Teleradiologia – czy warto się na nią zdecydować?

Współczesna technologia oferuje ogromną ilość sposobów, które umożliwiają optymalizację pracy oraz minimalizowanie kosztów jej wykonania. To niesamowicie istotne w przypadku ochrony zdrowia, gdyż w tej branży dąży się do maksymalnej wydajności, co wynika między innymi ze sporego popytu. Jeden z poważniejszych problemów pacjentów oraz personelu medycznego to długi czas oczekiwania na opisy badań radiologicznych. Jak więc można sobie z nim poradzić?

Zdalne opisy badań

MR, TK oraz RTG wykonuje się stosunkowo często, gdyż badania te pozwalają na wykrycie wielu groźnych chorób. Teleradiologia umożliwia znacznie szybsze uzyskanie opisów, które pozwolą na sprawną kontynuację leczenia lub zdiagnozowanie konkretnej dolegliwości. Wykonywane są przez doświadczonych, wykwalifikowanych lekarzy, a przesyła się je za pośrednictwem Internetu, co gwarantuje optymalizację pracy. To niezwykle interesująca opcja w obecnej sytuacji, gdy ochrona zdrowia musi się mierzyć ze sporym niedoborem personelu medycznego. Więcej o tego typu usługach można przeczytać na stronie internetowej https://telediag.pl/.

Zalety teleradiologii

Wspomniane rozwiązanie posiada sporą ilość mocnych stron. Mowa tu chociażby o:

  • stałym kontakcie z doświadczonymi specjalistami,

  • krótkim czasie oczekiwania na wykonanie opisów,

  • dostępie do nowoczesnego, prostego w obsłudze systemu,

  • gwarancji wysokiej jakości usług medycznych,

  • możliwości diagnozowania pacjentów na odległość,

  • pomocy serwisowej o dowolnej porze,

  • bezpieczeństwie przesyłanych danych.

Nic więc dziwnego, że teleradiologia cieszy się coraz większą popularnością, zarówno w placówkach państwowych, jak i w prywatnych. Umożliwia szybki kontakt z pacjentem oraz sprawne przesyłanie badań pomiędzy szpitalami. Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy chory leczy się w kilku różnych ośrodkach. Ponadto wyniki zapisane w systemie na pewno się nie zagubią, tak jak chociażby tradycyjne, papierowe wydruki.

System teleinformatyczny

Z pewnością część lekarzy oraz pacjentów obawia się, że nie poradzi sobie z obsługą systemu. Mowa tu głównie o starszych osobach. Nie należy się jednak tym przejmować. Został on stworzony tak, aby był jak najprostszy w użytkowaniu. Ponadto cechuje się niską awaryjnością. W razie problemów można skontaktować się z pomocą serwisową lub działem technicznym. Praktycznie każda placówka medyczna zatrudnia informatyka, więc istnieje możliwość doradzenia się go w przypadku kłopotów lub wątpliwości. Nie powinno być jednak takiej potrzeby.

 

Redakcja gzm.org.pl