Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czym grozi wysoki puls?

Zdrowie Data publikacji - 18 października 2021 Autor - Redakcja gzm.org.pl
czym grozi wysoki puls

Każdy z nas powinien od czasu do czasu zmierzyć sobie ciśnienie, puls oraz poziom cukru. Dzięki temu można zapobiec wielu groźnym chorobom. To najważniejsze parametry dla naszego zdrowia, ich kontrola nie jest trudna i można wykonać ją samodzielnie w domu.

Czym grozi wysoki puls? Poznaj normy

Puls, tętno to terminy używane zamiennie i określają ilość uderzeń serca na minutę. Serce to pompa w naszym organizmie, która tłoczy utlenioną krew do tętnic, dalej za pośrednictwem naczyń krwionośnych dostarczana jest do wszystkich tkanek. Puls zależy nie tylko od rytmiczności uderzeń serca, ale także od sprężystości tętnic, dlatego dopuszczalne normy podawane są w „widełkach”.

Nie ma jednej normy dla wszystkich, u dzieci tętno jest znacznie wyższe niż u osób starszych. W poszczególnych grupach wiekowych przyjmuje się za prawidłowe następujące wskaźniki:

– u niemowląt – ok. 130 uderzeń/minutę,
– u dzieci – ok. 100,
– u młodzieży – 85,
– u dorosłych – 64-90,
– u osób starszych – 55-60 uderzeń na minutę.

U osób aktywnych fizycznie tętno jest mniejsze niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zmianie ulega także puls u kobiet w ciąży, jest on z reguły podwyższony o ok.10-15 uderzeń od pulsu przed ciążą i jest to zjawisko fizjologiczne, nie powinno wywoływać niepokoju. Na wszelki wypadek tętno w czasie ciąży monitorowane jest przez cały okres jej trwania.

Czym grozi wysoki puls? Kontroluj i mierz go samodzielnie

Kontrolowanie pulsu w domu nie jest trudne. Jeśli posiadamy ciśnieniomierz lub pulsoksymetr (mierzy stopień utlenienia krwi), to automatycznie mierzą one także puls. Coraz bardziej popularne smartwatche mierzą nie tylko naszą aktywność ruchową, ale także ciśnienie i tętno.

Kto nie dysponuje żadnym z tych urządzeń, może zmierzyć je na tętnicy nadgarstka, szyjnej, udowej lub łokciowej. Wystarczy lekko ucisnąć ją palcem wskazującym i środkowym i liczyć ilość uderzeń przez 20 sekund. Następnie wynik należy pomnożyć przez 3 i zapisać. Tętno zawsze należy mierzyć w spoczynku.

W przypadku wysokiego pulsu można odczuwać duszności, osłabienie, kołatanie serca, bóle w okolicach mostka, spłycony oddech, zimne poty. W przypadkach nagłego podwyższenia tętna należy głęboko oddychać, napić się zimnej wody, zaczerpnąć świeżego powietrza oraz zrelaksować. Po kilku minutach puls powinien wrócić do normy.

Czym grozi wysoki puls – czynniki podnoszące tętno

Puls może zmieniać się pod wpływem różnych czynników, ale później najczęściej wraca do normy. W takim przypadku nie ma powodu do niepokoju. Do czynników chwilowo podnoszących puls należą:

– stres,
– wysiłek fizyczny,
– palenie papierosów,
– alkohol,
– napoje energetyczne,
– gorączka.

Podwyższone tętno utrzymujące się przez dłuższy czas, to sygnał ostrzegawczy przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Czym jeszcze grozi wysoki puls?

Nigdy nie należy lekceważyć wysokiego pulsu w stanie spoczynkowym, ponieważ może być on objawem poważnych chorób:

– układu krążenia,
– serca,
– migotania przedsionków,
– cukrzycy,
– tarczycy,
– miażdżycy,
– anemii,
– nadciśnienia.

Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu, badania oraz wyników badań laboratoryjnych wyeliminuje niektóre choroby i skieruje do odpowiedniego specjalisty. To on dogłębnie zbada przyczyny oraz ustali tok leczenia.

Wysoki puls najczęściej rozpatrywany jest przez lekarza razem z wysokością ciśnienia. Wysoki puls może występować zarówno przy niskim, jak i wysokim ciśnieniu. W pierwszym przypadku najczęściej jest to objaw odwodnienia i bardzo często występuje u osób starszych, u których wraz z wiekiem zanika uczucie pragnienia. Może być także objawem tachyarytmii, w tym migotania przedsionków.

Wysokie ciśnienie oraz wysoki puls to najczęściej objaw chorób serca oraz układu krążenia. W takim przypadku konieczne jest leczenie kardiologiczne.

Nie tylko wysoki puls (tachykardia) jest niebezpieczny, równie niebezpieczny może być niski puls (bradykardia) spadający poniżej 50 uderzeń na minutę. Może być to skutek przebytego zawału serca, przyjmowania niektórych leków lub objaw choroby neurologicznej.

Wszelki nieprawidłowości pulsu, które utrzymują się przez dłuższy czas koniecznie należy konsultować z lekarzem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym grozi wysoki puls i często go lekceważy, to błąd, który może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Poznaj też skuteczne sposoby, jak obniżyć puls

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?