Paczka z Polski do Anglii i jej wysyłka bez tajemnic

Wysyłka paczek za granicę różni się nieco od tego, do czego przywykliśmy korzystając z usług kuriera na terenie Polski. Sytuacja przedstawia się tak również wtedy, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się paczka z Polski do Anglii. Choć jednak nadawanie paczek do części składowych Wielkiej Brytanii jest dodatkowo skomplikowane po Brexicie, nie oznacza to wcale, że nie poradzimy sobie z nim.

Paczka z Polski do Anglii – to warto wiedzieć

Paczka z Polski do Anglii to popularna w Polsce usługa, bo mieszka tam wiele rodaków, którym wysyła się prezenty z i bez okazji. Firmy kurierskie, które organizują transport paczek z Polski do Anglii robią wszystko, aby czynność ta różniła się jak najmniej od tych, jakie wykonuje się podczas nadawania przesyłek krajowych. Niestety, nie oznacza to wcale, że nasze obowiązki ograniczają się do przygotowania paczki oraz wskazania adresu, pod który ma ona zostać dostarczona. Pojawiają się także dodatkowe restrykcje, w tym choćby obowiązek wyszczególnienia, co znajduje się w paczce. Firmom kurierskim nie zależy na tym, aby kontrolować to, co jest transportowane przez ich pracowników. Musimy jednak pamiętać o tym, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przywróciło znacznie bardziej rygorystyczne kontrole celne. Coraz rzadziej można liczyć na pobłażliwość celników. Złożenie odpowiedniej deklaracji na etapie przygotowywania paczki jest znacznie wygodniejsze niż narażanie na nieprzyjemności jej adresata w chwili odbioru przesyłki.

Jak wybrać dobrą firmę kurierską?

Wybór dobrej firmy kurierskiej ma kolosalne znaczenie bez względu na to, czy wysyła się paczkę do Anglii, Niemiec, Francji i Włoch. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że po Brexicie jego znaczenie wzrosło. Szczególnie ważne wydaje się więc w tym kontekście nawiązanie współpracy z tym podmiotem, o którym wiadomo, że ma doświadczenie w dostarczaniu paczek do Anglii. Jeśli wiemy, że robi to dobrze, możemy podejrzewać, że poradzi sobie również z przygotowaną przez nas przesyłką. Warto zwrócić uwagę również na to, jak dana firma kurierska rozwiązuje problemy, jakie może generować konieczność zgłaszania deklaracji celnych. Niejednokrotnie okazuje się, że przejmuje od swojego klienta większość związanych z nimi obowiązków. Takie podejście jest szczególnie wysoko cenione, bo generuje znacznie mniej sytuacji stresogennych niż konieczność samodzielnego kontaktowania się z urzędem.

Paczka do Anglii? Tych błędów unikaj!

Nadanie paczki do Anglii nie jawi się jako czynność przesadnie skomplikowana. Warto jednak pamiętać o tym, że może pociągać za sobą szereg potknięć, których dobrze jest unikać. Na pierwszy plan wysuwa się charakterystyczna dla wielu osób tendencja do szukania przede wszystkim tych ofert, które odznacza dość niska cena. Może się wydawać, że dążenie do oszczędności jest czymś naturalnym. Trudno jednak utrzymywać, że jest to dobre rozwiązanie, jeśli pociąga za sobą skłonność do rezygnowania z wysokiej jakości usługi. Przed zleceniem dostarczenia paczki warto zainteresować się regulaminem firmy kurierskiej. Pozwoli to na określenie, jakie działania powinny być podejmowane, gdy – z różnych przyczyn – paczka nie dotrze do celu.

Redakcja gzm.org.pl