Homeopatia – czym jest i kiedy warto rozważyć jej zastosowanie?

Homeopatia to coraz popularniejsza forma medycyny alternatywnej. Dla wielu jest ona kontrowersyjna. Warto zaznaczyć, że homeopatia opiera się na zasadzie podobieństwa. Co istotne, homeopaci uważają, iż schorzenia można leczyć substancjami wywołującymi u zdrowej osoby objawy podobne do choroby, którą chce się leczyć.

Skuteczna terapia

Homeopatia to kontrowersyjna metoda leczenia, wzbudzająca bardzo dużo dyskusji. Jej zaletą jest fakt, iż jest ona bezpieczna i mało inwazyjna. Okazuje się, że w homeopatii stosowane są niewielkie dawki substancji, co oznacza, że nie ma zwykle skutków ubocznych, jakie mogą występować przy stosowaniu leków konwencjonalnych. Jest to szczególnie korzystne dla ludzi cierpiących na alergie lub mających wrażliwe układy trawienne. Warto też wspomnieć o holistycznym podejściu. Okazuje się, że homeopatia podejmuje próbę zrozumienia i leczenia całej osoby, a nie tylko objawów choroby. Homeopaci uważają, że choroby są wynikiem zaburzeń równowagi energetycznej organizmu, a leczenie powinno obejmować całą osobę. Homeopatia stosowana jest w wielu krajach, także w Polsce. Jeżeli mowa o wadach, trzeba przede wszystkim wspomnieć o braku naukowego dowodu na skuteczność takiej metody leczenia. Badania kliniczne często nie wykazują przewagi homeopatii nad placebo. Należy też powiedzieć o ryzyku opóźnienia leczenia. W praktyce jest tak, że homeopatia jest czasochłonna i często wymaga wielu konsultacji u homeopatów. W przypadku schorzeń postępujących, tj. rak, opóźnienie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań medycznych.

Homeopatia

Preparaty homeopatyczne to leki stosowane w homeopatii do leczenia różnego typu schorzeń i dolegliwości. Ich działanie opiera się na procesie potencjowania. To ostatnie polega na rozcieńczaniu i wstrząsaniu substancji aktywnej, aż do uzyskania skrajnie niskiej dawki preparatu. Co istotne, w procesie potencjowania substancja jest rozcieńczana w wodzie lub alkoholu, a kolejno mocno wstrząsana, co ma zmniejszyć ilość substancji aktywnej w roztworze. Każdy powinien wiedzieć o tym, że odpowiedni preparat homeopatyczny zawsze powinien zostać dobrany przez lekarza bądź doświadczonego homeopatę. Szeroki wybór preparatów tego rodzaju oferowany jest na renomowanej stronie internetowej. Warto wiedzieć, że obecnie preparaty homeopatyczne dostępne są w różnych formach, w tym w postaci kropel, tabletek, a także globulek. Z tego powodu każdy pacjent dobierze coś idealnego dla siebie. Homeopatia zyskuje na popularności na całym świecie, także w Polsce.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl