Co na ścianę w kuchni – płytki, drewno, szkło a może cegła?

Moda na otwarte kuchnie na dobre zapanowała w polskich domach. Połączenie kuchni z salonem sprawia jednak, że zastosowane materiały wykończeniowe powinny ze sobą współgrać. Płytki ceramiczne nie zawsze są więc dobrym rozwiązaniem. Szczególnie gdy salon urządzony jest w ultranowoczesny sposób, meblami na wysoki połysk. Całe szczęście producenci oferują całą gamę ciekawych rozwiązań, o wiele lepiej dopasowanych do danego stylu aranżacji wnętrza.

Jakie materiały wykończeniowe zastosować w kuchni?

Kuchnia to miejsce mocno użytkowane w niemal każdym domu. Pierwszym problemem jest panująca w niej wilgoć. Oczywiście w nowoczesnych domach ten problem jest nieco mniejszy dzięki dobremu systemowi wentylacji. Mimo to w trakcie gotowania wytwarza się mnóstwo pary wodnej. Osadza się ona na ścianach, meblach kuchennych czy zasłonach. Kuchnia jest też miejscem, w którym najwięcej się brudzi. Pryskający olej, zabrudzenia powstające w trakcie obróbki warzyw i owoców, wysoka temperatura – to wszystko sprawia, że ściany powinny być wykończone materiałem wytrzymałym, odpornym na wszystkie trudne warunki panujące w kuchni. Do tego dobrze gdy świetnie się prezentują. Choć płytki ceramiczne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, w rozmaitych fakturach, w fantazyjnych wzorach to nie zawsze będą dobrze komponować się z nowoczesnym wzornictwem. Można się więc zastanowić – co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Producenci materiałów budowlanych do zaoferowania mają interesującą alternatywę. Świetnie w kuchni sprawdzić może się szkło, fototapety, drewno, cegła czy kolorowa farba.

Fototapeta w kuchni

Kilka lat temu w sklepach z artykułami do wykańczania wnętrz pojawiły się fototapety. Bez obaw można je spokojnie zastosować w kuchni. Mowa głównie o fototapetach winylowych oraz tych wykonanych z włókna szklanego. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie obawiają się wyrazistych motywów. Kwiatowe wzory, rysunki i zdjęcia kojarzące się z jedzeniem (truskawki, foto talerzy, kubków, kawy), geometryczne bryły- wybór fototapet jest przeogromny. Co więcej mogą one też imitować inne naturalne materiały jak kamień, piasek czy drewno. Fototapety to doskonały sposób na szybkie przearanżowanie nudnej, modernistycznej kuchni. Za ich pomocą w otwartej przestrzeni można wydzielić kącik jadalniany. Wielu spośród nas stoi przed pytaniem co na ścianę w kuchni przy stole. Tutaj można pokusić się o wspomniane wcześniej fototapety z motywem związanym z jedzeniem. Z pewnością pobudzą apetyt u każdego.

Szkło między szafkami kuchennymi

Skoro mowa o modernizmie we wnętrzach, tak modnym od szeregu lat to nie można nie wspomnieć o… szkle! Wielu z nas z pewnością powie, że szkło to materiał kruchy, podatny na zarysowania czy pęknięcia. Nic bardziej mylnego. W kuchni sprawdza się ono doskonale. Ponadto szkło świetnie wpisuje się w modernistyczny, industrialny styl, panujący w wielu polskich domach. Pamiętajmy jednak, że musi to być odpowiedni rodzaj szkła. Najlepiej do wykańczania kuchni nadaje się szkło hartowane o grubości minimalnej 4 mm. Jest to dość droga inwestycja, bowiem cena 1 mkw szklanej powierzchni może dochodzić nawet do 200 zł! Wszelkie otwory na gniazdka powinny być też wykonane wcześniej. Szkło świetnie sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w stylu glamour. Pasują również do nowoczesnych pozbawionych fornirów, jednolitych mebli kuchennych.

Co na ścianę w kuchni- beton

Tradycyjne, kwadratowe płytki ceramiczne, szczególnie te ze wzorem będą całkowitą pomyłką w kuchni industrialnej. Przemysłowy sznyt kuchni nadadzą betonowe ściany między szafkami. Czy to oznacza, że można pozostawić nieotynkowaną i niezabezpieczoną ścianę? Beton zastosowany na kuchennej ścianie powinie spełniać określone parametry. Musi być odporny na wilgoć, wysoką temperaturę czy liczne zabrudzenia. Efekt surowej betonowej ściany można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniej mieszanki betonowej. Utrzymanie go w czystości nie powinno więc sprawiać większego problemem. W sklepach znajdziemy również specjalne płyty architektoniczne. Zobacz również: https://gzm.org.pl/pomysly-na-urzadzenie-kuchni-w-roznych-odslonach/

Farba tablicowa w kuchni

Gdy nie po drodze nam z kurzem remontowym i pyłem prostym rozwiązaniem może okazać się farba. W chwili obecnej producenci oferują farby charakteryzujące się dużą odpornością na wilgoć. Można też z powodzeniem stosować je w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli nad blatem kuchennym. Wszelkie zabrudzenia można usunąć przy pomocy mokrej ścierki. Podłoże powinno być dobrze przygotowane, wolne od wszelkich ubytków i zanieczyszczeń. Powierzchnia musi być więc idealnie gładka. W sklepach znajdziemy farby o mocnych, intensywnych barwach. Za ich pomocą można diametralnie odmienić nudną i monotonną kuchnię. Prawdziwym hitem jest farba tablicowa. Świetnie sprawdza się tam gdzie mieszkają małe dzieci. Mogą na niej rysować, gdy mama będzie przygotowywać im posiłek. Szybko też można zetrzeć z niej brud, wystarczy mokra szmatka. Tablicowa farba będzie dobrze komponować się zarówno z nowoczesnymi meblami jak i z kuchniami urządzonymi w nieco bardziej naturalnym stylu.

Cegła nad blatem roboczym i nie tylko

Mocnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu jest cegła. Surowa, nieotynkowana jest oryginalnym akcentem przykuwającym wzrok. Czy sprawdzi się jednak nad blatem kuchennym? Oczywiście że tak, musi być tylko odpowiednio zabezpieczona. Poza czerwoną cegłą do wyboru mamy również cegłę białą. W sklepach znajdziemy gotowe płyty z motywem ceglanym. Przy aranżacji kuchni cegłą trzeba jednak uważać by nie zdominować przestrzeni tym elementem dekoracyjnym.

Drewno w aranżacji kuchni

Prawdziwym hitem w aranżacji kuchennych ścian jest drewno. Po super nowoczesnych kuchniach, na wysoki połysk, pozbawionych jakichkolwiek zdobień przyszła pora na naturalne materiały. Nie ma z kolei bardziej naturalnego materiału niż drewno. Czy jednak sprawdzi się nad blatem roboczym? Świetnie w kuchni sprawdza się drewno egzotyczne, zresztą już od dawna stosowane jest do wykańczania łazienek. Zapomnijmy też o niemodnych boazeriach wykonanych z drewna. Ściany drewniane dostępne są w ciekawej fakturze. To idealne rozwiązanie w kuchniach utrzymanych w stylu skandynawskim. Strzałem w dziesiątkę może być połączenie drewnianych blatów kuchennych z drewnianą ścianą.

Jak widać, choć płytki ceramiczne są dominującym materiałem wykończeniowym to nie brak nowoczesnych rozwiązań. Pozwalają one zdecydowanie lepiej dopasować wygląd do określonego stylu.

Redakcja gzm.org.pl