Jak odnowić stare meble?

Ostatnimi czasy coraz większa liczba osób bierze się za odnawianie starych mebli. To doskonały sposób na to, by cieszyć się odświeżonym wnętrzem, bez wydawania fortuny na kupno nowych elementów wyposażenia. Są osoby, które z odnawiania mebli uczyniły swój sposób na życie – okazuje się, że można na tym zarobić – i to całkiem sporo! Osoby, które zastanawiają się, jak odnowić stare meble, muszą wiedzieć, że wcale nie jest to trudne. Wystarczą odpowiednie narzędzia, materiały i… odrobina kreatywności.

Jak odnowić stare meble i od czego zacząć?

Ten artykuł udzieli odpowiedzi na pytanie: jak odnowić stare meble. Przede wszystkim, do każdej pracy trzeba się odpowiednio przygotować i zaplanować jej etapy. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o renowację starych mebli. Tylko zgromadzenie odpowiednich materiałów i zaplanowanie każdej czynności sprawi, że odnawianie mebli przebiegnie zgodnie z planem. Wystarczy zajrzeć do internetu, by przekonać się, że nawet z najbardziej zaniedbanych i niepozornych mebli można uczynić prawdziwe dzieło sztuki.

Na samym początku warto zadać sobie pytanie – jaki ma być efekt renowacji? Zaplanowane prace mogą tylko odświeżyć wygląd mebla, zachowując jego pierwotny charakter, bądź też zupełnie odmienić jego styl. Przykładowo – stary, drewniany kredens świetnie będzie wyglądał w klasycznym wnętrzu – można też odświeżyć go w ten sposób, że będzie prawdziwą ozdobą nowoczesnych, surowych pomieszczeń.

Odpowiedzi na pytanie jak odnowić stare meble, jest nieskończenie wiele. Ważne, by efekt końcowy pasował do wystroju wnętrza oraz był solidny i trwały.

Przeczytaj: jak zrobić wędzarnię

Jak odnowić stare meble?

Przede wszystkim, ważne jest, by określić w jakim stanie znajduje się mebel na początku prac. O ile meble będące w stosunkowo dobrym stanie mogą wymagać jedynie delikatnej kosmetyki, o tyle te nieco bardziej zniszczone z pewnością pochłoną więcej pracy. Jeśli drewniany mebel ma uszczerbki, posiada dziury po kornikach lub wyraźne rysy, lepiej te ubytki zaszpachlować zanim przystąpi się do pozostałych prac renowacyjnych.

Drewniane meble dają niemal nieskończenie wiele możliwości, jeśli chodzi o ich renowację. Można je malować, szlifować, woskować, zupełnie zmieniać ich kolor i wygląd. Drewno świetnie współpracuje z różnymi narzędziami i przyjmuje farbę.

Jeśli meble przeznaczone do renowacji pokryte są śliskim laminatem prace będą wyglądały nieco inaczej. Ich malowanie może być utrudnione, z racji tego że farba niekoniecznie dobrze trzyma się śliskich powierzchni. Na szczęście na rynku dostępne są różne farby, które doskonale nadają się do malowania zarówno laminatu, jak i okleiny.

Jak odnowić stare meble? Pamiętaj o usuwaniu starych powłok

Koszmarem dla osób początkujących w renowacji mebli może być ich przygotowanie do odnowienia. W tym celu zazwyczaj trzeba usunąć starą powłokę, by powierzchnia nadawała się do dalszych prac. Z reguły wykonuje się to przy pomocy szlifierki, jednak bez żadnego problemu można skorzystać ze zwykłego papieru ściernego. Może się to jednak okazać bardzo pracochłonną metodą, zwłaszcza przy meblach o dużej powierzchni. W sklepach dostępne są też różnego rodzaju preparaty chemiczne, które rozpuszczają różnego rodzaju farby i lakiery. Z ich pomocą renowacja może przebiec znacznie szybciej i sprawniej.

Sposobów na to, jak odnowić stare meble, jest nieskończenie wiele. Na szczęście nawet mało doświadczona osoba z pomocą internetowych poradników i tutoriali, jest w stanie bez żadnego problemu odnowić meble. Jest to o wiele tańsze i bardziej satysfakcjonujące niż kupno nowych mebli z salonu.

Sprawdź też, jak zamontować karnisz – krótki poradnik

Redakcja gzm.org.pl