Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Przygotowanie karmnika dla ptaków może być świetną zabawą dla całej rodziny. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku durowej, ostrej zimy wiele ptaków ma problem ze znalezieniem pokarmu. Dlatego warto zapewnić im pomoc, wykonując domowy karmnik dla ptaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy pokarm powinien się w nim znaleźć. Jako karma powinna posłużyć przeznaczona do tego mieszanka ziaren – ewentualnie kawałek słoniny dla sikorek. W karmniku nie ma miejsca dla okruszków chleba, który jest dla dzikiego ptactwa wręcz szkodliwy.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Aby wykonać karmnik dla ptaków, wystarczy zużyta, plastikowa butelka ze sprawną zakrętką. Taki karmnik nie tylko przysłuży się zwierzętom, ale również doskonale wpasuje się w ideę zero waste, opierającą się na wielokrotnym wykorzystywaniu przedmiotów.

Niniejszy artykuł odpowiada na pytanie, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki. Aby prace przebiegły szybko i sprawnie, należy zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Przede wszystkim, należy przygotować plastikową butelką w odpowiednich rozmiarach. Taka o pojemności pięciu litrów pozwoli na przygotowanie sporych rozmiarów karmnika. Półlitrowa butelka po wodzie także sprawdzi się doskonale, z tym że karmnik będzie zdecydowanie mniejszy.

Przy przygotowywaniu karmnika z pewnością przydadzą się również ostre nożyczki bądź nożyk. Warto przygotować także zawczasu sznurek, taśmę izolacyjną, marker i drewniane łyżki kuchenne.

Jak zamontować karnisz – krótki poradnik

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki z drewnianymi łyżkami?

Aby przygotować ten rodzaj karmnika, niezbędne będą dwie kuchenne, drewniane łyżki. W przygotowanej, plastikowej butelce – musi być idealnie czysta! – wycina się cztery dziury. Dwie z nich znajdują się po przeciwległych stronach butelki, dwie kolejne są umiejscowione dokładnie w ten sam sposób, tyle że nieco niżej. Dziury powinny mieć wielkość, która umożliwi przewleczenie przez nie drewnianych łyżek. W środku butelki powinno znajdować się ziarno. Łyżki muszą być włożone w taki sposób, by ziarno z wnętrza karmnika się na nie wysypywało. W ten sposób zmęczone i głodne ptaki mogą siedzieć jak na gałęzi, posilając się. Karmnik może stać na poręczy balkonu bądź też może wisieć – wtedy jednak trzeba przewlec przez zakrętkę butelki sznurek bądź zamontować na niej specjalny hak.

Inny wariant karmnika z butelki

Wykorzystując butelkę o większych rozmiarach, można także przygotować inny wariant karmnika. W tym celu na plastikowej butelce – najlepiej pięciolitrowej, należy zaznaczyć markerem umiejscowienie wejścia. Później przy pomocy nożyka lub nożyczek trzeba wyciąć otwór o odpowiednich rozmiarach. Takie wejście powinno się znajdować z obu stron butelki. Bardzo ważne jest zabezpieczenie ostrego plastiku, by nie kaleczył przysiadających na nim ptaków. Ranty należy więc zabezpieczyć przy pomocy taśmy izolacyjnej. W środku karmnika umieszcza się specjalną mieszankę ziaren, pożywną i bezpieczną dla ptaków.

Podsumowując, wykonanie karmnika dla ptaków z butelki nie jest trudnym zadaniem, jeśli wiadomo, jak się za nie zabrać. Ta instrukcja pokazuje, że wystarczy kilka pozornie niepotrzebnych przedmiotów, by wykonać karmnik i ułatwić ptakom zimowe życie.

Wspólne przygotowanie karmnika to doskonała okazja, by spędzić czas całą rodziną i pokazać dzieciom, że troska o zwierzęta zimą to bardzo ważna kwestia. Ta umiejętność okaże się bardzo przydatna dla osób posiadający działkę leśną. Późniejsze wspólne oglądanie posilających się ptaków to okazja do tego, by poznać ich poszczególne gatunki i rodzaje. Przy wykonywaniu karmnika szczególnie liczy się zaangażowanie i kreatywność.

Sprawdź też, jak odnowić stare meble

Redakcja gzm.org.pl