Makijaż i jego wykonywanie to rodzaj sztuki. W uproszczeniu oznacza on nakładanie preparatów kosmetycznych na skórę, w celu zamaskowania ewentualnych niedoskonałości, takich jak na przykład drobne zmiany skórne, wypryski czy pękające naczynka. Może on również przyczynić się do wyeksponowania największych walorów urody. Mogą to być na przykład duże oczy o regularnym kształcie lub wydatne usta. Oczywiście każdy makijaż powinien być dostosowany do okazji, pory dnia i roku, wieku i urody kobiety oraz jej indywidualnych preferencji. Makijaż wykonany umiejętnie doda blasku i uroku, jednak jego nadmiar, niestaranne wykonanie lub niedostosowanie do wieku, typu urody i konkretnej okazji może sprawić, że twarz wyglądać będzie mało atrakcyjne, lub wręcz karykaturalnie.
Historia makijażu
Sztuka makijażu ma swoje początki już w starożytności. To wówczas kobiety zaczęły stosować pierwsze, naturalne barwniki do twarzy, puder, róż do policzków oraz szminki. Warto zauważyć, że makijaż wykonywany był również u mężczyzn. Później sztuka makijażu połączyła się ze sztuką teatru. Aktorzy stosując makijaż sceniczny wcielać się mogli w różne role teatralne, a odpowiedni makijaż eksponował pożądane cechy postaci. Zresztą, sztuka makijażu scenicznego oraz charakteryzacji jest obecna nadal i rozwija się przez cały czas. Co więcej, makijaż od zawsze był związany z obrzędami, charakterystyczny dla etnicznych plemion i zróżnicowanych rejonów świata. Mógł on odzwierciedlać zamiary i nastrój, na przykład przyjmować postać barw bojowych.
Ewolucja makijażu
Na przełomie dziejów makijaż podlegał zmianom i ulegał wypływom nowych trendów w modzie. Z czasem był bardziej lub mniej wyraźny, podkreślał oczy lub usta, cechował się bardziej intensywnymi lub zbliżonymi do kolorów natury barwami. Jednak jego podstawowa idea nie uległa zmianie. Miał dodawać uroku i podkreślać kobiece walory.
Rodzaje makijażu
W zależności między innymi od pory dnia i roku, okazji oraz trwałości, wyróżnić można równe rodzaje makijażu. Może to być na przykład: makijaż dzienny, wieczorowy, ślubny i permanentny.
Makijaż dzienny
Makijaż dzienny powinien cechować się umiarem, dostosowany do wymagań służbowego savoir-vivre. Mało taktownym bowiem jest przesadny, ciężki makijaż, nie odpowiedni do dziennych stylizacji i sytuacji. Makijaż dzienny powinien subtelnie podkreślać walory kobiecego piękna oraz maskować ewentualne niedoskonałości. Powinien on być również dość trwały oraz możliwy do szybkiego i prostego korygowania, na przykład redukowania nadmiernego świecenia skóry twarzy.
Makijaż dzienny zależny od pory roku
Należy pamiętać o tym, że makijaż dzienny powinien być dostosowany do aktualnej pory roku. Wygląd skóry twarzy zmienia się bowiem w ciągu roku, latem skóra jest zazwyczaj bardziej opalona, zimną – bardziej blada. Ta zasada powinna również obejmować używane podczas wykonywania makijażu odcienie kosmetyków. Oczywiście same preparaty powinny również uwzględniać zmieniające się warunki zewnętrzne, w postaci letniego, bardziej intensywnego słońca, jesiennego wiatru lub zimowego mrozu.
Makijaż wieczorowy
Makijaż wieczorowy cechuje się bardziej intensywnymi barwami, mocniejszymi kreskami i konturowaniem oraz bardziej zdecydowanym podkreśleniem elementów twarzy, ust czy oczu. Należy pamiętać również aby odcień skóry szyi nie „odcinał się”, i był kontynuacją makijażu twarzy, zwłaszcza w jego ciemniejszym i bardziej wyraźnym wydaniu.
Makijaż ślubny
Istotą każdego makijażu ślubnego jest podkreślenie urody panny młodej. Należy pamiętać o tym, że taki makijaż powinien być bardzo trwały, dopasowany do typu urody kobiety, nadawać jej fotogeniczności – czyli korzystnie wyglądać w obiektywnie aparatu, na przykład nie powodować nadmiernego świecenia, uwidaczniać cieniowania lub konturowania. Inaczej bowiem makijaż wyglądać będzie w zamkniętym pomieszczeniu, inaczej na otwartej przestrzeni, a inaczej na fotografiach. Warto wykonać makijaż próbny, który będzie możliwością wypróbowania różnych wariantów i wyboru najbardziej odpowiedniego z nich.
