Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Kupno samochodu, szczególnie pierwszego, to nie lada wyzwanie. Zdarza się bowiem, że sprzedający są wyrachowani i tylko czekają na młodych kupujących, którzy łatwo napalają się na dany model i nie zwracają uwagi na jego stan. Co należy sprawdzić przed kupnem samochodu, żeby, później na żałować zakupu?

Najważniejsze to podejść do zakupu z chłodną głową

Zachowanie spokoju i nieuleganie emocjom to jedno z największych wyzwań, jakie towarzyszą kupnie samochodu. Dlatego najlepiej zabrać osobę towarzyszącą, która pomoże nam podejść do zakupu na spokojnie, lub będzie wsparciem, które stonuje nasze zachowania.

Pierwszym punktem jest więc świadomość, że jeśli marzyliśmy o danym modelu latami, to możemy nie myśleć do końca racjonalnie na miejscu zakupu. Warto to przyznać samemu przed sobą i pozwolić sobie pomóc zaufanym osobom trzecim.

Kolejnym punktem jest poziom naszej wiedzy z zakresu motoryzacji. Jeśli jest on niewielki, to dobrze poprosić o pomoc znajomego, który jest po szkole motoryzacyjnej lub nawet znajomego mechanika. Może się to wiązać z dodatkową opłatą, ale bez tego jesteśmy narażeni na nieuczciwość sprzedającego, co niestety zdarza się dosyć często.

Jak sprawdzić samochód przed kupnem

Kupno używanego samochodu pozwala na dużą oszczędność, jednak wiąże się z ryzykiem, przede wszystkim nieuczciwości sprzedającego. Kupujący nagminnie cofają liczniki, czy naprawiają zepsute auto do stanu ledwo użytkowego, a sprzedają je jako cud techniki.

1. Ocena osoby, z którą podejmujemy transakcje. Zanim przejdziemy do sprawdzania czynników technicznych, to warto ocenić naszego rozmówce, głównie z uwagi na profesjonalne podejście. Każda sytuacja, jak na przykład, pośpieszanie nas przez sprzedającego, informowanie, że na nasze miejsce ma już kilku innych kupców, czy pokrewne sytuacje, powinny być dla nas ostrzeżeniem. Nie powinniśmy ulegać takim manipulacjom, ponieważ dopóki jesteśmy na miejscu sprzedaży, to my jesteśmy tym najważniejszym kupującym, który ma sprawo na spokojnie sprawdzić stan pojazdu.

2. Uzyskanie informacji na temat tego, kto użytkował pojazd. Nie da się ukryć, że samochody użytkowane przez mężczyzn są zwykle w gorszym stanie, niż te, którym jeździły kobiety.

3. Musimy dokładnie sprawdzić czytnik pomiaru baku, czytnik lakieru w celu uzyskania informacji czy auto było malowane.

4. Należy bezwzględnie sprawdzić samochód w stacji kontroli pojazdów i to najlepiej w odległej od miejsca zamieszkania sprzedającego. Niestety dość często zdarza się, że sprzedający dogaduje się ze znajomym w lokalnej stacji kontroli pojazdów, żeby przymknął oko na mniej widoczne niedoskonałości. Tego typu sytuacja, choć jest prawnie nielegalna, to nagminnie stosowana, a zdarza się, że dotyczy potencjalnie zepsutych hamulców, co powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia kupującego.

5. Należy sprawdzić, czy samochód był bity oraz czy licznik był cofany. Jest to szczególnie ważne w przypadku ogłoszenia starego samochodu, z dziwnie niskim przebiegiem, którego sprzedający zapiera się, że jest on prawdziwy. Chęć sprawdzenia często prowadzi do negocjacji, w których okazuje się, że sprzedawca nie był do końca szczery, ale jest gotowy zejść z ceny w celu sprzedaży samochodu.

6. Jazda testowa. Jest to jeden z najważniejszych czynników zakupu samochodu – autem musisz jechać ty. Jeśli kupujący nie pozwala na samodzielne przejechanie się samochodem, to oznacza, że niemal na pewno coś ukrywa. Warto zaproponować kupującemu nawet podpisanie umowy o przejazd samochodem, która zakłada naprawę zniszczeń, jaka mogłaby wystąpić w jej wypadku. Taki argument często stawia sprzedającego pod murem. Ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie powinniśmy kupować samochodów, którymi nie możemy się samodzielnie przejechać, ponieważ sprzedający, znając specyfikę auta, może nim jechać tak, aby ukryć pewne wady, na przykład, niepokojących odgłosów silnika przy danej prędkości. W końcu sprawdzenie samochodu przed kupnem to również sprawdzenie tego, jak dobrze, realnie jeździ nam się danym samochodem.

Jedną ze sztuczek, którą stosują nieuczciwi kupujący, jest jazda testowa przy głośno włączonym radiu. W takiej sytuacji należy poprosić sprzedającego o ściszenie auta i wsłuchiwać się w prace samochodu przy różnej prędkości. Jako kupujący mamy do tego prawo.

7. Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie, jak drogie są części do danego modelu auta, które chcemy kupić. Jest to bardzo ważne, ponieważ niemal zawsze po kupnie używanego samochodu musimy się liczyć z kosztem pewnych napraw. Odchodząc od nieuczciwego kupującego, to samochód używany ma po prostu swoje lata i coś prędzej czy później musi się w nim zepsuć. Jeśli więc oferta jest atrakcyjna, a części wyjątkowo drogie, to może okazać się, że wydamy wszystkie pieniądze na zakup samochodu, który po miesiącu się zepsuje i będzie stał w garażu, bo braknie nam pieniędzy na jego naprawę.

8. Zadawać pytania. Kluczowym elementem sprawdzenia samochodu jest stałe zadawanie pytań. Należy pamiętać, że jako kupujący mamy pełne prawo spytać o najmniejszy szczegół, a jeśli sprzedający jest uczciwy, to nie powinien mieć problemu z odpowiedzią. Najważniejsze jest uzyskanie słownego potwierdzenia całego opisu ogłoszenia. Zobacz również: https://gzm.org.pl/informacje-o-tym-jak-sprawdzic-akumulator/

Ostatnim elementem jest sporządzenie umowy i tutaj musimy zadbać, żeby proces był możliwie najbardziej profesjonalny. Oznacza to, że musimy uzyskać pełne dane sprzedającego i gdy tylko pojawi się najmniejsze kręcenie to wycofać się z zakupu. To dlatego, że po zakupie przysługuje nam okres, w którym możemy zażądać od sprzedającego zwrotu środków, lub w ogóle oddać samochód z koniecznością zwrotu całej zapłaty. Dzieje się tak na przykład w przypadku wad ukrytych, które przeczą przekazanej przez sprzedającego specyfikacji. Po pozyskaniu pełnych danych, podpisaniu umowy i finalnym kupnie samochodu należy od razu udać się na jego przegląd, najlepiej w co najmniej dwóch stacjach kontroli. Jak tylko znajdziemy jakiekolwiek wady ukryte, to możemy od razu skontaktować się ze sprzedającym w celu konfrontacji i domagać się zwrotu całości lub części środków za zakup.

Redakcja gzm.org.pl