Zbiorniki wyrównawcze – co to za konstrukcje?

Na niektórych obszarach gospodarowanie wodą jest trudniejsze i stanowi większe wyzwanie. Nadmiar cieczy w łatwy sposób może prowadzić do zalania terenu, chyba, że znajdzie się nie poza zbiornikiem główny, lecz w zbiorniku wyrównawczym. Czym on jest? Jak działa? Wyjaśniamy.

Czym jest zbiornik wyrównawczy?

Jeżeli zastanawiasz się, czym jest zbiornik wyrównawczy to spieszymy z wyjaśnieniem. Stosuje się tę konstrukcję w roli zabezpieczenia. Polega ono na zbieraniu wody, która opuszcza zbiornik główny np. wtedy, gdy jest wypychana przez panujące w nim ciśnienie. Nadmiar dość szybko spowodowałby szkody w postaci zalania, a nawet uszkodzenia instalacji. Gdy priorytetem staje się ochrona oraz wyrównanie ciśnienia w zbiorniku, niecka wyrównawcza sprawdza się najlepiej. W rozumieniu przemysłowym można stosować ją na dużą skalę, ale mniejszy zbiornik znajdziemy też w domu, w instalacji centralnego ogrzewania.  

Wybór zbiornika wyrównawczego 

Aby zbiornik wyrównawczy prawidłowo spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowany do rodzaju instalacji i wyzwań, z jakimi się ona mierzy. Liczy się tutaj szczególnie:

  • Pojemność – powinna ona stanowić przynajmniej 10% całej instalacji,
  • Materiał – zbiorniki wykonuje się z różnych tworzyw – w domu często jest to blacha stalowa, choć w przemyśle lepiej sprawdzają się tworzywa sztuczna nadające konstrukcji lepszych właściwości. Priorytetem zawsze pozostaje wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, która powinna iść w parze z niską wagą zbiornika,
  • Kształt – z uwagi na szerokie zastosowanie oraz możliwość eksploatowania w domu, zakładzie przemysłowym i gdziekolwiek indziej, zbiornik powinien być dopasowany do miejsca docelowego montażu tak pod względem rozmiaru, jak i kształtu. 

Oczywiście przy wyborze zbiornika wyrównawczego zawsze warto sugerować się opiniami ekspertów, zapewne firmy, której powierzysz projekt i wykonane konstrukcji. 

Jakość zbiorników wyrównawczych

Wymagania dotyczące jakości zbiorników wyrównawczych są naprawdę wysokie. Nie ma tu miejsca na pomyłki czy zaniedbania konstrukcyjne. Materiał, jak również technologia produkcji mają bardzo duży wpływ na żywotność zbiornika. Powinien on oprzeć się upływowi czasu, a także działaniu szkodliwych substancji chemicznych. Na pewno istotna jest także odporność na uszkodzenia mechaniczne, głównie pęknięcia lub inne, spowodowane rozmaitymi zanieczyszczeniami. Istotna dla całego przedsięwzięcia są także właściwości termoizolacyjne.

Redakcja gzm.org.pl