Jakie występują silikony w kosmetykach

Silikony to popularny surowiec, który jest obecny przy masowej produkcji kosmetyków. Posiadają oczywiście pozytywne właściwości, ale z niektórymi trzeba uważać. Należy mieć na uwadze, że silikony w kosmetykach stosowane regularnie kumują się w organiźmie, dlatego większość osób powinna ich unikać.

Regularne stosowanie kosmetyków z silikonem

Niestety znajdują się one w produktach do ciała, twarzy i włosów, dlatego ciężko je całkowicie wykluczyć. Charakteryzują się właściwościami wypełniającymi, które powodują, że na skórze tworzy się warstwa ochronna, które utrudnia oddychanie, ponieważ zatyka pory. Działa na podobnej zasadzie co bloker, dlatego nie jest to w żadnym wypadku dobre dla zdrowia. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że do skóry poza wodą i zanieczyszczeniami nie są doprowadzone składniki odżywcze. Wiele osób poleca ten typ kosmetyków ze względu na ich działanie wygładzające i wyrównujące, jednak jest to tylko złudzenie optyczne. Po odstawieniu produktów z silikonem wszystko powinno wrócić do normy. Osoby, które mają wrażliwą skórę powinny szczególnie uważać, ponieważ stosowanie kosmetyków z silikonem może przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto zwrócić uwagę, że występują one także w składzie toników i produktów do demakijażu. Niestety takie kosmetyki są stosunkowo często wykorzystywane przez osoby z cerą skłonną do trądziku i wyprysków. Silikon obecny w kosmetykach może jedynie spotęgować objawy, a w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do stanu zapalnego. Niestety coraz częściej syntetyczny składniki są również dodawane do kremów. Działanie okluzyjne tych produktów sprawia, że woda nie może wyparować z naskórka. W ten sposób można bardzo szybko uzyskać efekt miękkiej i gładkiej skóry.

Oleje silikonowe

W rzeczywistości jednak działa to trochę inaczej, ponieważ silikon blokuje składnikom odżywczym drogę do warstw skórnych, które są położone głębiej. Warto także pamiętac, że wszelkie próby usunięcia silikonu ze skóry mogą przyczynić się do zniszczenia naturalnego płaszczu lipidowego. Według niektórych opinii preparaty bazujące na silikonie mogą przyspieszać starzenie się skóry. Istnieją różne silikony w kosmetykach nazwy są szeroko rozpowszechnione w kosmetologii i farmacji. Oleje silikonowe, czyli polidimetylosiloksany mają dużą wytrzymałość na temperaturę i utleniane. Są również odporne na grzyby i bakterie, dlatego stosowane są stosunkowo często. Należy również mieć na uwadze, że nie rozpuszczają się w wodzie oraz nie wiążą się z tłuszczami. Stosuje się je najczęściej w kosmetykach do włosów, ponieważ tworzą warstwę zabezpieczającą na włosach, która powoduje, że włosy są gładkie i miękkie w dotyku. Warto także dodać, że oleje silikonowe ułatwiają rozczesywanie i zapobiegają nadmiernemu splątywaniu włosów.

Silikony lotne

Kolejny rodzaj to silikony lotne, które można spotkać w kosmetykach do twarzy. Do tej grupy zaliczają się cyklometylosilikony oraz cyklometikony. Ich głównym zadaniem jest ulepszenie struktury preparatu, co wpływa na ich właściwości użytkowe. Ich regularne stosowanie powoduje, że na skórze tworzy się cienka warstwa, która delikatnie ją nawilża. Na uwagę zasługuje fakt, że nie wchodzą w reakcje z resztą składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Silikony z aminową grupą funkcyjną potrafią znacznie poprawić wygląd wizualny włosów. Niestety mają również negatywne działanie, ponieważ stosowane w nadmiarze sprawiają, że włosy zaczynają się lepić. Nadmierna pielęgnacja włosów przy użyciu tej grupy silikonów pozbawia włosy puszystości, a także zmniejsza ich objętość. W ten sposób można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ fryzura wygląda na suchą i przeciążoną. Najłagodniejszą z grup silikonów są glikole silikonowe. Najczęściej można je spotkać w kosmetykach do ciała i twarzy. Są one dość neutralne, dlatego mogą być używane przez alergików. Do tego nie obciążają włosów i dobrze sprawdzają się w ich nawilżaniu oraz wygładzaniu.

Przyczyny stosowania silikonów w kosmetykach

Cechą charakterystyczną tej grupy silikonów jest łatwa rozpuszczalność w wodzie oraz alkoholach. W niektórych przypadkach mogą złagodzić podrażnienia, które były wywołane używaniem innych preparatów kosmetycznych. Obecnie powszechnym zjawiskiem są silikony w kosmetykach lista jest dosyć długa. Można je podzielić na silikony lotne, do których należą: cyclomethicone oraz cyclopentasiloxane. W krótkim czasie od aplikacji powinny wyparować samodzielnie. Do grupy silikonów rozpuszczalnych w wodzie można zaliczyć: dimethicone copolyol, hydroxypropyl polysiloxane oraz lauryl methicone copolyol. Należy również brać pod uwagę znaczniki liczbowe. Zasada jest taka, że im większa rozpuszczalność w wodzie, tym wyższy znacznik. Z tego powodu silikony ze znacznikiem 10 i więcej charakteryzują się bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że silikony z PEG o znaczniku 4 i mniejszych w ogóle się nie rozpuszczają. Do silikonów nierozpuszczalnych w wodzie, które można usunąć za pomocą łagodnych preparatów myjących należą: dimethiconol, amodimethicone, dimethicone oraz phenyl trimethicone. Zobacz także: https://gzm.org.pl/przeproteinowanie-wlosow-czy-proteiny-moga-byc-szkodliwe/

Silikony nierozpuszczalne w wodzie

Ostatnia grupa silikonów to nierozpuszczalne w wodzie, które z trudem usuwa się przy użyciu łagodnych preparatów i zalicza się do nich: trimethicone i simethicone. Właściwości chemiczne tych substancji umożliwiają równomierną aplikację kosmetyku. Na uwagę zasługuje także działanie antystatyczne, które zapobiega elektryzowaniu się włosów. Ta cecha sprawia, że silikony są doskonałą substancją kondycjonującą. Niestety osoby, które mają włosy delikatne i podatne na uszkodzenia nie powinny stosować takich kosmetyków. Najważniejsze jest oczywiście stosowanie się do zaleceń producentów. Kosmetyki, które wybieramy powinny być dedykowane do określonego typu cery lub włosów. Warstwa tworzona przez te substancje jest półprzepuszczalna, ponieważ przepuszcza wodę, tlen, a także inne substancje zawarte w kosmetykach. Na kosmetyki z silikonami mogą spokojnie decydować się osoby bezproblemową cerą. Po każdym użyciu preparatu zawierającego silikon należy dokładnie oczyścić skórę. Jeżeli będzie to robione niedokładnie to resztki polimerów mogą pozostać na skórze.

Redakcja gzm.org.pl