Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Przygotowanie karmnika dla ptaków może być świetną zabawą dla całej rodziny. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku durowej, ostrej zimy wiele ptaków ma problem ze znalezieniem pokarmu. Dlatego warto zapewnić im pomoc, wykonując domowy karmnik dla ptaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy pokarm powinien się w nim znaleźć. Jako karma powinna posłużyć przeznaczona do tego mieszanka ziaren – ewentualnie kawałek słoniny dla sikorek. W karmniku nie ma miejsca dla okruszków chleba, który jest dla dzikiego ptactwa wręcz szkodliwy.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Aby wykonać karmnik dla ptaków, wystarczy zużyta, plastikowa butelka ze sprawną zakrętką. Taki karmnik nie tylko przysłuży się zwierzętom, ale również doskonale wpasuje się w ideę zero waste, opierającą się na wielokrotnym wykorzystywaniu przedmiotów.

Niniejszy artykuł odpowiada na pytanie, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki. Aby prace przebiegły szybko i sprawnie, należy zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Przede wszystkim, należy przygotować plastikową butelką w odpowiednich rozmiarach. Taka o pojemności pięciu litrów pozwoli na przygotowanie sporych rozmiarów karmnika. Półlitrowa butelka po wodzie także sprawdzi się doskonale, z tym że karmnik będzie zdecydowanie mniejszy.

Przy przygotowywaniu karmnika z pewnością przydadzą się również ostre nożyczki bądź nożyk. Warto przygotować także zawczasu sznurek, taśmę izolacyjną, marker i drewniane łyżki kuchenne.

Jak zamontować karnisz – krótki poradnik

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki z drewnianymi łyżkami?

Aby przygotować ten rodzaj karmnika, niezbędne będą dwie kuchenne, drewniane łyżki. W przygotowanej, plastikowej butelce – musi być idealnie czysta! – wycina się cztery dziury. Dwie z nich znajdują się po przeciwległych stronach butelki, dwie kolejne są umiejscowione dokładnie w ten sam sposób, tyle że nieco niżej. Dziury powinny mieć wielkość, która umożliwi przewleczenie przez nie drewnianych łyżek. W środku butelki powinno znajdować się ziarno. Łyżki muszą być włożone w taki sposób, by ziarno z wnętrza karmnika się na nie wysypywało. W ten sposób zmęczone i głodne ptaki mogą siedzieć jak na gałęzi, posilając się. Karmnik może stać na poręczy balkonu bądź też może wisieć – wtedy jednak trzeba przewlec przez zakrętkę butelki sznurek bądź zamontować na niej specjalny hak.

Inny wariant karmnika z butelki

Wykorzystując butelkę o większych rozmiarach, można także przygotować inny wariant karmnika. W tym celu na plastikowej butelce – najlepiej pięciolitrowej, należy zaznaczyć markerem umiejscowienie wejścia. Później przy pomocy nożyka lub nożyczek trzeba wyciąć otwór o odpowiednich rozmiarach. Takie wejście powinno się znajdować z obu stron butelki. Bardzo ważne jest zabezpieczenie ostrego plastiku, by nie kaleczył przysiadających na nim ptaków. Ranty należy więc zabezpieczyć przy pomocy taśmy izolacyjnej. W środku karmnika umieszcza się specjalną mieszankę ziaren, pożywną i bezpieczną dla ptaków.

Podsumowując, wykonanie karmnika dla ptaków z butelki nie jest trudnym zadaniem, jeśli wiadomo, jak się za nie zabrać. Ta instrukcja pokazuje, że wystarczy kilka pozornie niepotrzebnych przedmiotów, by wykonać karmnik i ułatwić ptakom zimowe życie.

Wspólne przygotowanie karmnika to doskonała okazja, by spędzić czas całą rodziną i pokazać dzieciom, że troska o zwierzęta zimą to bardzo ważna kwestia. Późniejsze wspólne oglądanie posilających się ptaków to okazja do tego, by poznać ich poszczególne gatunki i rodzaje. Przy wykonywaniu karmnika szczególnie liczy się zaangażowanie i kreatywność.

Sprawdź też, jak odnowić stare meble

Redakcja gzm.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.