Jaką herbatę w ciąży najlepiej pić – łagodne herbaty na dla kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, pełen radości, ale też niepewności i trosk. Zdrowe odżywianie w tym okresie jest szczególnie ważne, ponieważ wpływa nie tylko na samą matkę, ale także na rozwijające się dziecko. W tym kontekście wybór odpowiednich napojów, w tym herbaty, jest niezwykle istotny. Choć herbata jest często kojarzona z właściwościami zdrowotnymi, nie każdy rodzaj herbaty jest dla każdego. Dowiedz się jaką herbatę w ciąży najbezpieczniej pić i czego unikać w tym okresie.

Czego unikać podczas ciąży?

Podczas ciąży ważne jest, aby zachować zdrową i zrównoważoną dietę, która zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych dla rozwijającego się dziecka i utrzyma dobre zdrowie matki. Jednocześnie należy pamiętać, że w ciąży należy unikać pewnych rodzajów jedzenia i napojów, które mogą zaszkodzić dziecku lub spowodować komplikacje.Na pierwszym miejscu produktów, których powinny unikać kobiety przy nadziei jest surowe lub niedogotowane mięso i ryby, ponieważ mogą zawierać bakterie i wirusy, takie jak listeria, salmonella czy toksoplazmoza. Na kolejnym miejscu są niepasteryzowane sery i produkty mleczne, takie jak kozie lub owcze sery. Również surowe lub niedogotowane jajka i potrawy mogą stanowić zagrożenie. Na jajkach często gromadzi się salmonella i bakterie, dlatego należy je sterylizować i dokładnie gotować. Niezbyt bezpieczne mogą być także niektóre rodzaje ryb, takie jak tuńczyk, makrela czy łosoś, ponieważ mogą zawierać zbyt dużo rtęci. Warto unikać także surowych kiełków i zdecydowanie alkoholi. 

Jaką herbatę w ciąży
Jaką herbatę w ciąży

Jakie herbaty pić w ciąży?

Warto wiedzieć jakie herbaty w ciąży mogą wspomóc samopoczucie i ukoić nerwy. Należy w tym wyjątkowym czasie wybierać łagodne herbaty, które nie zawierają kofeiny lub zawierają ją w minimalnej ilości. Bardzo dobrym wyborem będą herbaty ziołowe takie jak rumianek, melisa, mięta, lipa, dziurawiec, pokrzywa czy malina. Są one bogate w składniki odżywcze i mają właściwości kojące, łagodzące bóle brzucha i łagodzące stres. Herbaty owocowe o smaku maliny, czarnej porzeczki, jabłka, truskawki czy jagody, są bogate w witaminy i minerały, a także w naturalne przeciwutleniacze, które pomagają wzmocnić odporność organizmu. Dzięki wspaniałym smakom potrafią też poprawić humor i samopoczucie w gorsze dni. Dobrym wyborem będzie także zielona herbata. Herbata zielona jest bogata w przeciwutleniacze, ale zawiera także kofeinę, dlatego zaleca się spożywanie jej w ograniczonych ilościach, przykładowo raz na 10 dni. Warto pamiętać, że każda ciąża jest inna i najlepiej skonsultować się z lekarzem lub położną.

Jaką herbatę w ciąży odstawić? Co może zagrażać dziecku

W czasie ciąży zaleca się ograniczenie spożycia niektórych rodzajów herbaty, a w niektórych przypadkach zupełne ich unikanie. Niektóre herbaty ziołowe, takie jak dziurawiec, mięta pieprzowa, rdestowiec krwisty, anyż czy estragon mogą wpływać na ciążę i poród. Należy ich unikać lub ograniczyć ich spożycie. Niebezpieczne mogą być też herbaty z kofeiną. Zbyt duża ilość kofeiny może wpływać na rozwój płodu, a także powodować problemy z porodem. Dlatego zaleca się unikanie herbat z dużą ilością kofeiny, takich jak czarna herbata, zielona herbata i herbata mate. Zwykle zaleca się nie przekraczać dziennego limitu kofeiny wynoszącego 200 mg. Również niektóre herbaty owocowe, takie jak hibiskus, mogą zawierać duże ilości kwasu, który może powodować problemy z układem trawiennym. Nie zaleca się także napojów na bazie suszonego owocu, takie jak jagoda, arbuz czy cytryna. Mogą one zawierać duże ilości kwasów organicznych, które mogą powodować problemy trawienne w czasie ciąży.

Redakcja gzm.org.pl