Polskie Chicago, czyli jak zaaranżować loftowy salon z amerykańskim sznytem?

Niech ziści się Twój American Dream – w Twoim salonie! Poznaj inspiracje aranżacji wnętrz wprost z zapierającego dech w piersiach Chicago i wprowadź do swoich czterech kątów powiew wielkomiejskiej świeżości. Pomysłów na przeniesienie Cię do amerykańskiego snu mamy bardzo wiele! Oto najważniejsze cechy stylu dekoratorskiego inspirowanego loftami Wietrznego Miasta.

Loft w eleganckim wydaniu

Lofty kojarzą się zwykle z industrialnym stylem surowym w wyrazie, zdobniczo powściągliwym i kolorystycznie stonowanym. Jednak w nowoczesnym Chicago przestronne mieszkania o otwartym układzie łamią przemysłową konwencję. W amerykańskich kamienicach sercem loftów jest oczywiście ogromny salon połączony z jadalnią i kuchnią. Najczęściej w głównej części mieści się pokaźnych rozmiarów sofa lub narożnik i okrągły loftowy stół. Przeciwnie do tego, do czego przywykliśmy w Polsce, meble są odsunięte od ścian i subtelnie wyznaczają granice poszczególnych stref. Oprócz centralnej strefy wypoczynkowej, w przestrzeni musi znaleźć się miejsce na krzesła i loftowy stół. Do jadalni wyznaczonej przez ten zestaw rzadko wstawia się dodatkowe meble. Służy to podtrzymaniu wrażenia przestronności i stworzeniu efektu przenikania się stref bez barier w postaci drzwi czy ścianek. Jedynym wyjątkiem od tej reguły bywa granica między kuchnią a salonem, gdzie znakomicie prezentuje się wyspa o funkcji baru. Pierwsza zasada dotycząca aranżowania loftowego salonu inspirowanego stylem Chicago to: eksponuj przestrzeń.

Jakie meble pasują do amerykańskich wnętrz Wietrznego Miasta?

Estetyka amerykańskiego stylu w loftach Chicago koncentruje się na wyrazistości i zdecydowanie wyróżnia się wielkomiejskim charakterem. W salonach na pierwszym planie pojawiają się duże, wygodne kanapy o obłej, nieco fantazyjnej formie. Design jest stonowany i prosty, a dekoracyjny akcent mogą stanowić subtelne przeszycia lub poduchy w jasnym kolorze w tonacji obicia kanapy. Przy meblu wypoczynkowym obowiązkowo musi się znaleźć loftowy stół – mały w charakterze stolika kawowego lub większy – w formie ławy. Modele ze szklanym blatem i drewnianą podstawą lub w całości wykonane z drewna pasują do takich wnętrz doskonale. Nieopodal mogą znaleźć się niska komoda z szufladami i szafkami, nowoczesny kredens oraz kilka regałów na książki i pamiątkowe bibeloty. 

Design mebli w stylu Chicago to zachwycające połączenie klasyki i nowoczesności – drewno wykorzystywane jest w innowacyjnych projektach, a klasyczne wykończenia adaptowane są do współczesnych form. Rezultat jest powalający: przytulność harmonijnie przenika się z nowoczesnością, a minimalizm zostaje zrównoważony wielkomiejską estetyką. Jeśli urzekł Cię ten sposób urządzania przestrzeni, przejrzyj sofy, komody i stoły loftowe z Agaty – w asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, do zaaranżowania salonu z amerykańskim sznytem.

Kolorystyka chicagowskiego salonu

Barwy mają kluczowe znaczenie w kreowaniu nastroju. Żeby w pełni wykorzystać atuty przestronnego loftu, bazą są zwykle jasne tony: ciepłe beże, dymne pastele i mleczne warianty bieli, optycznie potęgujące wrażenie przestronności. Głębię wprowadzają kontrastowe akcenty. W salonie nie może zabraknąć czerni, wyrazistych brązów i intensywnego grafitu. O wielowymiarowość dba też często tapeta, która stanowi intrygujące urozmaicenie i wprowadza dynamikę. Najlepiej, by również była kontrastowa i przełamywała neutralność barw bazowych. Na podłodze mile widziana jest drewniana posadzka w ciepłym odcieniu. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl