Jakie są koszty utrzymania domu modułowego?

Dom modułowy jest rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność. Przybywa osób, które traktują taki budynek jako alternatywną opcję dla mieszkania. Jako, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, rodzi się pytanie o koszty utrzymania. Czy jest się czego obawiać?

Dom modułowy składany jest z oddzielnych segmentów – właśnie modułów, przygotowywanych wcześniej w fabryce – przez co czas jego budowy jest stosunkowo krótki. Budynek taki jest też mobilny; w razie potrzeby można go łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Przy tym spełnia wszelkie funkcje normalnego domu mieszkalnego. Co ważne, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, można postawić domki bez pozwolenia. A to tylko niektóre z powodów sprawiających, że rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność.

Domki modułowe – dlaczego warto?

Oprócz wyżej wymienionych zalet, domki modułowe kuszą jeszcze wieloma innymi swoimi pozytywnymi cechami. Tego typu drewniany budynek całoroczny może być gotowy do użytku już w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia budowy, której koszty – wynoszące od około 3900 zł za m2 – są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Samo wznoszenie takiego domku też jest znacznie łatwiejsze niż klasycznego, czyli chociażby murowanego. Domy modułowe mogą być budowane na posesjach, gdzie panują uwarunkowania terenowe na tyle trudne, że wzniesienie tradycyjnego budynku byłoby niemożliwe. Do tego dochodzi wysoki standard oraz estetyka wykończenia. Pod względem estetycznym domy modułowe niczym nie różnią się od budynków stawianych tradycyjnymi metodami, a często bywają nawet ładniejsze. Inwestor oczywiście ma również możliwość wyboru standardu wykończenia.

Dom moduły – czy jest drogi w utrzymaniu?

Samo wybudowanie nowego domu (niezależnie od zastosowanej technologii) to dopiero początek. Trzeba przecież pamiętać, że pieniądze pochłania nie tylko wznoszenie budynku, ale przede wszystkim jego utrzymanie. Część osób może się obawiać, że koszta utrzymania całorocznego domu modułowego będą wyższe niż w przypadku budynku powstałego przy zastosowaniu tradycyjnej technologii. Nic podobnego! Domy modułowe wyposażone są w nowoczesne systemy izolacyjne oraz stolarką okienną i drzwiową, co przekłada się na NIŻSZE koszty ich eksploatacji. Zimą bardzo dobrze izolują ciepło w środku, toteż wydajne, korzystne dla zdrowia oraz komfortu użytkowników ogrzewanie wymaga wydatkowania mniejszych kwot niż w przypadku budynku tradycyjnego. Do izolacji wykorzystać można wysokiej jakości materiały, a poza tym sama konstrukcja domku powstałego w technologii modułowej cechuje się doskonałą szczelnością. W zależności od wykorzystywanego systemu ogrzewania, można więc łatwo zaoszczędzić na opale, gazie lub elektryczności. Z kolei latem pozwala to osiągnąć optymalną temperaturę we wnętrzu, dzięki czemu nie trzeba ponosić zbyt dużych wydatków na ewentualną klimatyzację.

Energooszczędność domu modułowego to nie tylko niższe koszta utrzymania. Wraz z zastosowanymi do budowy ekologicznymi materiałami, sprawia ona, że te typu budynek jest bardzo przyjazny dla środowiska. Prefabrykaty, z jakich powstają tego typu budynki, produkuje się z ekologicznych materiałów, na przykład suszonego komorowo drewna KVH klasy C24 CE. Są one przyjazne także dla zdrowia, a to już korzyść nie tylko finansowa.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl