Melatonina – skuteczna na zaburzenia snu

Melatonina jest hormonem produkowanym naturalnie przez organizm, który odgrywa ważną rolę w regulacji cyklu snu i czuwania. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak melatonina wpływa na organizm i czy można jej używać w celu leczenia zaburzeń snu.

Melatonina – czym jest?

Melatonina to hormon, który produkuje się naturalnie przez nasz mózg i jest odpowiedzialny za regulację naturalnego cyklu snu i czuwania. Jest to pierwszy hormon, który wytwarza się po zapadnięciu zmierzchu. A jego poziom szybko wzrasta w ciągu godziny. Melatonina pozwala organizmowi na sen i jest naturalnym środkiem nasennym. Jest ona również odpowiedzialna za wspomaganie odporności i wspieranie zdrowia ogólnego.

Wpływ na organizm

Melatonina to hormon, który naturalnie wytwarza się w naszym ciele i odpowiada za regulację cyklu dobowego snu i czuwania. Jego poziom rośnie wraz z zapadaniem nocy i spada wraz z porankiem. Jego główną rolą jest regulacja rytmu dobowego, jednak może on mieć również wpływ na inne aspekty zdrowia. Melatonina może pomóc w zasypianiu, poprawiając jakość snu. Badania wykazały, że może ona pomóc w złagodzeniu objawów bezsenności u dorosłych oraz poprawić jakość snu u osób starszych. Dodatkowo, wykazano, że suplementacja melatoniną może pomóc w złagodzeniu objawów jet lag. 

Suplementacja melatoniną może mieć również korzystny wpływ na inne aspekty naszego zdrowia. Wykazano, że może ona poprawić funkcjonowanie układu immunologicznego, zmniejszając ryzyko zachorowania na infekcje. Może mieć również korzystny wpływ na zdrowie serca, obniżając poziom cholesterolu i poprawiając funkcjonowanie naczyń wieńcowych. Jednak należy pamiętać, że wszystkie te korzyści są najbardziej widoczne przy długotrwałym stosowaniu melatoniny.

Jak używać?

Melatonina jest naturalnym hormonem, który wytwarzany jest w mózgu i wspomaga regulację rytmu dobowego organizmu. Ułatwia zasypianie i pomaga w utrzymaniu zdrowych cykli snu i czuwania. Jest dostępna w postaci tabletek lub kropli do podawania doustnego. Zalecana dawka melatoniny jest zazwyczaj od 0,5 do 5 mg, w zależności od wieku, a także celu leczenia. Zaleca się stosowanie melatoniny godzinę przed planowanym zasypianiem. Należy pamiętać, że nie powinna być stosowana bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może wywoływać działania niepożądane, takie jak bóle głowy, bezsenność, senność i nudności. Dodatkowo, nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Redakcja gzm.org.pl