Czym są testy penetracyjne?

Cyberprzestępczość jest ogromnym zagrożeniem dla wielu firm. Ochrona przed atakiem nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać – nawet pomimo obecności na rynku wielu wyspecjalizowanych w tej dziedzinie przedsiębiorstw. Co może pomóc Ci utrzymać bezpieczeństwo? Zaplanowany atak.

O co chodzi z testami penetracyjnymi?

Czym jest test penetracyjny? To swojego rodzaju etyczny hacking, a zatem włamanie się do systemu firmy za jej pozwoleniem. Działanie jest autoryzowane, a jednak hackowanie stanowi proces jak najbardziej realny – firma nie ułatwia wejścia hackerom. Wyspecjalizowani pracownicy dokonują włamania dokładnie w taki sposób, w jaki zrobiliby to włamywacze. To pozwala im ocenić, czy zabezpieczenia danego przedsiębiorstwa są wystarczające, by ochronić się przed prawdziwym włamaniem. Testy penetracyjne mają zatem za zadanie wskazanie słabych punktów systemu informatycznego. Po otrzymaniu wyników masz możliwość naprawienia błędów, uzupełnienie luk i lepsze zabezpieczenie swojej firmy i jej systemów.

Czy te testy rzeczywiście działają? 

Co robisz w sytuacji, w której chcesz sprawdzić swoich pracowników? To, jak się zachowują podczas spotkania z klientem i jak z nim rozmawiają? Wysyłasz tajemniczego klienta – osobę, która sprawdza pracownika, choć on o tym nie wie. Taka instytucja działa doskonale, gdy nie masz pewności co do swoich pracowników. Podobnie działają właśnie testy penetracyjne. System nie wie, że zostanie zaatakowany. Nikt nie może się na to przygotować. Jeśli system informatyczny poradzi sobie z atakiem, możesz uznać, iż firma jest dobrze zabezpieczona i nie potrzebujesz zmian. Tak samo jak wtedy, gdy tajemniczy klient zostanie dobrze obsłużony. Gdy jednak system się poddaje, konieczne jest wprowadzenie zmian na szeroką skalę. Musisz zabezpieczyć się lepiej. Poznając swoje słabe punkty, wiesz, jak je wyeliminować i zastąpić czymś silniejszym. 

Czy warto zastosować testy penetracyjne? Z całą pewnością. To rozwiązanie, które wskazuje rzeczywisty stan zabezpieczeń Twojego systemu informatycznego. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Crowe.

Redakcja gzm.org.pl