Odgrzybianie klimatyzacji w aucie – co warto wiedzieć?

Jeżeli poczujemy nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej to może oznaczać, że trzeba będzie ją jak najszybciej odgrzybić. Każdy powinien na bieżąco dbać o swoje auto. Brzydki zapach może pojawić się od razu po włączeniu klimatyzacji, ale również po jej wyłączeniu. Nie należy tego lekceważyć. W tym artykule przybliżymy temat odgrzybiania klimatyzacji.

Agenda:

  • Klimatyzacja samochodowa – ogólne informacje
  • Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie – jak często należy to robić?

Klimatyzacja samochodowa – ogólne informacje

W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Praktycznie każda osoba decydując się na zakup samochodu chce mieć pewność, że będzie miała możliwość przejazdu w cieple zimą i w chłodzie latem. Co więcej, dzięki klimatyzacji możliwe jest odparowywanie szyb, co znacznie ułatwia jazdę. Należy jednak pamiętać, że każda klimatyzacja może zacząć się psuć. Najczęstszą jej usterką jest właśnie zagrzybienie. Wynika to z faktu, że klimatyzacja opiera się na generowaniu bardzo dużej ilości wilgoci, a ta stanowi idealne miejsce dla rozwoju różnych grzybów oraz bakterii. Jest to często nieunikniony proces, jeśli auto jest długo użytkowane lub kiedy nieprawidłowo korzystamy z klimatyzacji.

Warto mieć na uwadze fakt, że takie zbiorowisko bakterii może wpływać negatywnie na zdrowie pasażerów. Oznacza to, że bez dwóch zdań trzeba pamiętać o regularnym kontrolowaniu klimatyzacji w celu ochrony własnego zdrowia. Taki zabieg można wykonać samodzielnie w domu przy pomocy poradnika, ale w celu zaoszczędzenia czasu można również skorzystać z usług profesjonalistów. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań właściciela samochodu.

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie – jak często należy to robić?

Każdy, kto posiada samochód, powinien mieć również kontakt z dobrym mechanikiem samochodowym. Regularna kontrola sprawności auta jest bowiem niezwykle ważna i nie warto na niej oszczędzać. Dlaczego? Ponieważ brak sprawnego auta może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a nawet do utraty życia. Warto o tym pamiętać, tym bardziej jeżeli w aucie podróżują również pasażerowie. W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele ofert mechaników samochodowych, którzy doskonale znają się na swoim fachu. To właśnie oni apelują do regularnego kontrolowania i sprawdzania klimatyzacji w samochodzie, aby uniknąć powstania dużego grzyba. Procedurę, która polega na ozonowaniu lub na chemicznym myciu klimatyzacji należy powtarzać mniej więcej co 12 miesięcy.

Specjaliści podkreślają również, że najlepszym okresem do odgrzybiania klimatyzacji jest wiosna, ponieważ warunki pracy klimatyzacji w tym okresie nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Co więcej wilgoć w czasie wiosny jest znikoma, w przeciwieństwie do zimy czy lata. W praktyce oznacza to, że wykonanie odgrzybiania w innym okresie niż wiosna może spowodować szybki powrót klimatyzacji do jej poprzedniego stanu. Jest to więc nasz zmarnowany czas, ale również pieniądze. Teraz już wiesz, jak dochodzi do zagrzybienia klimatyzacji oraz kiedy wykonywać zabieg jej odgrzybiania.

Redakcja gzm.org.pl