Najlepsze filmy skłaniające do refleksji. 5 ambitnych produkcji

Kino bawi, uczy, wychowuje, a także skłania do refleksji. Na przestrzeni lat powstało wiele świetnych tytułów, po obejrzeniu których można oddać się długim rozmyślaniom na temat sensu życia, a także znaczenia podstawowych wartości takich jak wolność czy miłość. Jeśli chcesz zmierzyć się z dziełami, które dają do myślenia, a także pozostają w naszej pamięci przez długi czas – zapoznaj się z przygotowaną listą TOP 5 ambitnych produkcji.

1. „Truman Show” (1998)

„Truman Show” to ponadczasowy film, który naprawdę warto dodać do swojej biblioteczki. Główny bohater, Truman żyje w idealnym świecie. Nie trapią go żadne problemy, wszystko jest dla niego proste i przyjemne. Pewnego dnia mężczyzna nabiera podejrzeń, że jego życie jest jednak zbyt udane. Jak się okazało, intuicja go nie zawiodła. Truman od urodzenia brał udział w wyreżyserowanym show, którego był nieświadomie gwiazdą. Film ten doskonale oddaje ducha dzisiejszych czasów, w których sprzedajmy swoją prywatność za bezcen. Jesteśmy obserwowani przez nowoczesne technologie. Stajemy się „produktem”, a nasza prywatność „walutą”.

2. „Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989)

„Stowarzyszenie umarłych poetów” to kultowy film, który jest obowiązkową pozycją szczególnie dla młodych osób. To historia chłopców uczących się w elitarnej szkole. Dla każdego z nich rodzice już dawno wybrali ścieżki kariery. To nastolatkowie wbici w sztywne ramy, w których nie ma miejsca na spontaniczność. Kiedy w szkole pojawia się charyzmatyczny nauczyciel, ich życie staje się barwne i nabiera sensu. Belfer uczy ich walki o siebie, swoje marzenia i tego, że zesztywniałe i przestarzałe schematy warto łamać dla swojego szczęścia i wolności.

3. „Musimy porozmawiać o Kevinie” (2011)

Mówi się, że miłość rodziców do dziecka jest ponad wszystkim. Nieważne, co się stanie – matka i ojciec zawsze będą stać murem za swoją pociechą. Ale czy na pewno? Czy rodzicielstwo to na pewno przygoda usłana różami? „Musimy porozmawiać o Kevinie” to film pokazujący mroczną część macierzyństwa. To opowieść o tym, jak syn manipulator doprowadza matkę do załamania nerwowego i zatracenia siebie.

4. „Efekt motyla” (2004)

„Efekt motyla” to znany film, który doczekał się kolejnych części. Jednak to ta pierwsza została wyjątkowo pokochana przez widzów na całym świecie. Dzięki tej produkcji możemy uświadomić sobie, jak duży wpływ na nasze teraźniejsze życie ma przeszłość. To przeszłe wydarzenia ukształtowały nasz charakter. „Efekt motyla” uczy, że tylko godząc się ze swoją przeszłością i przepracowując ją, możemy iść z podniesioną głową w przyszłość.

5. „Whiplash” (2014)

„Whiplash” to film budujący w widzu napięcie od pierwszych sekund. To wyjątkowa produkcja, w której obok aktorów to muzyka gra ważną rolę. Film ten jest jazzową opowieścią o dążeniach do perfekcji, wyparciu się przyjemności, sprzedaniu duszy na rzecz stania się muzykiem idealnym. „Whiplash” to dowód na to, że ludzka ambicja potrafi być zgubna, upokarzająca i wyprana z godności. Genialna historia młodego muzyka to pozycja w szczególności dla artystycznych dusz, które nie powinny zatracić się w pogoni za sukcesem.

INEA – telewizja dająca pełną swobodę wyboru

Światłowodowa telewizja HIWAY to świetna opcja oferowana przez INEATelewizja przez Wi-Fi umożliwia oglądanie wybranych produkcji w najwyższej jakości 4K. Telewizję HIWAY możesz dopasować do swoich preferencji, wybierając wyłącznie interesujące cię paczki tematyczne kanałów. Co więcej, możesz je dowolnie wymieniać, jeśli tylko zechcesz.

INEA telewizja to również nowoczesne opcje, takie jak multiroom czy praktyczny dekoder bezprzewodowy. Możesz także korzystać z bogatej biblioteki VOD, w której znajdziesz wiele propozycji, które skłaniają do refleksji, ale nie tylko. To dobrze wyposażona wypożyczalnia na życzenie dla całej rodziny!

Redakcja gzm.org.pl