Usługi funeralne – tanatopraksja, tanatokosmetologia

Każdy z nas poznał gorycz straty, śmierć kogoś z rodziny, przyjaciela, ważnej dla nas osoby. Jednakże nikt nie jest przygotowany na koniec żywota. Wtedy nie tylko musimy załatwić wszelkie formalności, ale i również ważnym jest pogodzenie się ze stratą. Organizacja pogrzebu może być nieco mozolna i nieprzyjemna, szczególnie dla bliskich osób zmarłej osoby. Dlatego wartym jest skorzystanie z usług funeralnych, które oferuje mnóstwo zakładów pogrzebowych. Pozwoli nam to na chwilę spokoju. Oto garść informacji, które będą w stanie pomóc Ci w procesie przygotowania ciała do ceremonii pogrzebowej. 

Koszty pogrzebowe

Przeprowadzenie wszelkich czynności związanych z pogrzebem wiążę się z licznymi wydatkami. Koszty te oscylują nawet w kilku tysiącach złotych. Jeżeli potrzebujesz zasięgnąć informacji o kosztach pogrzebu, to warto przeczytać wiadomości ze stron internetowych.. Znajdziesz tam informację o kosztach przeprowadzenia pogrzebów z różnorodnych miast z całej Polski.

Tanatopraksja – co to jest?

Tanatopraksja – znana również jako balsamacja – jest to metoda, polegająca na krótkotrwałej konserwacji ciała zmarłego. Wynikiem takiego procesu jest zahamowanie rozkładu ciała zmarłego. Tanatopraksja polega na wprowadzeniu do żył nieboszczyka specjalnych soli, które likwidują wszelkie bakterie odpowiedzialne za procesy gnilne. Głównymi celami tanatopraksji ciała są:

  • wyeksponowanie ciała na widok publiczny (w otwartej trumnie),
  • możliwość transportu ciała na dalekie odległości,
  • zniwelowanie działania bakterii – zahamowanie procesów rozkładu.
  • stłumienie nieprzyjemnych zapachów gnilnych.

Uwaga! Tanatopraksja, która została źle przeprowadzona, może doprowadzić do strupieszenia ciała. Może to być spowodowane poprzez nadmierne wysuszenie zwłok w bardzo krótkim czasie.

Kto wykonuje tanatopraksję?

Ważnym jest aby tanatopraksja została wykonywana przez fachowca. Osoba ta powinna posiadać niezbędne doświadczenie w wykonywanych w tym procesie czynnościach. Balsamowaniem zwłok nie zajmują się standardowi pracownicy zakładów, zabieg ten jest bardzo skomplikowany, który wymaga, aby szczegółowo stosować się do ścisłych norm oraz standardów. Dlatego ważnym jest aby nadzór nad tym procesem przeprowadzał dyplomowany balsamista, który posiada uprawnienia, poświadczone specjalnymi certyfikatami.

Jaka jest cena za balsamowanie zwłok?

Wiele czynników zależy od ceny balsamowania zwłok. Każdy kto oferuję tę usługę posiada własny cennik. Standardowym jest iż za proces balsamowania zwłok możemy zapłacić nawet kilkaset złotych. W bardziej zurbanizowanych miastach, jest większa konkurencja, za czym idą różnorodne ceny za świadczoną usługę. Plusem tego jest fakt, iż łatwiej nam jest wtedy wybrać i skorzystać z jak najkorzystniejszej dla nas oferty. Reasumując usługa balsamowania ciał nieboszczyka nie jest droga. Wiele osób korzysta z tej usługi, nie dlatego że jest tania. Jedynym pragnieniem jest to aby pożegnać zmarłą osobę taką jaką zapamiętali.

Kim jest tanatokosmetolog?

Osobą zajmującą się przygotowaniem osób zmarłych do ceremonii pogrzebowych jest tanatokosmetolog. Do zadań jak i obowiązków które do wykonania ma tanatokosmetolog zalicza się; 

  • mycie ciał zmarłych osób,
  • ubieranie,
  • wykonanie makijażu pośmiertnego,
  • uczesanie zmarłego,
  • czynności które zaleci rodzina zmarłego.

Praca tanatokosmetologa wiąże się z bezustannym przebywaniem w pomieszczeniu ze zwłokami zmarłej osoby. Dlatego ważnym jest aby osoba wykonująca tą pracę miała “silną” psychikę.

Redakcja gzm.org.pl