Mycie i wybielanie zębów olejem kokosowym – czy to działa?

Stosowanie oleju kokosowego ma dobry wpływ na skórę, zęby i nie tylko. Olej kokosowy jest naprawdę wszechstronny. Regeneruje włosy, pielęgnuje skórę, ma szerokie zastosowanie w kuchni. Mówi się, że olej kokosowy jako pasta do zębów wybiela zęby i sprawia, że ​​próchnica znika. Czy to naprawdę działa?

Mycie zębów olejem kokosowym zamiast pastą do zębów?

Regularne i dokładne mycie zębów olejem kokosowym przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Zabieg przeciwdziała przebarwieniom i chorobom zębów. Jeśli chcesz mieć piękne zęby, zaleca się codzienne dbanie o zęby i regularne wizyty u stomatologa. Niektórzy uważają, że olej kokosowy można stosować jako zamiennik pasty do zębów, ale nie do końca jest to prawdą.

Mycie zębów olejem kokosowym — czy to działa?

Badania wykazują antybakteryjne działanie oleju kokosowego na florę jamy ustnej – odpowiada za to kwas laurynowy, który naturalnie występuje w miąższu orzecha kokosowego. Jednak sam olej kokosowy nie wystarczy do dokładnego oczyszczenia naszych zębów, a nawet ich wybielenia i ochrony przed próchnicą. Naukowcy ostrzegają, że mycie zębów olejem kokosowym nie zastępuje zwykłej higieny jamy ustnej.
Pasta do zębów z olejem kokosowym może mieć pozytywne działanie — podobnie jak guma do żucia — kiedy używa się jej do pielęgnacji zębów. Dostępne na rynku pasty do zębów z fluorem są jednak nadal najlepszym wyborem, aby zapobiegać próchnicy zębów na dłuższą metę i utrzymać biel zębów.
Myj zęby rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku, a oleju kokosowego używaj dodatkowo. To najlepszy sposób.

Pasta do zębów z olejem kokosowym — zrób to sam

Jeśli chcesz wypróbować pastę do zębów z olejem kokosowym, możesz wykonać ją samodzielnie. Przygotowanie jest dość proste. Najlepszym sposobem na to jest użycie płynnego oleju kokosowego (podgrzej stały olej — topi się już w temperaturze 37 stopni), dodaj odrobinę sody oczyszczonej. Smak możesz wzbogacić aromatem miętowym i słodzikiem. W ten sposób pasta do zębów z olejem kokosowym jest gotowa.

Wybielanie zębów olejem kokosowym

Weź do buzi pół do łyżki oleju kokosowego. Zimny, stały olej trzeba najpierw trochę rozpuścić lub pozwolić mu rozpuścić się w ustach.
Wypłucz usta olejem kokosowym, aby pokrył zęby i dziąsła. Oleju nie należy połykać. Jeśli masz problem z płukaniem ust olejem bez odczuwania chęci połknięcia go, prawdopodobnie używasz zbyt dużo. Wypluj substancję i zacznij od nowa z mniejszą ilością oleju.
Po mniej więcej pięciu do dwudziestu minutach olej kokosowy ładnie oczyści jamę ustną. Po zabiegu należy go wypluć. Unikaj wypluwania oleju do zlewu. Stosowany na dłuższą metę, może powodować zatkanie odpływu. Wypłucz usta wodą lub umyj zęby zwykłą pastą do zębów. Powtarzaj zabieg codziennie, aż osiągniesz pożądany efekt.

Mówi się, że płukanie jamy ustnej olejem kokosowym wzmacnia system odpornościowy i dziąsła oraz wybiela zęby. Jednak żaden z tych efektów nie został do tej pory jednoznacznie potwierdzony naukowo.

Olej kokosowy — środek pielęgnacyjny

Olej kokosowy ma również bardzo dobry wpływ na skórę i włosy. Warto o tym pamiętać podczas jego stosowania.

Olej kokosowy pielęgnuje skórę i pomaga w demakijażu

Dzięki swoim właściwościom nawilżającym olejek kokosowy jest szczególnie polecany do skóry suchej. Istnieją również dowody na to, że wspomaga gojenie się ran i hamuje stany zapalne. Dzięki temu olej kokosowy jest również zalecany do stosowania na pryszcze i podrażnioną skórę. Mówi się również, że olej ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Jak nakładać olej kokosowy na twarz?

Wmasuj niewielką ilość (wielkości orzecha laskowego) w umytą skórę twarzy i pozostaw na noc.
Oleju kokosowego można również używać do demakijażu. Pozwól, aby łyżeczka oleju rozpuściła się w dłoniach. Posmaruj nim skórę i rzęsy, aby rozpuściły się drobinki makijażu. Następnie zetrzyj go wacikiem do demakijażu.

Olej kokosowy na włosy

Szczególnie latem nasze włosy są znacznie narażone na ciepło i promieniowanie UV. Olej kokosowy przeciwdziała uszkodzeniom słonecznym, ma też działanie nawilżające i wzmacniające.

Jeśli chcesz wypróbować olej kokosowy na włosy, możesz go po prostu stosować jako maskę.
Rozprowadź równomiernie na włosach ilość oleju odpowiadającą wielkości orzecha laskowego. Na dłuższe włosy użyj nieco większej ilości. Dla uzyskania lepszego efektu możesz owinąć głowę ręcznikiem i zostawić na noc lub spłukać substancję po upływie około 30 minut.

Dlaczego olej kokosowy jest problematyczny?

Z ekologicznego i zdrowotnego punktu widzenia olej kokosowy może mieć również pewne wady.
Palmy kokosowe rosną tylko na określonych obszarach, dlatego olej kokosowy, aby dotrzeć do Polski, musi pokonywać duże odległości. W związku z tym zaburza równowagę ekologiczną. Olej kokosowy jest również nierzadko zanieczyszczony, a wtedy potencjalnie może być mutagenny i rakotwórczy.
W związku z tym należy używać produktów ze sprawdzonych źródeł i dobrej jakości, takich, które są wolne od szkodliwych substancji, a do ich uprawy nie użyto pestycydów, które są niekorzystne dla środowiska i zdrowia.

Czy w aptece można kupić nakładki na zęby?

Redakcja gzm.org.pl