Olejowanie włosów jest znane od lat. Jednak dopiero w ostatnich latach staje się naprawdę popularne i coraz częściej wykorzystywane jako skuteczny zabieg pielęgnacyjny dla włosów. Jak olejować włosy, by osiągnąć zamierzone efekty?
Jak wybrać olej odpowiedni dla włosów?
Zastanawiając się, jak olejować włosy, należy pamiętać, że bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego oleju w zgodzie ze strukturą włosów.
Włosy niskoporowate są gładkie, lśniące i błyszczące. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wolno wchłaniają wodę i wolno wysychają. Najlepsze oleje do tego rodzaju włosów to olej kokosowy, palmowy oraz rycynowy. Warto również używać masła shea lub kakaowego.
Włosy wysokoporowate są szorstkie, sztywne i kruche. Często są zniszczone po wielu koloryzacjach i rozjaśnianiu. Do włosów wysokoporowatych zaliczane są również włosy kręcone. Ten rodzaj włosa potrzebuje przede wszystkim ochrony, natłuszczenia i regeneracji. Idealny będzie olej słonecznikowy, z pestek dyni, wiesiołka czy orzechów. Warto również wykorzystać olej sojowy, z kiełków pszenicy, kukurydziany lub konopny.
Włosy średnioporowate posiadają cechy zarówno włosów wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Nie są one tak zniszczone przez zabiegi kosmetyczne. Wybierając olej do włosów średnioporowatych warto skoncentrować się na oleju ze słodkich migdałów, sezamowym czy oleju makadamia. Oliwa z oliwek również będzie odpowiednia.
Jak olejować włosy na sucho?
Olejowanie włosów najłatwiej zacząć od metody na sucho, która jest łatwa, szybka i nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności.
Zastanawiając się jak olejować włosy na sucho należy pamiętać, że nakładamy olej na suche kosmyki. Ważne, by włosy nie były obciążone kosmetykami do stylizacji włosów. Lakier do włosów, pianka czy żel nie powinny znajdować się na włosach.
Olejowanie na sucho najkorzystniej przeprowadzić na drugi dzień po umyciu włosów. Możliwość nakładania oleju na suche pasma włosów pozwala kontrolować ilość użytego oleju. Trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość oleju nadmiernie obciąży włosy. Zbyt mało oleju nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Olej nakładamy na dłonie. Rozcieramy go, a następnie wcieramy we włosy. Taką miksturę zostawiamy na włosach nawet na 3-4 godziny. Po tym czasie włosy dokładnie myjemy. Trzeba pamiętać, że im bardziej zniszczone są włosy, tym dłuższy powinien być czas, gdy mamy maskę na włosach.
Jak obciąć włosy? Najmodniejsze fryzury i długości
Jak olejować włosy na mokro?
Olejowanie włosów na mokro również nie jest skomplikowane. Należy namoczyć włosy, odsączyć z nadmiaru wody, a następnie nałożyć na nie olej. Na tak przygotowane włosy można nałożyć czepek oraz ręcznik. Dzięki wyższej temperaturze, która w ten sposób powstanie kosmetyk będzie lepiej się wchłaniał.
Kosmetyk należy pozostawić na głowie co najmniej na 30 minut. Po tym czasie należy dokładnie umyć głowę. Ważne jest wcześniejsze spłukanie kosmetyku ciepłą wodą. Po tej czynności nakładamy maskę na włosy lub odżywkę, odczekujemy kolejne 15-30 minut i ponownie płuczemy włosy. Następnie myjemy włosy szamponem tak jak zawsze. Tak umyte włosy nie będą miały tłustego nalotu, który może zostać, gdy źle zmyjemy olejek do włosów.
Jak olejować włosy na noc?
Olejowanie włosów na noc jest metodą, która polecana jest na bardzo zniszczone włosy, które wymagają dużo pielęgnacji. Przesuszone, niedożywione i zniszczone włosy można olejować 1-2 razy w tygodniu, dzięki temu kondycja włosów ulegnie znacznej poprawie.
Olej należy rozetrzeć na dłoniach, a następnie rozprowadzić na włosach. Można również rozprowadzić olej na skórze głowy. Kolejnym krokiem jest związanie włosów. Kobiety, które mają długie włosy mogą spleść luźny warkocz lub zrobić koczek. Na tak przygotowane włosy można nałożyć czepek. Na poduszce warto rozłożyć ręcznik lub starą koszulkę, która zabezpieczy poduszkę przed ubrudzeniem olejem.
Rano należy umyć włosy delikatnym szamponem. W przypadku, gdy odczujemy tłusty nalot na włosach należy tę czynność powtórzyć.
Olejowanie włosów przynosi zadziwiająco dobre efekty. Trzeba jednak pamiętać, że w olejowaniu najważniejsze jest systematyczne powtarzanie kuracji. Zabiegi warto powtarzać 1-2 razy w tygodniu.