Kredyt gotówkowy bez tajemnic. Na co zwrócić uwagę?

Kredyt gotówkowy cały czas pozostaje jedną z najbardziej popularnych form finansowania. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, dowiedz się, czym jest kredyt gotówkowy i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Kredyt gotówkowy jest sztandarowym produktem bankowym. Nie oznacza to jednak, że przyznawany jest na identycznych zasadach – każda instytucja udziela go w oparciu o wewnętrzną politykę. Oznacza to różnicę w wielu aspektach, które mogą zadecydować o przewadze jednej oferty kredytowej nad pozostałymi.

Odsetki nie są jedynymi kosztami kredytu

Wiele osób koncentruje się głównie na oprocentowaniu kredytu gotówkowego. Warto jednak pamiętać, że naliczane przez bank odsetki wcale nie są jedynymi kosztami. Do tego dochodzą jeszcze tzw. koszty pozaodsetkowe, do których zalicza się m.in. opłatę przygotowawczą, prowizję, czy ubezpieczenie (nie zawsze jest ono obowiązkowe).

Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie całkowita suma do zapłaty, weź pod uwagę RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To wskaźnik uwzględniający zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe.

Pamiętaj! Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, banki są zobowiązane do informowania klientów o RRSO. Dlatego informację o jego wartości znajdziesz na każdej ulotce, w folderze reklamowym czy w zakładce ofertowej na stronie internetowej banku.

Maksymalny czas finansowania

Czy wiesz, że okres finansowania wpływa nie tylko na całkowitą kwotę do spłaty? Ma znaczenie także w kontekście wysokości miesięcznych rat, co z kolei może wpływać na przyznanie finansowania w ogóle.

Jeżeli zdecydujesz się na duży kredyt gotówkowy z dość krótkim okresem spłaty, musisz liczyć się z wysoką kwotą miesięcznego zobowiązania. To oznacza konieczność wykazania się wyższą zdolnością kredytową.

Jeśli zależy ci na niskich ratach, warto rozważyć wydłużenie okresu kredytowania. Wówczas nie tylko unikniesz obciążenia domowego budżetu, ale i zwiększysz szansę na uzyskanie finansowania. Im niższa rata, tym niższe są wymogi dotyczące zdolności kredytowej.

Promocyjny kredyt gotówkowy a zasady udzielania finansowania

Wiele banków oferuje kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach, np. bez prowizji. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu finansowanie, warto sprawdzić zasady jego przyznawania. Być może oferta przeznaczona jest wyłącznie dla osób spełniających konkretne kryteria np. dla nowych  klientów banku, osób, które zdecydują się na otwarcie rachunku osobistego, czy zaciągną kredyt gotówkowy na kwotę nie wyższą niż ustalony limit.

Jeśli zależy ci na otrzymaniu dopasowanego kredytu gotówkowego, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Warto porównać parametry finansowania, nie ograniczając się wyłącznie do oprocentowania. Pamiętaj też, aby dokładnie zapoznać się z umową, dzięki czemu kredyt gotówkowy nie będzie mieć przed tobą żadnych tajemnic.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl