Jak ładować akumulator, by służył jak najdłużej?

Akumulator samochodowy zużywa się podczas eksploatacji, dlatego po jakimś czasie trzeba go niestety wymienić na nowy model. Ma on się prawo zużyć, ale warto wiedzieć jak ładować akumulator, żeby starczył jak najdłużej.

Na czym polega ładowanie akumulatora?

W niektórych pojazdach może bezawaryjnie pracować nawet przez 5 lat lub dłużej. Czasami jednak okazuje się, że już po kilku miesiącach konieczna jest wymiana tego podzespołu. Przede wszystkim akumulator powinien być dobrze dopasowany i zamontowany. Miejsce do montażu akumulatora samochodowego znajduje się pod maską samochodu. Jest tam specjalne mocowanie oraz stabilna podstawa dostosowana do danego akumulatora. Można spotkać się z różnymi mocowaniami, ale producenci najczęściej wykorzystują metalowe lub paskowe. Należy pamiętać, że akumulator nie powinien się ruszać w czasie jazdy. Jeżeli się rusza to oznacza, że niedługo ulegnie uszkodzeniu, dlatego trzeba reagować bardzo szybko. Wewnętrzne zwarcia w krótkim czasie mogą doprowadzić do uszkodzenia płyt oraz ogniw. Akumulator nie powinien się swobodnie przemieszczać na podstawie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że akumulator także powinien być co jakiś czas czyszczony. Brudna obudowa sprawia, że tak zwane prądy pełzające będą co jakiś czas rozładowywać akumulator. Właśnie dlatego warto raz na kilka miesięcy go przetrzeć. Auta, która nie mają dolnych osłon silnika są szczególnie narażone na zanieczyszczenia. Wyjaśniamy jak ładować akumulator, żeby mógł być używany przez wiele lat. Należy też pamiętać, że akumulator nie lubi zimna. Temperatura 0 stopni Celsjusza sprawia, że urządzenie traci aż 20% swojej pojemności. Im zimniej, tym większa utrata pojemności, dlatego trzeba na to uważać. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że współczesne zimy są coraz cieplejsze.

Przechowywanie auta

Niestety upał również wpływa niekorzystnie na akumulator. Najlepiej, jeżeli temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza, ponieważ gdy jest wyższa to bateria rozładowuje się prawie dwa razy szybciej. Należy mieć na uwadze, że maska samochodu bardzo się nagrzewa latem, ponieważ jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu ciężko jest chronić akumulator samochodowy. Osoby, które wiedzą jak ładować akumulator wymieniają go zdecydowanie rzadziej. Najlepiej oczywiście trzymać samochód w garażu, ponieważ tam są najmniejsze wahania temperatur. Latem lepiej nie trzymać auta na słońcu, ponieważ może się bardzo szybko nagrzać. Podobne właściwości co garaż ma wiata, a jest znacznie prostsza w budowie. Bardzo negatywny wpływ na akumulator ma głębokie rozładowanie. Długotrwały postój oraz wystawienie akumulatora na słońce z pewnością mają negatywny wpływ na działanie urządzenia. Bardzo łatwo można sprawdzić po wyłączeniu silnika ile wynosi pobór prądu z akumulatora. W tym celu można wykorzystać zwykły multimetr, który można kupić w sklepach z elektroniką lub przez internet. Początkujący kierowcy często nie wiedzą jak ładować akumulator i mają z tym naprawdę duże problemy.

Jak ładować akumulator i konserwować, by służył długo?

Warto pamiętać, żeby co jakiś czas przetrzeć czopy akumulatora papierem ściernym. Klemy również warto oczyścić. Niezwykle przydatny jest spray do czyszczenia styków elektrycznych, który jest niezwykle skuteczny. Na koniec czopy oraz klemy można spryskać przy użyciu wazeliny w sprayu. Takie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć elementy przed korozją, a do tego zapewni prawidłową konserwację. Do ładowania akumulatora samochodowego warto użyć mikroprocesorowych prostowników. Zostały stworzone do czuwania nad właściwymi parametrami ładowania. Ich największą zaletą jest to, że potrafią dobrać odpowiedni prąd, dzięki czemu nie prowadzą do przeładowania. Obowiązkiem każdego producenta jest dołączenie instrukcji eksploatacji akumulatora do produktu. Szczególnie niebezpieczne jest awaryjne uruchamianie, dlatego lepiej tego nie próbować, jeśli nie wiesz jeszcze jak ładować akumulator. Jeżeli musisz awaryjnie uruchomić urządzenie to użyj do tego boostera samochodowego lub kabli rozruchowych. Zamiana biegunów może czasami skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem akumulatora.

Jak ładować akumulator? Podsumowanie

Od tego, jak ładować akumulator, zależy, jakiego jest on typu. W razie wątpliwości najlepiej sprawdzić instrukcję obsługi, konserwacji i ładowania od producenta, a jeśli już jej nie mamy, to znaleźć stosowne rady w internecie.

Przeczytaj też, dlaczego właściwy dobór akumulatora jest tak ważny

Redakcja gzm.org.pl