Jakie auto kupić do 30 000 złotych?

Kupno nowego auta to dla wielu rodzin wciąż nieosiągalna inwestycja. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kupić auto w nieco niższym wariancie cenowym. Mądrym rozwiązaniem jest zakup pojazdu do 30 tysięcy złotych, gdyż w tej kwocie można znaleźć sporo funkcjonalnych, używanych pojazdów. Co ciekawe, niektóre z nich – przynajmniej w teorii – nie powinny się na niej znaleźć.

Dlaczego 30 tysięcy złotych, czyli rzecz o kwocie granicznej

Kupno auta za 30 tysięcy złotych wydaje się dosyć słusznym rozwiązaniem. I nie chodzi tu wyłącznie o symboliczny wymiar tej kwoty, lecz o jej wysokość a nawet… wartość. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że kwota ta wystarczy już do zakupu używanego vana. Tak, niektóre modele dużych, rodzinnych aut można już za taką cenę kupić. Dlatego w poniższym zestawieniu nie znajdą się jedynie stosunkowo niewielkie hatchbacki, lecz również całkiem pokaźne i funkcjonalne auta rodzinne.

Poza tym zakup auta w kwocie maksymalnie 30 tysięcy złotych to gwarancja, że kupujący nie będzie musiał inwestować dużych środków w remont podwozia, nadwozia, czy też jednostki napędowej. Samochody na tym poziomie cenowym są dość zadbane i z reguły serwisowane, co ma przełożenie na ich późniejszą jakość, sprawność i oczywiście niezawodność. Jakie auto kupić do tej kwoty? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Hatchbacki, na które warto zwrócić uwagę

Nietrudno dojść do wniosku, że za kwotę 30 tysięcy złotych można kupić dość szeroką gamę sprawdzonych hatchbacków. Oto niektóre z nich:

1. Skoda Octavia II (2004-2013) – jest to model przeznaczony zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie trwałość, ale i wygodę. Pomimo faktu, że jest to wciąż hatchback, to i tak oferuje on całkiem dużo miejsca. Poza tym warto też zwrócić uwagę na konkretną wersję silnika, z jaką będzie się miało do czynienia. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się auta z jednostką 1.9 DTI, która deklasuje konkurencję pod kątem zużycia paliwa, ale też i… trwałości. Nie wszyscy wiedzą, że silniki te mogą bezawaryjnie pracować nawet przez milion kilometrów. Efekt ten potęguje fakt, że ma się tu przecież do czynienia z turbodieslem, a więc jednostką napędową o dość dużym stopniu złożoności. Może właśnie dlatego pojazdy tej marki są tak uwielbiane przez polskich kierowców. Bądź co bądź – w Polsce nadal ceni się trwałość i niezawodność.

2. Toyota Yaris III (od 2011) – to samochód legendarny, o czym zresztą wie chyba każdy kierowca. Jednostki te cieszą się niezwykłą wytrzymałością. Niektóre z nich potrafią bezawaryjnie przejechać dystans nawet ponad 100 tysięcy kilometrów, co stawia je w ścisłej czołówce jeśli chodzi o niezawodność pojazdów. Model ten występuje w różnych wariantach. Najlepiej postawić na pojazdy z silnikiem 1.3 (jednostka benzynowa) i 1.4 (jednostka dieslowska), gdyż to one wyróżniają się najwyższą trwałością. Co ważne – Toyota Yaris III to idealny samochód dla tych osób, które szukają pojazdu na wiele długich lat. Jest to auto trwałe, wytrzymałe, ale też niezwykle wygodne.

3. Ford Focus MK3 (2010-2018) – to samochód, który doceni większość polskich kierowców. Po pierwsze dlatego, że jest on niezawodny. Po drugie dlatego, że jego silnik w wersji 1.6 (jednostka benzynowa) doskonale radzi sobie nie tylko z bardzo dużymi przebiegami, ale też z implementacją gazu. Wreszcie po trzecie – Ford Focus to pojazd który dobrze się prowadzi, a zarazem… wolno traci na wartości. Odpowiednio zadbany może być sprzedany po bardzo korzystnej cenie. Co ciekawe, kolejna generacja tego pojazdu również jest bardzo ciekawa z punktu widzenia kierowcy, ale niestety znacznie wychodzi poza wspomnianą, graniczną kwotę 30 tysięcy złotych.

