Depresja a dieta – jakie witaminy i minerały pomogą w stanach obniżonego nastroju?

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków oraz przewlekły stres przyczyniają się do rozwijania chorób psychicznych. W leczeniu depresji pomocna może okazać się zmiana codziennych nawyków. Nauka komunikacji, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta mogą przyczynić się do poprawy kondycji psychicznej. W artykule podpowiemy, po jakie witaminy i minerały warto sięgać w codziennym życiu.

Jak zadbać o profilaktykę zdrowia psychicznego?

Depresja staje się coraz powszechniejszym problemem w naszym społeczeństwie. Do znacznego obniżenia nastroju może dochodzić wskutek czynników zdrowotnych, ekonomicznych, środowiskowych i genetycznych. Do najważniejszych sposobów profilaktyki zaliczamy odpoczynek, regularne uprawianie sportu oraz dietę. Warto pamiętać o tym, że jadłospis bogaty w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe przy jednoczesnym braku witamin i minerałów może sprzyjać rozwojowi depresji. Ryzyko choroby zwiększa także wysokokaloryczny sposób żywienia, który dodatkowo stanowi główny powód występowania nadwagi i otyłości.

Dieta chroniąca przed chorobami psychicznymi powinna obfitować w składniki mineralne. W przypadku szczególnych potrzeb żywieniowych sięgnij po jedzenie medyczne dostępne na stronie zywieniemaznaczenie.pl, które zostało dostosowane do specjalistycznych potrzeb pacjentów. Można po nie sięgać m.in. w przypadku chorób wieku podeszłego, cukrzycy, rekonwalescencji pooperacyjnej, niewydolności nerek i wątroby. Kompleksowo zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, chroniąc przed rozwojem chorób.

Jakie witaminy i minerały pomagają w leczeniu depresji?

Podstawą leczenia depresji jest dieta bogata w witaminę B12kwas foliowycynkselenżelazo i tryptofan. Warto wzbogacić przy tym jadłospis kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz aminokwasami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Z tego powodu w codziennym menu nie powinno zabraknąć tłustych ryb, takich jak halibut, makrela oraz łosoś. Sięgaj jednocześnie po zdrowe owoce i warzywa. Liczne witaminy i minerały znajdziesz w brokułach, szpinaku, sałacie oraz brukselce.

Ważną rolę odgrywają produkty bogate w cynk, który podnosi skuteczność działania leków przeciwdepresyjnych. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego, stając się tym samym ważnym narzędziem profilaktycznym. Cynk znajdziemy m.in. w wątróbce, pełnoziarnistych produktach zbożowych, jajkach, grzybach, nasionach i orzechach.

Depresja a dieta
Foods for Improving Mental Health and Wellness.

Jakie suplementy diety warto przyjmować w stanach obniżonego nastroju?

W codziennej diecie nie może zabraknąć także roślinnych suplementów diety, które pomagają w zachowaniu zdrowia psychicznego. Jednym z najważniejszych ziół jest dziurawiec, który od lat stosowany jest w naturalnej medycynie. Roślina zawiera liczne składniki aktywne takie jak hipercyna, hiperforyna i flawonoidy, które hamują rozkład neuroprzekaźników oraz kompleksowo wpływają na kondycję psychiczną.

Ważnym składnikiem są także olejki eteryczne i wyciągi z lawendy, które skutecznie redukują stres oraz stany lękowe. Pomagają w zmniejszaniu poziomu kortyzolu, który może prowadzić do rozwoju dodatkowych zaburzeń psychicznych, często towarzyszących depresji. Wpływa na receptory GABA, dzięki czemu zmniejsza aktywność neuroprzekaźników, łagodząc stany pobudzenia nerwowego.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl