Pomoc medyczna na odległość to wsparcie, z którego możesz skorzystać w razie pojawienia się nagłych objawów choroby lub innych dolegliwości. Dzięki temu nie musisz od razu umawiać się na osobistą wizytę w gabinecie. A zatem z jakiego wsparcia można skorzystać podczas zdalnej konsultacji lekarskiej? Dowiedz się więcej!
Umawiając się na poradę lekarską przez internet lub telefon, możesz przede wszystkim otrzymać zalecenia medyczne. To przydatne, kiedy niepokoi Cię stan zdrowia i nie masz pewności czy osobista wizyta w gabinecie jest w ogóle konieczna. Jeśli szukasz zdalnego wsparcia lekarskiego, możesz skorzystać z takich przychodni jak Halomed – lekarze online.
Czym zajmuje się lekarz podczas zdalnej konsultacji?
Obowiązkiem każdego lekarza zarówno podczas osobistej, jak i zdalnej konsultacji pacjenta jest przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego. To niezbędne, aby ocenić stan zdrowia i zasadność dalszego postępowania.
Jeśli pojawią się istotne przesłanki i stan zdrowia pacjenta jest dla lekarza oczywisty,
wtedy specjalista może:
-
wystawić zwolnienie lekarskie;
-
przygotować e-receptę na leki;
-
skierować pacjenta na dodatkowe badania.
Dodatkowo podczas teleporady lub wideoporady medycznej lekarz ma możliwość przeanalizowania wyników badań laboratoryjnych. Dzięki temu pacjent otrzymuje rzetelną informację zwrotną odnośnie do swojego stanu zdrowia.
Elektroniczne recepty a zdalne konsultacje – czy każdy lekarz może wystawić taki dokument?
E-recepty w Polsce obowiązują już od 8 stycznia 2020 roku. Dotyczy to nie tylko dokumentów wydawanych podczas osobistej wizyty pacjenta w gabinecie, ale także w trakcie realizowanych usług medycznych online.
Zgodnie z ustawą o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych do wystawienia e-recepty uprawnieni są:
-
lekarze;
-
lekarze dentyści;
-
pielęgniarki;
-
położne;
-
felczerzy;
-
starsi felczerzy.
W niektórych sytuacjach elektroniczną receptę może wystawić też farmaceuta, kiedy od przyjęcia leków zależy zdrowie lub życie danej osoby.
Czy zdalna konsultacja lekarska zawsze daje możliwość skorzystania z e-recepty
i zwolnienia?
Oczywiście, że nie. Lekarze realizujący usługi pomocy medycznej na odległość są zobligowani do przeprowadzania kompletnego wywiadu medycznego z pacjentem. Od tego zależy zasadność wystawienia dokumentów takich jak e-recepty lub e-zwolnienia lekarskie.
Kiedy lekarz stwierdzi niejasności w stanie zdrowia konsultowanej osoby, wtedy może skierować ją na dodatkowe badania. Oczywiście wiąże się to z brakiem możliwości wystawienia recepty na leki lub L4.
Porady medyczne na odległość – jak przebiega taka wizyta?
W praktyce to bardzo proste. Wystarczy, że umówisz termin konsultacji online z wybranym specjalistą. Następnie przygotuj swoją dokumentację medyczną, prześlij nieco wcześniej przed planowanym terminem do lekarza i czekaj na kontakt.
Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego lekarz wyda zalecenia i wystawi ewentualne L4 lub e-receptę na leki.
Artykuł sponsorowany