Skuteczne sposoby, jak obniżyć puls

Pomiar tętna jest niezwykle istotny. Podwyższenie jego wartości może mieć charakter przejściowy i wynikać na przykład z sytuacji stresującej. Jednak w przypadku, w którym stoki tętna nie mają charakteru incydentalnego, lecz jego podwyższony poziom utrzymuje się stale, może to być oznaką bardzo poważnej dolegliwości. Tego typu zaburzenia nie powinny być ignorowane i muszą być konsultowane ze specjalistą, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta.

Tętno

Tętno, które potocznie określane jest jako puls, to rytmiczny ruch naczyń krwionośnych, które odzwierciedlają częstotliwość skurczów serca. Można wyróżnić tętno spoczynkowe, czyli takie, które obserwowane jest w przypadku sytuacji komfortowych w neutralnym otoczeniu, bez wysiłku fizycznego i przy braku silnych emocji i stresu oraz tętno maksymalne, które jest reakcją organizmu na stres czy zwiększoną aktywność fizyczną. Podczas snu tętno osiąga wartości niskie, zaś w stanie tak zwanej gotowości – bardzo wysokie. Ponadto, wartości tętna zależą między innymi od wieku, płci oraz kondycji danego organizmu. Mężczyźni zazwyczaj mają niższe wartości tętna niż kobiety, podobnie jak osoby aktywnie uprawiające sport. W przypadku noworodków prawidłowy zakres tętna mieści się w granicach od 99 do 146 uderzeń na minutę i zmienia się wraz z wiekiem. W pierwszym półroczu życia wynosi już od 89 do 119 uderzeń na minutę, a po roku – od 79 do 119 uderzeń na minutę. Dla osób dorosłych norma tętna wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Sprawdź też, czym grozi wysoki puls

Tachykardia

Tachykardia, czyli zbyt wysokie tętno to takie, które przekracza 100 uderzeń na minutę. Jak wspominano powyżej, może ona mieć charakter incydentalny i wynikać z dużego wysiłku fizycznego lub silnych emocji. Przedłużający się stan podwyższonego tętna jest niebezpieczny, ponieważ prowadzić może nawet do zawału mięśnia sercowego.

Bradykardia

Bradykardia to stan, w którym puls spada do wartości poniżej 50 uderzeń na minutę. Nie jest on również korzystny dla zdrowia i może prowadzić do uczucia stałego zmęczenia, zawrotów głowy oraz omdleń.

Czynniki wpływające na podwyższony puls

Jak wskazano powyżej, tachykardia może wynikać z czynników, które naturalnie występują w otoczeniu i są trudne do wyeliminowania. Wśród nich wymienić należy: wysiłek fizyczny, sytuacje stresowe oraz silne emocje, a także nikotynę i kofeinę. Ponadto, podwyższone tętno może mieć związek ze zbyt wysokim cholesterolem oraz poziomem cukru we krwi, nadczynnością tarczycy, posocznicą, niedokrwistością, niedotlenieniem oraz zastawkowymi chorobami serca. W tym przypadku podwyższone tętno wymaga diagnostyki medycznej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia, w tym farmakoterapii.

Czy warto obniżać puls?

Z uwagi na groźne dla zdrowia następstwa tachykardii wielu pacjentów zastanawia się nad tym: jak obniżyć puls? Takie działanie ma szczególne znaczenie, ponieważ jest elementem tak zwanej higieny życia i profilaktyki zawałów serca.

Jak obniżyć puls metodami naturalnymi?

W przypadku poważnych dolegliwości związanych choćby z chorobami serca wskazana jest konsultacja lekarska oraz diagnostyka i zaawansowane leczenie. Natomiast podczas codziennych obowiązków oraz pojedynczych epizodów związanych ze skokiem tętna, warto poznać i stosować naturalne metody na to, jak obniżyć puls. Wśród nich wymienić należy stosowanie zbilansowanej diety, ograniczenie używek, unikanie sytuacji stresowych, zapewnienie sobie odpowiedniej porcji odpoczynku, stosowanie ziół o działaniu relaksującym oraz aktywność fizyczną.

Jak obniżyć puls zbilansowaną dietą?

Zbilansowana dieta bogata w pełnoziarniste pieczywo, nabiał, chude mięso oraz warzywa i owoce to przepis na zdrowe serce oraz prawidłowe tętno. Należy również pamiętać o ograniczeniu ilości spożywanego cukru, soli oraz żywości wysokoprzetworzonej.

Jak obniżyć puls? O używkach

Poprawie kondycji ogólnej ciała sprzyja wyeliminowanie używek, takich jak nikotyna oraz alkohol.

Jak obniżyć puls? O stresie

W wielu przypadkach bardzo trudno radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Wówczas dobrym sposobem jest próba ich unikania. Zapewni to spokój oraz pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Jak obniżyć puls za pomocą odpowiedniej porcji snu?

Sen sprzyja regeneracji ciała oraz umysłu. Warto zatem zadbać o odpowiednie proporcje pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Jak obniżyć puls ziołami?

W przypadku nadmiaru emocji i stresu warto sięgnąć po zioła o delikatnym działaniu uspokajającym. Wśród nich warto wymienić choćby: kozłek lekarski, melisę lekarską czy lawendę lekarską.

Jak obniżyć puls aktywnością fizyczną?

Ruch to zdrowie, a codzienna dawka aktywności fizycznej nie tylko dostarcza hormonów szczęścia, ale również normuje puls. Ponadto, w przypadku nadmiernego stresu pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, takie jak na przykład joga oraz nauka prawidłowego oddychania.

Przeczytaj też: jak szybko zapuścić włosy

Redakcja gzm.org.pl