Jakiego zapachu nie lubią myszy i co je odstrasza?

Niezapowiedziana i nieproszona wizyta małego gryzonia w naszym domu potrafi wzbudzić nie lada niepokój. Myszy są utrudnieniem nie tylko ze względu na potencjalne choroby, które mogą przynieść, ale także przez to, jak szybko mogą się rozmnażać, niszcząc jednocześnie naszą żywność oraz przedmioty codziennego użytku. Czy jest jednak sposób, aby zniechęcić je do odwiedzania naszych domów? Na szczęście odpowiedzią jest tak, a jednym z nich są zapachy, których myszy nie znoszą.

Zapachy odstraszające gryzonie

Myszy, podobieństwie do innych gryzoni, mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Pozwala im to unikać potencjalnych zagrożeń, ale także znaleźć źródła pożywienia. Warto podkreślić, że zapachy, których nie cierpią, mogą być bardzo skutecznym szyldem, który odstraszy je od naszego domu. Czym charakteryzują się te zapachy?

Przede wszystkim są to ostre, intensywne aromaty. Myszy nie przepadają za zapachem mięty pieprzowej, tui, goździków, jałowca czy bazylii. Środek na myszy można z łatwością przygotować, zalewając suche zioła gorącą wodą i odstawić do zaparzenia. Po ostudzeniu wystarczy spryskać nim miejsca, przez które gryzonie mogą dostać się do naszego domu.

Profesjonalne środki odstraszające myszy

Naturalne środki nie zawsze okażą się skuteczne, szczególnie w przypadku silnego nasilenia infestacji. Wówczas warto postawić na profesjonalne detergenty odstraszające myszy.

W skład takich preparatów wchodzą składniki, które mysi zmysł węchu odbiera jako nieprzyjemne. Mogą to być środki chemiczne, ale także naturalne substancje, jak olejki eteryczne. Firmy zajmujące się deratyzacją oferują specjalne pasty, kapsułki, czy spraye, które rozpylane w strategicznych miejscach odstraszają myszy i zapobiegają ich przedostaniu się do wnętrza budynku.

Jak zabezpieczyć dom przed gryzoniami?

Wreszcie, niezwykle ważnym elementem walki z myszami jest odpowiednie zabezpieczenie domu oraz ograniczanie dostępu do źródeł pożywienia. Myszy są doskonałymi wspinaczami i potrafią przedostać się przez szczeliny o szerokości zaledwie 0,6 cm. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie wokół rur, drzwi i okien.

Należy także pamiętać, że gryzonie te są wszystkożerne, więc wszystko, co jemy, jest dla nich atrakcyjne. Dlatego niezwykle istotne jest utrzymanie czystości w domu i nie pozostawianie jedzenia w otwartych opracowaniach.

Redakcja gzm.org.pl