Makijaż fotograficzny
Jak już wspomniano powyżej, obiektyw aparatu fotograficznego w pewnym stopniu zmienia wygląd makijażu. Aby twarz prezentowała się dobrze na zdjęciach, należy brać pod uwagę specyficzne oświetlenie podczas każdej sesji zdjęciowej.
Makijaż telewizyjny
W pewnym stopniu z makijażem fotograficznym powiązany jest makijaż telewizyjny. Jego celem jest podkreślenie urody prezenterek oraz prezenterów w specyficznych warunkach pracy. Intensywne, sztuczne światło sprawia bowiem, że skóra ma tendencje do świecenia, a dodatkowo obraz telewizyjny delikatnie zmienia rysy twarzy. Przyjęło się bowiem mówić, że „kamera dodaje kilogramów”.
Makijaż permanentny
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się makijaż permanentny. Jest to rodzaj „płytkiego” tatuażu, który nie przekracza granicy naskórka. Jego efekt utrzymuje się na skórze przez kilka lat. Należy o tym pamiętać, ponieważ dobrze wykonany doda uroku i zwolni kobietę od obowiązku wykonywania codziennego makijażu, w jego części lub całości. Jednak wykonany niedbale i nieprofesjonalnie przez dłuższy czas oszpeci skórę twarzy. Jest to wygodne rozwiązanie dla kobiet aktywnych fizycznie, korzystających z basenów i siłowni. Dodatkowo należy również wspomnieć o makijażu permanentnym w kwestii korygowania zmian wywołanych stanami chorobowymi lub na przykład utratą włosów brwi wskutek leczenia onkologicznego.
Kamuflaż
Kamuflaż jest typem makijażu mającego na celu ukrycie dużych zmian skórnych, przebarwień oraz blizn. Jest to etap przygotowujący przed dalszym etapem wybranego makijażu.
Makijaż teatralny i sceniczny
Jak wspomniano na wstępnie, makijaż teatralny pozwala aktorom na pełne „wejście” w postać. Makijaż sceniczny ma na celu wydobycie walorów urody. Oba typy makijażu powinny korespondować ze strojem oraz uwzględniać warunki oświetleniowe sceny.
Rodzaje pędzli do makijażu
Na rynku istnieje ogromny wybór pędzli do wykonywania makijażu. Różnią się one kształtem, wielkością, rodzajem włosia, jego ścieniem i naturalnym lub sztucznym pochodzeniem. Dedykowane są do aplikacji różnych kosmetyków. Wśród wielu rodzajów pędzli, można wyróżnić sześć najbardziej podstawowych. Jest to pędzel do pudru, różu, korektora, makijażu oczu, rozcierania cieni do powiek oraz makijażu brwi.
Pędzel do pudru
Pędzel do pudru jest najbardziej klastyczny, duży, mięsisty, z delikatnie zaokrągloną główką. Pozwala on na aplikację dość sporej ilości kosmetyku na duży obszar skóry twarzy.
Pędzel do różu
Pędzel do różu jest mniejszy od pędzla do pudru. Główka pędzla jest zazwyczaj ścięta pod skosem co ułatwia aplikację kosmetyku. Pędzel powinien być wykonany z dość miękkiego włosia, tak aby pozwalał na roztarcie kosmetyku bez tworzenia źle wyglądających smug.
Pędzel do korektora
Pędzel do korektora cechuje się krótką i płaską główką. Jest ona dość twarda i nie ugina się pod wpływem nacisku. Mocno zbity włos tego pędzla zapobiega wchłanianiu kosmetyku, a niewielkie rozmiary pozwalają na aplikację punktową.
Pędzel do makijażu oczu
Pędzel do makijażu oczu jest dość mały, krótki tak aby można nim było łatwo manewrować w okolicach oczu. Zazwyczaj jest zaokrąglony lub nieco wydłużony. Cienie nakładane za pomocą pędzla nie kruszą się, nie obsypują i dłużej utrzymują na skórze wokół oczu.
Pędzel do zacierania granic cieni do powiek
Pędzel do zacierania granic cieni do powiek jest kulisty. Jego zadaniem jest łagodzenie granic pomiędzy poszczególnymi cieniami, tak aby nie tworzyły swoistych pasków lecz łagodnie przechodziły jeden w drugi.
Pędzel do makijażu brwi
Pędzel do makijażu brwi jest zazwyczaj dwustronny. Jedno zakończenie stanowi szczoteczka, za pomocą której można ułożyć niesforne włoski brwi i nadać łukowi pożądany wygląd. Drugi koniec pędzla stanowi płaska, cienka i ostra końcówka, służąca domalowywaniu pojedynczych włosków w miejscach ich braku.