A może by tak VAN?

Nie wszyscy wiedzą, że za kwotę 30 tysięcy złotych można kupić całkiem sporego VAN-a. Oczywiście za taką kwotę trudno szukać dopracowanego SUV-a, ale jeśli chodzi o popularne onegdaj VAN-y, to w tym przypadku kwestia ta jest o wiele prostsza.

Za taką (a nawet nieco niższą) cenę można nabyć funkcjonalnego Scenica w wersji III. Co ciekawe, jeśli dobrze poszpera się po aplikacjach z ogłoszeniami auto – moto, cena ta może spaść do nawet… 20 tysięcy złotych! Wracając jednak do tematu, że cenę 30 000 złotych można kupić paroletniego Scenica III, a nawet – przy odrobinie szczęścia – starszą IV. Model ten wyróżnia się olbrzymią funkcjonalnością (jest w nim miejsce dla ponad 20 różnych schowków), dużą ilością wolnej przestrzeni, a także całkiem ekonomicznym silnikiem. Co ważne – mitem jest stwierdzenie, że dobry Scenic musi mieć Diesla. Wręcz przeciwnie, niektóre modele (zwłaszcza z silnikiem benzynowym 1.4) doskonale sprawdzają się zarówno na krótkich, jak i na długich trasach.

Auto za 30 tysięcy złotych – podstawowe zalety

Jakie auto kupić do 30000 zł? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej pojazd z tej półki cenowej powinien posiadać kilka ciekawych funkcji i cech, w tym:

– Szereg udogodnień, takich jak centralny zamek, klimatyzacja, szyberdach (opcjonalnie), łączność za pomocą interfejsu Bluetooth, czy też kilka portów USB, w celu zoptymalizowania procesu ładowania urządzeń mobilnych; nawiasem mówiąc – dziś coraz częściej stawia się na urządzenia ładujące w trybie PD, które już za kilka lat będą standardem jeśli chodzi o samochodowe jednostki ładujące.

– Krótki, dotychczasowy okres eksploatacji – szacuje się, że za 30 tysięcy złotych można kupić dobry, pięcioletni pojazd typu hatchback; oczywiście w przypadku pojazdów na podwoziu VAN okres ten może ulec niewielkiemu wydłużeniu, aczkolwiek nie powinno być to więcej niż 7 lat. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że za tak niską kwotę nie da się kupić auta 2 – 3 letniego. Jeśli mimo to takie ogłoszenie widnieje w serwisie, to znak, że prawdopodobnie dotyczy ono pojazdu uszkodzonego lub nawet w znacznym stopniu rozbitego.

– Wysoki poziom wykończenia wnętrza – samochód za 30 tysięcy złotych powinien mieć w miarę wykończone wnętrze, mowa tu nie tyle o zastosowaniu dopracowanych, luksusowych materiałów, co raczej o ich profesjonalnym zamontowaniu; wielu miłośników motoryzacji ma w tym momencie przed oczami odstające elementy wykończeniowe, które po dłuższej eksploatacji trzeba z powrotem przymocowywać do konstrukcji auta – w przypadku aut do 30 tysięcy złotych, coś takiego nie powinno mieć miejsca.

– Wypełnioną książkę serwisową. Nie ma co się łudzić – dobre auto za 30 tysięcy złotych musi być odpowiednio serwisowane. Dzięki temu Kupujący ma gwarancję, że wszystkie naprawy i wymiany zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny. Poza tym z książki serwisowej można dużo wyczytać na temat danego modelu, jego specyfiki, a także sposobowi, w jaki był on eksploatowany. Mając przed oczami „serwisówkę” Kupujący będzie wiedział, jakie naprawy będą go w najbliższym czasie czekać. Zobacz również: https://gzm.org.pl/jak-kupic-dobre-i-tanie-auto/

Kilka słów podsumowania..

Jakie małe auto kupić do 30 tysięcy złotych? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: takie, aby jazda nim była zadowalająca i bezpieczna. Ważne jest też to, aby tuż po zakupie takiego samochodu, jego nowy posiadacz mógł nim od razu udać się np. w daleką podróż, a nie inwestował setki lub tysiące złotych w celu przywrócenia go do „normalności”.

Redakcja gzm.org.pl