Możemy wtedy jednocześnie zrelaksować się przy naszym ulubionym serialu lub książce i odpocząć przed zaczęciem wymagającego dnia. Niestety, okazuje się, że jedzenie w ten sposób przynosi nam więcej nieprzyjemności, niż korzyści. Po pierwsze, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że kiedy jemy naszą przekąskę w łóżku, siedzimy, a często też leżymy w nienaturalnej pozycji, która zdecydowanie nie wspiera prawidłowego trawienia. Jedzenie wtedy ma utrudnioną drogę do naszego żołądka, co może wywołać zgagę i ból brzucha. Nie dość, że będziemy zmagać się ze zgagą, to jeszcze poczujemy się, jakby było nam niedobrze, nawet jeśli z naszym śniadaniem było wszystko w porządku. Kiedy za to wieczorem spożywamy coś w łóżku, ryzykujemy tym, że podczas oglądania czegoś zaśniemy, a przez to zapomnimy o umyciu naszych zębów. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, może doprowadzić do pojawienia się próchnicy. Zwróćmy też uwagę na to, że gdy mamy nawyk jedzenia w łóżku, jako przekąskę wybieramy najczęściej niezdrowe, tłuste lub słodkie przekąski, które nie wpływają dobrze na nasz organizm. Mogą doprowadzić do tego, że przybierzemy na wadze.

Wpływ na higienę snu

Nikt nie zaprzeczy, że jedzenie w łóżku negatywnie oddziałuje na naszą higienę snu. Niezależnie od tego, co jemy, na naszą pościel mogą wysypać się różne okruszki. Istnieje też większe ryzyko tego, że ubrudzimy nasze artykuły sypialniane, co poskutkuje powstaniem nieestetycznej, tłustej plamy. Co więcej, to może doprowadzić do tego, że na powierzchni naszego łóżka zaczną gromadzić się różne bakterie. Szczególnie roztocza żywią się resztkami jedzenia. Jeśli tego nie dopilnujemy, mogą one rozprowadzić się po całym naszym prześcieradle czy pościeli. Będzie to szczególnie niebezpieczne dla alergików, u których taki stan może spotęgować siłę reakcji alergicznej. Warto wtedy stosować materac nawierzchniowy, który wraz z pokrowcem dba o naszą higienę snu. Będziemy mogli często go prać i minimalizować rozpowszechnianie się zanieczyszczeń. Oczywiście, najskuteczniejszą opcją byłoby całkowite zrezygnowanie z jedzenia w łóżku.

Problemy ze snem

Kiedy będziemy regularnie spożywać posiłki w łóżku, może to niekorzystnie wpłynąć na jakość naszego snu. Nasz mózg przestanie postrzegać sypialnie tylko jako miejsce relaksu i spokoju. Z tego powodu możemy doświadczać trudności z zasypianiem i odprężeniem się. Nie pozwólmy, aby tak się stało – niech sypialnia nadal będzie komfortową, bezpieczną przestrzenią, w której za sprawą dobrze dopasowanego materaca będziemy mogli skutecznie wypocząć.

Kiedy poznamy powody, dla których jedzenie w łóżku nie jest dla nas korzystne, z pewnością będziemy chcieli wprowadzić zmiany w naszej wieczornej lub porannej rutynie. Mimo że spożywanie jedzenia na łóżku na początku wydaje się wygodne, prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą doskwierać nam przez resztę dnia. Pozbądź się ich, rezygnując ze śniadania na pościeli!
 
 Artykuł sponsorowany.

Redakcja gzm.org.pl