Co to jest homeopatia?

Homeopatia to forma medycyny niekonwencjonalnej, w której zastosowaniu pacjent otrzymuje niewielką dawkę leku, jaka u zdrowej osoby wywołałaby objawy schorzenia. Warto zaznaczyć, że substancje stosowane w preparatach leczniczych są łatwe w użyciu i bezpieczne w stosowaniu, a ich przygotowywanie odbywa się w każdym przypadku na zasadzie rozcieńczania oraz wstrząsania.

Co to jest homeopatia? Tłumaczymy!

Homeopatia jest coraz popularniejsza w Polsce. Terapia zawsze jednak powinna odbywać się pod okiem doświadczonego homeopaty, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe z pasją i zaangażowaniem. Podstawowy zasady leczenia homeopatycznego to między innymi zasada podobieństwa, indywidualizm, teoria sił witalnych, a także zasada minimum. Okazuje się, że preparaty homeopatyczne sporządza się poprzez rozcieńczenie tak zwanych pranalewek, a kolejno przez wytrząsanie roztworu. W taki sposób powstają tak zwane potencje, czyli kolejne rozcieńczenia. Warto podkreślić, że potencjonowanie ma na celu zminimalizowanie efektów ubocznych stosowanych surowców, natomiast dynamizowanie sprzyja uwolnieniu z nich tzw. ukrytej mocy.

Co istotne, na opakowaniach preparatów homeopatycznych można znaleźć oznaczenie potencji. Przeważnie są to potencje dziesiętne, oznaczone literą D, a rzadziej X; w tym przypadku 1 część wagowa substancji bądź nalewki została wcześniej rozpuszczona w 9 częściach specjalnego rozpuszczalnika. Po wstrząśnięciu w taki sposób powstaje rozcieńczenie D1, a kolejno pobierana jest 1 część i rozpuszczana w 9 częściach rozpuszczalnika. Dzięki temu otrzymywane jest rozcieńczenie D2. Natomiast potencje setne, oznaczane literę C, robi się je analogicznie jak dziesiętne, tylko z jedną różnicą. Okazuje się, że 1 część wagowa substancji bądź nalewki rozpuszcza się w 99 częściach rozpuszczalnika. Dzięki temu powstaje potencja C1, którą można kolejno dalej rozcieńczać.

Kontrowersje

Homeopatia od lat budzi wiele kontrowersji. Mowa tutaj o niekonwencjonalnej metodzie leczenia ludzi. Jest tak, ponieważ założenia homeopatii opierają się przede wszystkim o zindywidualizowaną terapię, a przyjmowane leki nawet nie mają wskazań. Związane jest to z tym że ich badania kliniczne są przeprowadzane z problemami metodologicznymi, co czyni je dość mało wiarygodnymi. Z innej jednak s trony dostępność ludzi do leków homeopatycznych jest zabezpieczona odpowiednimi przepisami prawnymi. To rodzi przede wszystkim problemy etyczne w czasie wydawania tego typu produktów leczniczych pacjentom. Dlatego zawsze warto stawiać na doświadczonego homeopatę.

Redakcja gzm.org.pl