Jak opóźnić proces starzenia się skóry – to trzeba wiedzieć!

Skóra zaczyna się starzeć już po 25 roku życia. Wtedy też zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu. Skóra zaczyna tracić na jędrności, ale też na gęstości. A do tego pojawiają się pierwsze zmarszczki, najczęściej pod oczami. Trzeba przyznać, że nie brzmi to dobrze. Ale jest też dobra wiadomość. Otóż z oznakami starzenia można walczyć. Dziś podpowiemy Wam, jak to robić.

Jak dbać o skórę po 25 roku życia?

O skórę należy dbać zawsze, a gdy kończy się 25 rok życia, to wtedy należy zastosować szczególną pielęgnację. Zacznijmy od tego, że zaraz po wstaniu z łóżka należy usunąć ze skóry sebum oraz inne zanieczyszczenia. Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się płyn micelarny. Dopiero wtedy można przejść do dalszego etapu pielęgnacji, a więc najlepiej zastosować delikatną piankę bądź też żel myjący, który w składzie ma aloes. Ma on silne właściwości łagodzące, a przy tym wspiera proces regeneracji naskórka. Nie można też zapominać, że odpowiada za właściwe nawilżenie skóry. Po umyciu twarzy należy nałożyć krem nawilżający, ale nie pierwszy lepszy, lecz produkt o odpowiednim składzie. Na pewno powinien znaleźć się w nim niacynamid. Hamuje on syntezę melaniny, dzięki temu zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych. Cera dzięki niemu staje się jednolita i promienna. Do tego redukuje zmarszczki. Kolejnym ważnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, a przy tym tworzy warstwę ochronną. Dzięki temu skóra jest lepiej chroniona przed zanieczyszczeniami. Na uwagę zasługuje jeszcze retinol. Jest to aktywna postać witaminy A. Ma skuteczne działanie przeciestarzeniowe, ale i przeciwzmarszczkowe. Retinol pobudza produkcję kolagenu w skórze, a także delikatnie ją złuszcza. Reguluje także wydzielanie sebum. Kropką nad „i” jest fakt, że poprawia i przyśpiesza cykl odnowy komórkowej. Po nałożeniu kremu można już nałożyć podkład.

Wieczorna pielęgnacja ma duże znaczenie

Wieczorna pielęgnacja jest tak samo ważna. A więc pamiętajcie o zmyciu makijażu. Jeżeli tego nie zrobicie, to już po krótkim czasie na skórze pojawią się nowe zmarszczki. Jednocześnie demakijaż usuwa nie tylko resztki makijażu, ale też zanieczyszczenia, które osadziły się na skórze w ciągu dnia, choćby kurz czy smog. Tutaj polecamy Wam stosowanie płynu micelarnego, który jeszcze usuwa nadmiar sebum. Po demakijażu przemyjcie twarz żelem z dodatkiem aloesu. Zalecamy stosowanie toniku na bazie ogórka, który dodatkowo złagodzi podrażnienia. Co istotne, można przygotować go samodzielnie. Wystarczy tylko potrzeć ogórka, następnie dodać do niego dwie łyżki przegotowanej wody. Płatki kosmetyczne nasączamy w soku i przemywamy skórę. Na koniec nakładamy krem nawilżający na noc.

Zdrowa dieta też się liczy

Wiecie już jak ważna jest pielęgnacja i demakijaż. Czas więc dowiedzieć się więcej na temat jak powinna wyglądać prawidłowa dieta. Przede wszystkim bazą każdego dania powinny być warzywa. Doskonałym źródłem antyoksydantów są warzywa zielone i czerwone. W diecie nie może zabraknąć ciemnego pieczywa czy produktów pełnoziarnistych, choćby makaronów. Ważne są także owoce, przy tym należy ich jeść 3 razy mniej niż warzyw. Wrogiem młodości i jędrnej skóry są oczywiście używki. Nawet jeden wypalony papieros przyśpiesza proces starzenia się skóry. Codziennie także należy zadbać o aktywność fizyczną. Dzięki niej nie tylko utrzymacie prawidłową masę ciała, ale też opóźnicie proces starzenia się skóry, co potwierdzają prowadzone przez wiele lat badania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl