Jakie regały do spiżarni?

Niezależnie od tego, czy masz miejsce na małą, czy dużą spiżarnię, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie meble, organizery oraz inne elementy wyposażenia. Wszystko to wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia. Jakie regały do spiżarni wybrać? Sprawdzamy.

 Jaki materiał regałów do spiżarni wybrać?

Spiżarnia to częste marzenie każdej z gospodyń domowych. Idealnie sprawdzi się do przechowywania przetworów czy zapasów jedzenia. Odpowiednie meble to podstawa, aby uniosły ciężar słoików i innych elementów. Poza tym tworzą bazę do przechowywania. Warto wziąć pod uwagę fakt, że regały to wybór na wiele długich lat, jeśli urządzasz małe lub większe pomieszczenie. Na jaki materiał się zdecydować?

Popularne na rynku są regały drewniane. To ponadczasowy materiał, który jest źródłem niebanalnego designu. Drewno pasuje do większości stylów urządzania, dlatego jeśli masz w planach zagospodarowanie przestrzeni tuż przy kuchni, która będzie widoczna dla gości i domowników, to dobre rozwiązanie. Regały mogą być wykonane w całości z drewna albo specjalnych płyt. Pamiętaj, aby materiał ten odpowiednio zaimpregnować. Kontakt z wilgocią, np. przeciekającymi słoikami, może uszkodzić całą konstrukcję. Drewno to dość kłopotliwy materiał, szczególnie jeśli pełni funkcję praktyczną. Chłonie wszelkie zanieczyszczenia, jest więc trudny do utrzymania czystości. Trzeba zachować tu szczególną ostrożność oraz pamiętać o impregnacji.

Metalowe konstrukcje są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ze względu na trwałość oraz wytrzymałość. Regały te sprawdzą się też we wnętrzach industrialnych. Jednak na aspekt wizualny w spiżarni, która jest ulokowana np. w piwnicy czy też jako osobne pomieszczenie, nie jest aż tak ważny jak funkcjonalność. Metal jest bardzo odporny na uszkodzenia. Poza tym świetnie radzi sobie w miejscach, w których jest wilgoć i niska temperatura. Regały metalowe można też pomalować, np. na biało.

Na rynku pojawiły się też regały z tworzywa sztucznego, które są estetyczne, jednak mniej trwałe niż każdy z poprzednich opisanych przez nas materiału. Plastikowe konstrukcje są dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz mebli dość tanich, a także będziesz na nich przechowywać lekkie przedmioty.

Jaki regał do spiżarni wybrać? Zwróć uwagę na te aspekty

Oczywiście, tak jak w przypadku innych pomieszczeń, przestrzeń trzeba dobrze wymierzyć. Dzięki temu dopasujesz odpowiednie regały. Konstrukcja powinna mieć głębokie półki, niekoniecznie musi sięgać sufitu. Wtedy konieczne jest posiadanie małej drabiny albo krzesła. Weź jednak pod uwagę wysokość pomiędzy jedną, a drugą półką, aby zmieścić np. większe napoje. Sprawdź też nośność regałów do spiżarni, aby mieć pewność, że wytrzymają obciążenie. Zwróć uwagę, czy daną konstrukcję można przykręcić do ściany – w ten sposób gwarantujesz bezpieczeństwo podczas codziennego użytku. Jeśli chcesz zainwestować w dobrej jakości meble do spiżarni, które są trwałe, estetyczne i mają sporą nośność, szybka pożyczka to dobre rozwiązanie.

Weź pod uwagę też inne akcesoria, które przydadzą Ci się do urządzania spiżarni. Wśród nich są skrzynki, pojemniki z pokrywkami (np. do ustawiania jednego na drugi), słoiki, a także etykiety do porządkowania przestrzeni.

Redakcja gzm.org.pl