Jak rozpoznać usterki w samochodzie?

Niepokojące dźwięki, tajemnicze plamy w miejscu postoju pojazdu, drgania podczas jazdy – dobry kierowca w takiej sytuacji od razu zorientuje się, że coś jest nie tak z jego samochodem. Niestety, identyfikacja problemu nie jest tak prosta jak kilkanaście lat temu. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii są usterki elektroniki, które mają duży wpływ na funkcjonowanie wielu podzespołów. Obecnie samochody wymagają szerszej diagnostyki, by znaleźć miejsce i przyczynę awarii. Jak rozpoznać usterkę?

Wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów

Modele aut, które dostępne są na rynku od kilkunastu lat, mają wbudowanych mnóstwo modułów elektronicznych, które utrudniają samodzielne zlokalizowanie usterek. Dlatego właściciele pojazdów wolą zaprowadzić swój samochód do mechanika, którego wiedza oraz doświadczenie przekładają się na właściwą i bezpieczną naprawę.

Pasjonat motoryzacji prowadzący własny warsztat samochodowy dysponuje zazwyczaj profesjonalnym sprzętem, który umożliwia błyskawiczne odnalezienie usterki. W tym celu stosowane są testery diagnostyczne, z którymi naprawa przebiega o wiele sprawniej. W wyposażeniu warsztatu może znajdować się na przykład komputer diagnostyczny do samochodu, z którym lokalizacja usterki jest kwestią kilku chwil. Wówczas mechanik może użyć swoich praktycznych umiejętności i wykazać się precyzją, by rozwiązać problem.

Komputer diagnostyczny jest dziś głównym narzędziem w diagnostyce usterek. Jeśli szukasz sprawdzonego sprzętu, z którym sprawnie zlokalizujesz awarię, poznaj ofertę sklepu TIPTOPOL i zaopatrz się w wysokiej jakości urządzenie do swojego warsztatu.

Co powinno cię zaniepokoić?

Wielu kierowców zna swoje auto i doskonale wie, kiedy coś zaczyna się psuć. Są jednak przypadki, w których trudno się zorientować, że jeden z układów zaczyna „szwankować”. Na szczęście są sygnały, których nie należy lekceważyć i jak najprędzej udać się do mechanika. Wśród najpopularniejszych znalazły się:

  • drgania podczas jazdy – najczęściej odczuwane są na kierownicy, lecz kiedy drgania przenoszą się na całą karoserię, konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Przyczyny mogą być prozaiczne – jak na przykład nieprawidłowe wyważenie kół – a czasem również takie, które będą wymagać kosztownych napraw, jak źle pracujący przegub napędowy.

  • ubytek oleju w silniku – zbyt duża utrata tego płynu, nawet w przypadku auta, które jest mało używane, może wskazywać na nieszczelność w komorze spalania, przeciek, uszkodzenie miski olejowej lub nieszczelna turbosprężarka. Taki problem należy niezwłocznie skonsultować z mechanikiem, ponieważ brak reakcji na problem może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej.

  • dziwne odgłosy spod maski – przyczyn może być mnóstwo; od zużytego paska klinowego po uszkodzenia pompy chłodniczej. Jeśli słyszysz, że spod maski wydobywają się jakiekolwiek dźwięki, które wzbudzają Twoją czujność, jak najprędzej udaj się do warsztatu w celach diagnostycznych.

  • falujące obroty – na biegu jałowym obroty powinny być zawsze na jednakowym poziomie, jednak jeśli tak nie jest, przyczyn może być wiele. W nowoczesnych autach informacje są przekazywane do jednostki za pośrednictwem licznych czujników. Jeśli któryś z nich ulegnie awarii, kierowca nie będzie w stanie zlokalizować problemu bez profesjonalnego komputera diagnostycznego.

Skorzystanie z usług doświadczonego mechanika to najprostsza droga do prawidłowej diagnostyki pojazdu. Jeśli chcesz uniknąć ryzyka i potencjalnych strat wynikających z samodzielnej naprawy auta, wizyta w dobrze wyposażonym warsztacie będzie rozsądną decyzją.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl