Faktoring to jedna z najszybciej rozwijających się usług finansowych dla przedsiębiorstw. Świadczą o tym choćby dane, zgodnie z którymi już ponad 100 mld euro popłynęło do polskich firm w ramach faktoringu. Na czym dokładnie polega faktoring i w czym usługa ta jest lepsza od kredytu firmowego?
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, która, choć obecna od jakiegoś czasu na polskim rynku, dopiero teraz – w czasach relatywnie trudnej sytuacji gospodarczej zyskuje na znaczeniu. Na czym polega faktoring? W skrócie faktoring wierzytelnościowy to proces sprzedaży faktur wystawionych przez nas, za które otrzymuje natychmiastową zapłatę.
Faktoring to rozwiązanie idealnie dostosowane do przedsiębiorców, którzy ze względu na długie terminy płatności faktur wciąż oczekują na swoje należności. Nagromadzenie takich faktur może być ryzykowne, szczególnie dla małych firm rodzinnych, które ze względu na brak optymalnej płynności finansowej doświadczają trudności z regulowaniem własnych zobowiązań. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie faktoring – finansowanie firmy, w ramach którego faktura jest natychmiastowo finansowana przez faktora, czyli firmę świadczącą usługę faktoringu.
Dlaczego faktoring to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego kredytu firmowego?
Jak zatem widać, faktoring to zewnętrzne finansowanie firmy, które pod pewnymi względami jest podobne do kredytu. Istnieje jednak wiele różnic pomiędzy tymi dwoma formami wsparcia, które nie bez powodu sprawiły, że faktoring jest obecnie usługą częściej wybieraną przez przedsiębiorców.
Przede wszystkim faktoring to usługa w pełni elastyczna, która zapewnia nam finansowanie dokładnie wtedy i dokładnie w takiej wysokości, jakiej obecnie potrzebujemy. Oczywiście w ramach współpracy z faktorem mamy możliwość otwarcia limitu o wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. Niemniej jednak nie korzystamy z niego cały czas. Chcemy szybko spieniężyć fakturę z długim okresem zapadalności? Wystarczy, że złożymy wniosek i już nawet po dwóch godzinach pieniądze są na naszym koncie firmowym. Jak więc widać, usługa faktoringu jest znacznie szybsza, efektywniejsza i nie wymaga tak wielu formalności, z którymi zawsze musimy się siłować podczas wnioskowania o kredyt firmowy. Faktoring jest formą finansowania, która w długim okresie okazuje się znacznie korzystniejsza niż finansowanie w ramach kredytu. Kalkulator faktoringu dostarczy nam szczegółowych informacji o kosztach związanych z taką formą finansowania naszej działalności.
Koszty usługi faktoringu – co warto wiedzieć?
Faktoring to usługa finansowa, która jak doskonale wiadomo, ma swoją cenę. Koszt faktoringu to opłata, jaką przekazujemy faktorowi w zamian za to, że finansuje on naszą fakturę natychmiast i samodzielnie – w zależności od wybranej formy faktoringu – ściąga należność od naszego kontrahenta biznesowego.
Ile kosztuje faktoring? To pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Finalna cena usługi faktoringu uzależniona jest właśnie od rodzaju wybranego faktoringu (faktoring pełny lub niepełny), wartości faktury, okresu na uregulowanie faktury przez kontrahenta i wielkości linii, jaka jest do naszej dyspozycji.
Usługa faktoringu jednak, bez względu na różne warianty wyboru będzie znacznie bardziej opłacalna, niż kredyt zaciągnięty w instytucji bankowej. Koszt faktoringu zaczyna się już 50 złotych netto, co w porównaniu ze spokojem i komfortem, jaki dają nam pieniądze na koncie, jest naprawdę niską ceną.