Ile kosztuje kilowat prądu?

Energia elektryczna jest podstawą codziennego funkcjonowania naszych domów i biur. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kosztuje kilowat energii elektrycznej? W tym artykule przyjrzymy się składowym ceny prądu oraz jakie czynniki wpływają na wysokość rachunków za energię elektryczną.

1. Taryfy za prąd: klucz do zrozumienia kosztów

Cena energii elektrycznej zależy od wielu czynników, w tym od taryfy, z której korzysta odbiorca. W Polsce mamy do czynienia z kilkoma taryfami, a każda z nich ma nieco inne zasady naliczania opłat za wykorzystaną energię. Wyróżniamy cztery typy taryf (A, B, C, G), z których każda ma specyficzny skład symbolu taryfy:

  • Pierwsza cyfra (1 lub 2) odnosi się do mocy umownej – 1 oznacza moc nie większą, niż 40 kW, a 2 oznacza moc większą niż 40kW.
  • Druga cyfra (1, 2, 3 lub 4) oznacza liczbę stref czasowych w taryfie.
  • Ewentualny ostatni znak oznacza sposób rozliczania stref czasowych – „a” oznacza podział na strefę szczytową i pozaszczytową, „b” na dzienną i nocną, a „w” oznacza, że inne ceny stosowane są zarówno w dzień i w nocy, jak i w weekendy.

Dla gospodarstw domowych przeznaczone są taryfy G. Możemy wybierać między stałą ceną przez całą dobę (G11), dwiema strefami opłat (G12, G12n, G12w) lub trzema strefami opłat (G13).

2. Dostawcy prądu w Polsce i ich cenniki

Cena prądu kupowanego u dostawcy przez konsumenta zależy nie tylko od ceny samej kWh energii, ale także od kosztów dystrybucji oraz rozmaitych opłat. W Polsce działa kilku operatorów i dostawców (TAURON, ENEA, ENERGA, PGE, innogy), każdy z nich ma inny cennik i obsługuje inny obszar. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny energii u różnych dostawców:

TAURON ENEA ENERGA PGE innogy
TAURON PE 0,60-0,61 zł 0,59 zł 0,68 zł 0,65 zł 0,56 zł
ENEA S.A. 0,58-0,60 zł 0,59 zł 0,67 zł 0,65 zł 0,56 zł
ENERGA Obrót 0,58-0,61 zł 0,59 zł 0,67 zł 0,64 zł 0,56 zł
PGE Obrót 0,58-0,62 zł 0,59 zł 0,67 zł 0,64 zł 0,56 zł
innogy 0,61-0,63 zł 0,62 zł 0,71 zł 0,68 zł 0,59 zł

3. Składowe rachunku za prąd

Cena za 1 kWh energii elektrycznej składa się z wielu elementów, które wpływają na końcową kwotę na rachunku. Oto one:

3.1 Energia czynna

Energia czynna to wartość faktycznie zużytego prądu zgodnie z taryfą dystrybutora i sprzedawcy.

3.2 Opłata dystrybucyjna stała

Pokrywa koszty konserwacji urządzeń elektrycznych, eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych oraz utrzymania załóg interwencyjnych. Jest zależna od rodzaju poboru energii lub zapotrzebowania na moc.

3.3 Opłata dystrybucyjna zmienna

Dotyczy przesyłu wymaganej energii od dystrybutora do odbiorcy. Uwzględnia również straty w przesyle prądu.

3.4 Opłata abonamentowa

Jest związana z obsługą klienta – sporządzaniem i dostarczaniem rachunków, odczytami liczników itp.

3.5 Opłata przejściowa

Naliczana jest w związku z kosztami wytwórców energii dotyczącymi przedterminowego rozwiązania umowy sprzedaży mocy i energii elektrycznej i traktowana jako wynagrodzenie za udostępnianie krajowego systemu elektroenergetyki. To opłata stała, naliczana według progów związanych z rocznym zużyciem energii.

3.6 Opłata jakościowa

Pokrywa koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym. Jest naliczana w zależności od zużycia.

3.7 Opłata OZE

Związana ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Po raz pierwszy została zastosowana w 2016 roku. Obecnie jest wymieniana jako składowa ceny prądu na rachunku, ale wynosi 0 zł.

3.8 Opłata kogeneracyjna

Wprowadzona w celu promowania bardziej ekologicznych, skojarzonych metod wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie wynosi 0 zł.

3.9 Opłata mocowa

Nowa składowa ceny za kWh energii, wprowadzona w 2021 roku. Ma pokrywać koszty utrzymania w dyspozycji mocy wytworczych niezbędnych do stabilizacji sieci. W zależności od tego, jak duże jest roczne zużycie prądu przez dany podmiot, wysokość opłaty mocowej rośnie. Dla gospodarstw domowych wynosi ona od 1,87 zł do 10,46 zł netto miesięcznie. W przypadku innych odbiorców jest doliczana do ceny prądu za każdą kWh i wynosi 0,0762 zł.

4. Czy prąd w Polsce będzie droższy?

Obecnie wiele osób uważa, że 1 kWh energii elektrycznej jest bardzo droga. Użytkownicy boją się również kolejnych podwyżek. Czy słusznie? Wiele wskazuje na to, że tak. Średnia cena prądu prawdopodobnie będzie nadal rosnąć. Można się jednak przed tym obronić, zmniejszając zużycie energii lub też inwestując w nowoczesne systemy pozwalające ograniczyć ilość prądu pobieranego od dostawcy. Te rozwiązania to przede wszystkim fotowoltaika oraz nowoczesne domowe systemy grzewcze, oparte np. o pompy ciepła. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z FlexiPower Group! Pomożemy Ci obniżyć rachunki za energię elektryczną!

5. Podsumowanie

Cena za 1 kWh energii elektrycznej składa się z różnych składowych, takich jak energia czynna, opłaty dystrybucyjne, abonamentowe, przejściowe, jakościowe, OZE, kogeneracyjne oraz mocowe. Wysokość tych opłat zależy od wielu czynników, w tym od taryfy za prąd, regionu, w którym mieszkasz, oraz dostawcy prądu. Należy pamiętać, że cena prądu w Polsce prawdopodobnie będzie nadal rosnąć, ale istnieją sposoby na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie rachunków za prąd. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami! Jesteśmy tu, aby pomóc Ci obniżyć rachunki za energię elektryczną!

Redakcja gzm.org.pl