Jak chronić samochód zimą?

Garażowany samochód zawsze ma wyższą cenę podczas sprzedaży. I nie ma co się temu dziwić, w końcu czynniki atmosferyczne działają bardzo niekorzystnie nie tylko na zewnętrzny stan auta, ale również działanie poszczególnych układów. Nie każdy jednak ma w swoim domu lub na działce garaż, w którym może zaparkować samochód i spać spokojnie. Wielu z nas pozostawia auto pod chmurką lub poszukuje innych rozwiązań. Za chwilę dowiesz się, jak możesz chronić samochód przed zimą i cieszyć się z posiadania sprawnego auta!

Twój samochód jest narażony na działanie wielu negatywnych czynników zewnętrznych. Nie na wszystkie masz wpływ, ale niektórym z nich można przeciwdziałać. Nie ma zatem wątpliwości, że szczególnie zimą warto poświęcić nieco więcej czasu na to, by odpowiednio zadbać o ten temat. Warto przy tym pamiętać, że zimą narażony jest przede wszystkim lakier samochodowy, który może ulec korozji lub zarysowaniom. Dlatego o to, by auto nie uległo uszkodzeniom warto zadbać jeszcze jesienią. A co można zrobić?

Co można zrobić, by uchronić auto przed działaniem warunków zimowych?

Jeszcze przed zimą przemyśl aspekt garażowania auta. Jeśli nie masz garażu, a nie chcesz pozostawiać auta pod chmurkę, to pomyśl o montażu dużo bardziej mobilnej konstrukcji w postaci wiaty, bądź namiotu garażowego. Wielu producentów zachęca do sięgnięcia po solidne i proste w montażu wiaty poliwęglanowe z przeszkleniem lub bez. Można wybrać opcję jedno- lub dwustanowiskową w zależności od posiadanych możliwości na działce. Ciekawe modele wiat można znaleźć w Internecie np. w palram.pl

Jedno i drugie rozwiązanie (namiot garażowy bądź wiata) zapewnią Ci ochronę przed deszczem, śniegiem i liśćmi, które w zależności od miejsca zamieszkania mogą występować w mniejszym lub większym natężeniu.

Dodatkowe zabezpieczenie w postaci osłony na auto może pełnić też pokrowiec, który zbierze wszystkie zanieczyszczenia zewnętrzne na sobie. Pokrowce lub plandeki są określane, jako skuteczne akcesoria ochronne, ale zwróć uwagę na to, by były wykonane z materiału kilkuwarstwowego, a od wewnątrz posiadały materiał typu filc lub bawełna.

Wiata samochodowa z poliwęglanu
Wiata samochodowa z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Jakie czynności kosmetyczne auta wykonać przed zimą?

Jesienią warto również poświęcić nieco więcej czasu na czynności kosmetyczno-pielęgnacyjne karoserii auta. Na całą karoserię nałóż specjalny wosk ochronny, który utworzy na niej ochronną powłokę. Samo woskowanie wpływa oczywiście także na estetykę auta, ale nie to jest najważniejsze. Woskowanie zabezpieczy auto przed wpływem wilgoci i umożliwi zachowanie efektu czystości na dłużej. 

Co jeszcze możesz zrobić w zakresie czynności kosmetycznych? Warto posmarować gumki uszczelek preparatem z dodatkiem silikonu, a nadwozie zabezpieczyć środkiem chroniącym przed korozją. 

Jeśli wiesz, że auto będzie stało pod chmurką zadbaj także o stan płynów i przystosowanie produktu do warunków zimowych. Szczególnie warto uwzględnić tutaj płyn zimowy do spryskiwaczy, zweryfikować temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego, który wraz z eksploatacją auta może ulec zmianie.

Zimą warto także stosować oleje o możliwie najniższym wskaźniku lepkości zimowej.

Oczywiście jednym z najważniejszych aspektów w dbałości o stan auta przed zimą będzie również wymiana opon z letnich na zimowe. Jest to warunek konieczny do zachowania bezpiecznej jazdy. 

Redakcja gzm.org.pl