Jak Jeep stał się ikoną pojazdów terenowych?

Marka Jeep to prawdziwa ikona pojazdów terenowych. Samochody amerykańskiego producenta utożsamiane są z wysokiej klasy autami z napędem 4×4. Jeep to synonim najwyższej jakości i niezawodności w każdych warunkach terenowych. Skąd wzięła się tak duża popularność tej marki? Z czego wynika niesłabnące zainteresowanie pojazdami wytwarzanymi przez producenta z Toledo? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Początki marki Jeep

Jeep to marka, której oficjalne powstanie datowane jest na 1963 rok. Mimo to samochody określane jako „jeepy” znane były znacznie wcześniej. Wszystko zaczęło się w czasach II Wojny Światowej. W 1940 roku, gdy amerykańska armia postanowiła wymienić niepraktyczne motocykle zwiadowcze na lekkie pojazdy patrolowe z napędem na cztery koła, zdecydowano, że funkcję tę będzie pełnić mały i zwinny Willys MB, produkowany przez Willys-Overland Motors. Auto od początku istnienia potocznie nazywane było „jeepem”. Jednocześnie mianem „jeepa” określany był także wytwarzany równolegle Ford GP. Na potrzeby amerykańskiego wojska Willys-Overland wyprodukował ponad 368 tysięcy pojazdów, a Ford około 277 tysięcy.

Istnieje co najmniej kilka teorii, co do genezy nazwy „jeep”. Jedna z nich mówi, że określenie to pochodzi od niedbałej wymowy głosek „GP” (Dżi Pi) w nazwie Forda GP, co nawiązuje do skrótu wyrażenia „General Purpose”, odnoszącego się do oznaczenia wojskowych samochodów ogólnego przeznaczenia. Najbardziej prawdopodobna teoria związana jest jednak z faktem, że pojęcie „jeep” powstało podczas testów nowych samochodów terenowych w latach 30. XX wieku. Amerykańscy mechanicy mianem „jeepa” określali wszystkie nowe auta otrzymane do weryfikacji.

Słynny model CJ, czyli pierwowzór ikonicznego Wranglera

Po zakończeniu II Wojny Światowej Willys-Overland zastrzegł znak towarowy oraz nazwę „jeep”. Już w 1945 roku marka zaczęła oferować pierwszy w historii samochód terenowy klasy kompaktowej przeznaczony do użytku cywilnego. Zbudowany na bazie modelu MB Willys CJ szybko stał się symbolem niezawodnego auta terenowego, umiejącego poradzić sobie w każdych warunkach drogowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w salonie samochodowym ADF Auto z Wrocławia, który jest autoryzowanym dealerem marki Jeep: Fala popularności Willysa CJ sprawiła, że amerykańska marka zaczęła produkować także inne modele, które konstrukcyjnie nawiązywały do słynnego pierwowzoru. Tak też powstały m.in. Willys Jeep Station Wagon, Willys Jeep Truck czy Willys Jeepster. Jednocześnie producent ze Stanów Zjednoczonych rozwijał również model CJ, przedstawiając światu jego kolejne generacje.

Oficjalne powstanie marki Jeep

Marka Jeep, którą znamy współcześnie, oficjalnie powstała w 1963 roku. Wtedy to przedsiębiorstwo Kaiser Motors, które już kilka lat wcześniej przejęło markę Willys-Overland, postanowiło zmienić nazwę na Kaiser-Jeep. Po raz pierwszy w historii pojęcie „Jeep” zostało użyte jako formalna nazwa handlowa. Od tego czasu wszystkie pojazdy wyprodukowane przez amerykańską markę określane były jako Jeepy.

Zmiana nazwy i oficjalny debiut nowego koncernu na rynku samochodów terenowych związany był z rozbudowaniem oferty oraz powstaniem kilku nowych modeli aut. Jednym z nich był duży Jeep Wagoneer (poprzednik gamy Cherokee), który w 1963 roku, jako pierwszy nowy pojazd z napędem 4×4, oferowany był z automatyczną skrzynią biegów oraz opcją niezależnego zawieszenia kół przednich. Był to istotny krok w rozwoju marki i kolejny dowód na to, że w segmencie samochodów terenowych Jeep od zawsze wyprzedzał swoją epokę.

Lata mijają, a Jeep nadal jest synonimem jakości i niezawodności

Mimo że od premiery pierwszego Willysa minęło już ponad 80 lat, marka Jeep nadal utożsamiana jest z niezwykle solidnymi i niezawodnymi autami z napędem na cztery koła. Samochody amerykańskiego producenta są w stanie przetrwać w każdych warunkach terenowych. To z pewnością wyróżnia je na tle rosnącej wciąż konkurencji w segmencie SUV-ów, pickupów i aut typowo użytkowych. Priorytety Jeepa nie zmieniły się w ciągu tych kilkudziesięciu lat obecności na rynku. Marka ze Stanów Zjednoczonych niezmiennie stawia przede wszystkim na jakość, dzięki czemu Jeep uznawany jest za synonim terenowej doskonałości.

Jakie modele marki Jeep są oferowane współcześnie w Europie?

Wśród oferowanych współcześnie w Europie samochodów marki Jeep znajduje się pięć modeli. To uwielbiany przez wszystkich Wrangler czwartej generacji, niezwykle popularny na Starym Kontynencie Compass, kompaktowy crossover Renegade, duży pickup Gladiator oraz nowy Grand Cherokee, zaprezentowany po raz pierwszy w 2021 roku. Polscy konsumenci wszystkie te modele mogą nabyć w renomowanych punktach sprzedaży samochodów Jeep. Wrocław to jedno z miast, w których zainteresowanie nowymi modelami amerykańskiego producenta nie słabnie. Jeśli i Ty chcesz zostać właścicielem niezawodnego auta terenowego, sprawdzaj oferty lokalnych dealerów.

Redakcja gzm.org.pl