Odparzenia na stopach to bardzo częsta przypadłość, która pojawia się w szczególności w sezonie letnim. Dolegliwość ta może wystąpić zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci. Odparzenia powodują ból i dyskomfort z każdym, kolejnym krokiem. Czym więc one dokładnie są oraz w jaki sposób możne ten ból załagodzić?
Czym są odparzenia stóp?
Odparzenia na stopach to dość bolesne uszkodzenie wierzchniej warstwy naskórka, które ma miejsce podczas długotrwałego kontaktu z wilgocią oraz wysoką temperaturą. Głównie powstają one w momencie noszenia niewłaściwego obuwia w sezonie letnim, które nie zapewnia skórze stóp odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Warto w tym momencie podkreślić, że odparzenia stóp to nie odciski, z którymi są one często mylone. Odciski powstają na skutek tarcia i ucisku, zaś powstanie odparzeń jest ściśle związane z wilgocią, która nie odparowuje z wnętrza butów.
Jakie objawy związane są z odparzeniami stóp?
Zgodnie z tym co zostało już wspomniane, odparzenia na stopach mają związek z wysokimi temperaturami i nadmiarem wilgoci, która gromadzi się w obuwiu. Tak naprawdę, w początkowej fazie tworzenia się odparzeń, można nawet nie zwrócić na nie uwagi. W pierwszym stadium odparzeń nie pojawia się ból czy uczucie dyskomfortu. Świadczy o nich jedynie niewielkie zaczerwienienie. Odparzenia na stopach dają o sobie znać dopiero w kolejnych stadiach ich rozwoju. Towarzyszy im obrzęk, a także wyraźne przekrwienie. W tym momencie może pojawić się również ból podczas stawiania kroków oraz duży dyskomfort. W momencie kiedy stan zapalny znajduje się już w fazie zaawansowanej, odparzenia mogą powodować wysięk oraz rany na stopach.
Jak leczyć odparzenia na stopach?
Odparzenia na stopach stają się dość problematyczne, szczególnie w sezonie letnim, kiedy większość osób przebywa na wakacjach. Ich leczenie powinno odbywać się z uwzględnianiem stopnia zaawansowania. Zazwyczaj w pierwszym stadium zaleca się dbanie o higienę stóp. Ich dokładne mycie, a co najważniejsze, osuszanie może znacznie przyspieszyć proces gojenia się odparzeń. Jeśli jednak problem staje się bardziej skomplikowany, zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów jak np. Sudocrem. Jest to środek w formie kremu na odparzenia i różnorodne podrażnienia skóry. Wykazuje się on działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a dodatkowo przyspiesza proces regeneracji i odbudowy naskórka. Oczywiście stosowanie Sudocrem, czy innych preparatów na odparzenia powinno być połączone ze zmianą obuwia, a także odpowiednimi nawykami pielęgnacyjnymi. W przypadku, kiedy pojawił się wysięk i otwarta rana, można dodatkowo zabezpieczyć ją opatrunkiem, z uwzględnieniem stałego przepływu powietrza.
Pielęgnacja odparzeń na stopach – co warto wiedzieć?
Odparzenia na stopach wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne jest dbanie o poprawną higienę. Po każdym spacerze stopy powinny być umyte letnią wodą z dodatkiem mydła, a następnie osuszone – najlepiej bawełnianym ręcznikiem. Nie należy zakładać skarpetek czy obuwia na wilgotne stopy z odparzeniami. Co więcej, w miarę możliwości warto postawić na buty lekkie oraz odkryte. Stały dostęp i cyrkulacja powietrza pomaga skutecznie niwelować odparzenia na stopach, a także wspiera odbudowę zdrowego naskórka. W przypadku pojawienia się pęcherzy z płynem surowiczym, pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać. Powinny one wchłonąć się samoistnie, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko powstania rany, a także jej zainfekowania.
Odparzenia na stopach – czy można im zapobiegać?
Profilaktyka tego typu dolegliwości jest jak najbardziej możliwa. Odparzenia na stopach powstają na skutek współistnienia kilku czynników. Doprowadzając do ich wykluczenia, analogicznie, można zmniejszyć ryzyko powstania bolesnych pęcherzy. Najważniejsze pozostaje to, by w sezonie letnim wybrać odpowiednie obuwie, a także i skarpety. Najlepiej jeśli będą one wykonane z bawełny, która jest tkaniną o właściwościach termoregulacyjnych. Co więcej, jeśli występuje tendencja do pocenia się stóp, konieczne może być stosowanie dodatkowych zasypek lub aerozoli, które normalizują pracę gruczołów łojowych. Profilaktyka odparzeń na stopach zakłada również regularną wymianę skarpetek – najlepiej po każdym spacerze. Ograniczy to namnażanie się bakterii na powierzchni naskórka, a także zredukuje ryzyko powstania pęcherzy na stopach. Ważne jest także to, by w okresie wysokich temperatur stopy miały zapewniony stały dostęp do świeżego powietrza i były na bieżąco osuszane.
Obraz autorstwa fabrikasimf na Freepik