Jak wybrać naszyjnik z pereł

Perły stały się ostatnio obowiązkową pozycją w biżuteryjnym kuferku eleganckiej kobiety. Minimum, które trzeba mieć to naszyjnik z pereł oraz najprostsze kolczyki na sztyftach. Jak wybrać naszyjnik, który założymy na różne okazje? Jak znaleźć coś naprawdę pięknego i nie przepłacić? Na co powinniśmy zwracać uwagę kupując taką biżuterię?

Określ budżet na naszyjnik z pereł

Jeśli ogranicza nas budżet to decyzją, którą musimy podjąć będzie określenie ile możemy lub chcemy wydać na zakup naszyjnika z pereł. Ograniczony budżet może bardzo zawęzić nam wybór, który przed nami stanie. W ostateczności może się okazać, iż lepiej będzie odłożyć zakup na później, gdyż nasz limit powoduje, że najpiękniejsze rzeczy będą poza naszym zasięgiem.

Jaki naszyjnik z pereł możesz kupić w ramach posiadanego budżetu?

Następnym krokiem będzie zidentyfikowanie opcji – gdyż zapewne będzie ich co najmniej kilka. Przy ograniczonym budżecie w zasięgu na pewno znajdą się naszyjniki z pereł słodkowodnych, być może również i z morskich pod warunkiem, że zgodzimy się na kompromisy dotyczące jakości. Ten etap jest zazwyczaj pułapką dla osób z ograniczonym budżecie i najczęściej prowadzi do nieracjonalnych wyborów. Dlaczego? Otóż większość osób zapytana czy chciałaby kupić kamienie niskiej jakości odpowie przecząco. Ale jeśli sformułujemy pytanie inaczej i poprosimy o wybór pomiędzy słodkowodnymi i morskimi, to oczywiście wszyscy wskażą na morskie.

Przede wszystkim jakość!

Niestety tanie perły morskie to kamienie słabe jakościowo. Jeśli słowo „morskie” lub gatunki Akoya, Tahiti czy South Sea wydaje nam się gwarancją  jakości czy też piękna biżuterii, to jesteśmy w ogromnym błędzie. W każdym gatunku znajdziemy egzemplarze piękne i brzydkie. A z ich urodą (jakością) nierozerwalnie związana będzie cena. Tanie – to znaczy słabe. Piękno kosztuje, szczególnie w sytuacji, gdy na rynku tych kamieni występują duże braki. I dużo lepiej jest wybrać tańszy gatunek (słodkowodne) ale wysokiej jakości niż słabe kamienie z gatunku, który uważany jest za bardziej „szlachetny”.

Czym jest jakość? Na co zwracać uwagę przy zakupie naszyjnika z pereł?

Istnieje kilka cech perły na które zwracamy uwagę oceniając ich piękno (i tym samym wartość). Najważniejszą z nich jest połysk. Jest to cecha, którą dostrzegamy jako pierwszą i potrafi ona maskować drobne niedoskonałości kamieni. Oczywiście w witrynach sklepów jubilerskich używane jest oświetlenie, które ów połysk wzmacnia – dlatego często w domu biżuteria nie wygląda tak pięknie jak wyglądała w sklepie. Dlatego jeśli uda nam się kupić choć jedną perłę o naprawdę wysokim, lustrzanym połysku, zabierajmy ją zawsze na zakupy aby w tym samym oświetleniu porównać ją z wyrobem, którego nabycie rozważamy.

Drugą (bardzo rzadką) cechą, która nadaje tym klejnotom niezwykłego piękna jest tzw. orient. Nazywamy w ten sposób grę barw na powierzchni perły, która powodowana jest rozszczepianiem światła przez masę perłową. Orientem charakteryzują się tylko najpiękniejsze, bardzo rzadkie i przez to bardzo cenione kamienie.

A co ze skazami i kształtem pereł?

Jakość powierzchni oraz kształt kamieni to kolejne czynniki ocenne, jednak zbyt często są one demonizowane przez kupujących. Kształt jest znakomitym polem do kompromisu, jeśli ogranicza nas budżet. Za idealną powierzchnię również płacimy bardzo dużo, a kilka drobnych śladów wzrostu przy wysokim połysku pozostanie zupełnie niewidocznymi. Niektóre z pań mówią, że nawet wolą kamienie niedoskonałe, gdyż wówczas na pierwszy rzut oka widać, że nie są to imitacje. Zadbajmy więc przede wszystkim aby naszyjnik z perłami, który zamierzamy kupić wykonany był z kamieni o wysokim połysku, a inne jego cechy dobierzmy na tyle starannie, na ile pozwala nam na to założony budżet.

Kolor pereł w naszyjniku

Klasyką jest biel, ale to nie jedyna barwa, jaką mogą przybierać te kamienie. Wiele osób marzy o naszyjniku z pereł czarnych, co bywa często powodem nieporozumień przy zakupie. Po pierwsze: na rynku mamy kamienie, które rodzą się czarne, ale też takie, które na czarno zostały zabarwione. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż te pierwsze są bardziej wartościowe. Po drugie: perły o idealnie czarnej, jednolitej barwie wcale nie są cenione. Koneserzy wręcz unikają takich kamieni. To co jest pięknego w perle to gra barw na jej powierzchni – szukajmy zatem takich sznurów, w których perły będą mienić się kilkoma kolorami. „Czarne” to w biżuterii pojęcie umowne i w praktyce oznacza kamienie o ciemnych barwach.

Z naturalnych barw mamy jeszcze odcienie pastelowe, żółte i szare. Wszystkie potrafią być bardzo urodziwe, ale zależy to od wymienionych wyżej czynników jakościowych, dlatego warto często oglądać perły i porównywać  jedne z drugimi.

I na koniec – gdzie kupić naprawdę piękną biżuterię w rozsądnych cenach?

Duży wybór naszyjników z pereł o świetnym stosunku jakości do ceny oferuje sklep Gemapolis i według nas to naprawdę miejsce godne uwagi – gorąco polecamy:

https://gemapolis.pl/kategoria-produktu/naszyjniki/

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl