Jak zamontować karnisz – krótki poradnik

Montaż karniszy nie jest wymagającym zadaniem, o ile wie się, jak się do tego zabrać i dysponuje się odpowiednimi narzędziami. W zależności od tego, jaki rodzaj karniszy się wybierze oraz w jakim miejscu chce się je zamontować, można to uczynić różnymi sposobami. Karnisze bez żadnych problemów można również zamontować bez wiercenia dziur w ścianie. Można także wykorzystać wiertarko-wkrętarkę i korki rozporowe.

Jak zamontować karnisz? Lista potrzebnych sprzętów

Lepiej zawczasu wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, by później montaż karniszy przebiegał szybko i sprawnie. W zależności od rodzaju karniszy potrzebna może się okazać wiertarko-wkrętarka – najlepiej wyposażona w udar. Trzeba także wybrać odpowiednie wkręty i kołki rozporowe. Przydatny będzie klej montażowy, ołówek i taśma. Aby efekt prac był zadowalający, dobrze wykorzystać poziomicę i miarkę.

Zobacz też, jak odnowić stare meble

Gdzie i jak zamontować karnisz?

Przed montażem karnisza, konieczne jest wykonanie pomiarów okna, przy którym będzie zamontowany. Aby efekt wizualny był zadowalający, drążek karnisza powinien wystawać nieco poza wnękę okienną z każdej strony. Dzięki takiemu sposobowi montażu można później estetycznie rozwiesić zasłony bądź firany. Jeśli chodzi o to, na jakiej wysokości zamontować karnisz, to trzeba pamiętać o tym, że nie powinien on w żaden sposób utrudniać otwierania okna czy zasuwania rolet. Pomiędzy karniszem, a ścianą powinno być około piętnastu centymetrów przestrzeni – taka odległość pozwala na komfortowe wieszania firan i zasłon. W tym celu montuje się specjalne wsporniki, na których opiera się karnisz. Przy krótszych karniszach wystarczą dwa wsporniki – po jednym na każdym końcu drążka. Jeśli okno – a w efekcie karnisz – ma ponad dwa metry szerokości – lepiej jest zastosować dodatkowy wspornik w połowie karnisza, który zapobiegnie jego uginaniu.

Jak przygotować się do prac montażowych?

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, trzeba wykonać porządne pomiary. Przy pomocy ołówka i poziomicy należy wyznaczyć miejsca, w których będą znajdować się otwory na wkręty. Trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Jeśli otwory mają znajdować się na znacznej wysokości, należy skorzystać z bezpiecznej i stabilnej drabiny.

Bardzo ważne jest to, z jakiego materiału wykonana jest ściana, na jakiej ma zawisnąć karnisz. Trzeba pamiętać o tym, że tradycyjne kołki rozporowe sprawdzają się przy ścianach betonowych lub ceglanych. Jeśli powierzchnia wykonana jest z pustaków bądź płyt, trzeba zaopatrzyć się w kołki przeznaczone do konkretnych rodzajów ścian. Na szczęście z ich dostępnością nie ma żadnych problemów i powinny być dostępne w każdym sklepie budowlanym,

Jak zamontować karnisz sufitowy?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że karnisze można montować także na suficie. Należy zachować odległości wskazane powyżej, aby efekt końcowy prezentował się estetycznie i zadowalająco. W suficie należy wywiercić otwory w wyznaczonych wcześniej miejscach. Otwory nie powinny być głębsze, niż długość kołków rozporowych, jakie zostaną użyte przy montażu.

Karnisze sufitowe wciąż jednak są mniej popularne niż te tradycyjne, montowane na ścianach.

Podsumowując, wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak zamontować karnisz?”, nie wiedząc jak proste jest to zadanie. Wystarczy zawczasu zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt, dobrany do rodzaju karnisza i wszelkie prace wykonywać w oparciu o wykonane wcześniej pomiary. Z tym poradnikiem efekt końcowy na pewno będzie zadowalający, a pomoc fachowca okaże się zupełnie niepotrzebna.

Przeczytaj jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki

Redakcja gzm.org.pl