Wyciek danych, awaria sprzętu, atak hakerski – takie zdarzenia w firmie mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych. Aby zmniejszyć ryzyko związane z tego typu zagrożeniami, warto przygotować solidną strategię backupu. Co warto wiedzieć o kopiach zapasowych?
Rodzaje kopii zapasowych
Kopią zapasową, czyli backupem, można nazwać każdą kopię danych, która ma być wykorzystana do odtworzenia oryginalnej zawartości. Proces ten może jednak nieco się różnić w zależności od potrzeb firmy i charakterystyki kopiowanych informacji. Wyróżniamy przede wszystkim trzy typy backupów:
- pełna kopia – zawiera wszystkie pliki, jej wykonanie zajmuje najwięcej czasu, jednak odtworzenie informacji przebiega najszybciej;
- kopia różnicowa – zapisuje się jedynie różnicę pomiędzy aktualnym stanem danych a najnowszą pełną kopią, przez co przeprowadzenie backupu jest szybsze, jednak musimy czekać dłużej na odzyskanie danych;
- kopia przyrostowa – rozwiązanie podobne do kopii różnicowej, jednak kopiowana jest różnica w stosunku do ostatniej kopii jakiegokolwiek typu, nie tylko pełnego backupu.
Czym jest reguła „3–2–1”?
To tak zwana złota zasada backupu – zrozumienie jej założeń powinno być fundamentem skutecznej strategii odtwarzania awaryjnego. Reguła „3–2–1” składa się z trzech komponentów, do których odnoszą się poszczególne cyfry w jej nazwie:
- należy wykonać 3 odrębne kopie;
- do przechowywania backupów powinny być wykorzystywane 2 nośniki;
- 1 z backupów musi znaleźć się w innym miejscu niż kopia zapasowa danych w firmie.
Jak spełnić wymogi ostatniego punktu? Odpowiednim rozwiązaniem będzie backup danych w chmurze. Skorzystanie z usług zewnętrznego dostawcy pozwoli odseparować przechowywane kopie od głównej siedziby firmy, co z kolei zapewni znacznie większą odporność na różnego rodzaju ataki i awarie.
Backup danych w chmurze – jak przygotować strategię odzyskiwania danych?
Kopia zapasowa danych w firmie będzie przydatna dla przedsiębiorstw z każdej branży – obecnie niemal każdy biznes opiera sporą część swojego działania na przetwarzaniu danych, które w efekcie mają ogromną wartość. Bez względu na to, czy wybraliśmy backup danych w chmurze, czy inne rozwiązanie, obowiązkowym elementem przygotowania się na awarie lub ataki będzie opracowanie skutecznej strategii odtwarzania awaryjnego.
W pierwszej kolejności należy określić, które dane będą mieć największe znaczenie dla firmy. Następnie konieczne będzie ustalenie częstotliwości wykonywania backupów, a także oszacowanie budżetu potrzebnego na realizację tego typu działań. Jak spełnić wymogi reguły „3–2–1” bez przepłacania? Budowanie własnej serwerowni poza siedzibą firmy nie jest potrzebne – bardziej opłacalnym wyborem będzie skorzystanie z centrum przetwarzania danych zewnętrznego dostawcy. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania konieczne będzie zweryfikowanie zabezpieczeń zapewnianych przez usługodawcę. W Polsce bezpieczne rozwiązania tego typu oferuje między innymi INEA.