Najpopularniejsze typy materaców, które warto kupić

Stare przysłowie mówi, że „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Ale uwierz nam, nawet jedwabne poszewki i najlepsza poduszka ortopedyczna nic nie zdziałają, jeśli Twój materac jest niewygodny! W łóżku spędzamy – w idealnym scenariuszu – około ośmiu godzin dziennie. To naprawdę długo! Dlatego nie tylko warto, ale wręcz trzeba zadbać o to, by materac, na którym leżysz przez niemal ⅓ doby był pod każdym względem dopasowany do Twoich potrzeb.

Twardość materaca – tak dobierzesz odpowiedni

Wybór twardości materaca to jedna z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć, kupując nowy model. To właśnie ten czynnik najsilniej wpływa na jakość Twojego snu oraz komfort nocnego wypoczynku.

Sprawa jest o tyle utrudniona, że każda osoba ma inne preferencje w tym zakresie, a decyzja zależy od jej przyzwyczajeń, masy ciała, pozycji najczęściej przyjmowanej podczas snu oraz wielu innych zmiennych, jak na przykład ewentualne problemy ortopedyczne. Żeby nieco ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek:

  • poznaj stopnie twardości – w Polsce twardość materaca oznacza się symbolami H1, H2, H3, H4, gdzie H1 oznacza materac bardzo miękki, a H4 bardzo twardy,
  • weź pod uwagę pozycję, w której sypiasz:
    • jeśli śpisz na plecach, wybierz materac średni lub średnio-twardy (twardszy, jeśli masz wyższą masę ciała),
    • jeśli lubisz spać na boku, wypróbuj materac miękki lub średnio-miękki – powinien dobrze dopasować się do sylwetki,
    • jeśli sypiasz na brzuchu, dobrym wyborem będzie materac średnio twardy lub twardy – pozwoli Ci utrzymać prawidłową krzywiznę kręgosłupa;
  • dopasuj wybór do masy ciała – w przypadku osób o niższej wadze, miękkie materace zapewnią lepsze dopasowanie do sylwetki. Osoby ważące więcej powinny z kolei postawić na solidniejsze wsparcie dla pleców i lędźwi;
  • warto również pamiętać, że stopień twardości materaca może wpłynąć na Twoją temperaturę podczas snu! Miękkie materace, w których ciało bardziej się zapada, mogą sprawić, że w nocy będzie Ci cieplej, podczas gdy twardsze materace zapewnią lepszy przepływ powietrza.

Przed zakupem warto również wypróbować materac, a jeśli masz problemy zdrowotne, skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą – zaufany specjalista z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji!

Rodzaje materaców – te warto wybrać

Wiesz już, jak wybrać twardość materaca. Ale to niejedyne kryterium zakupu. Na rynku dostępne są także materace o różnych typach wypełnienia, co również może wpłynąć na Twój komfort podczas snu.

Każdy rodzaj wypełnienia ma inne właściwości i oferuje różne korzyści. Opisaliśmy dla Ciebie najpopularniejsze z nich!

Materace piankowe i termoelastyczne

Materace piankowe i termoelastyczne mają liczne zalety, które sprawiają, że będą idealnym wyborem dla sporej liczby osób.

Przede wszystkim, ze względu na rodzaj wypełnienia, zapewniają bardzo dobre dopasowanie do ciała – dotyczy to zwłaszcza materacy termoelastycznych. To sprawia, że idealnie dopasowują się do sylwetki śpiącej osoby, zapewniając odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, lędźwi itp., co zapobiega ewentualnym problemom zdrowotnym. Poza tym, ze względu na swoją konstrukcję, materace piankowe zapobiegają napięciom i nadmiernemu naciskowi, co również korzystnie wpływa na jakość snu.

Materace piankowe są też świetnym wyborem dla par. Ze względu na brak sprężyn, nie przenoszą drgań, więc nawet jeśli Twoja druga połówka często zmienia pozycje w nocy, Ciebie nie powinno to wybudzać.

Na koniec warto zaznaczyć, że materace piankowe i termoelastyczne mają właściwości hipoalergiczne. Ich wypełnienie nie sprzyja rozwojowi roztoczy czy innych mikroorganizmów, będą więc odpowiednią opcją na przykład dla osób uczulonych na kurz.

Materace piankowe i termoelastyczne dostępne są w różnych stopniach twardości, więc łatwo dopasować taki model do swoich preferencji.

Materace kieszeniowe – dobre podparcie kręgosłupa

Materace kieszeniowe to typ materacy sprężynowych, jednak w bardziej nowoczesnym wydaniu. Mają wszystkie zalety materacy ze sprężynami i żadnej z ich wad! To dlatego, że umieszczone w nich sprężyny działają niezależnie. Jest to możliwe, ponieważ każda z nich została umieszczona w osobnej kieszeni – którym zresztą model zawdzięcza swoją nazwę.

Materace kieszeniowe nie przenoszą więc drgań i są dostępne w różnych stopniach twardości. Będą idealnym wyborem dla osób, które potrzebują dobrego dopasowania – w tym również dla par. Świetnie sprawdzą się także w przypadku użytkowników często zmieniających pozycję podczas snu, ponieważ zapewniają odpowiednie wsparcie niezależnie od ułożenia ciała.

Co więcej, w ofercie sklepów – jak na przykład BroMARKT – można znaleźć materace kieszeniowe z innymi rodzajem wypełnienia, takim jak pianka lub kokos, co dodatkowo poprawia właściwości łóżka.

Materace bonellowe – sprawdzona klasyka

Materace bonellowe to absolutna klasyka wśród typów materacy. Powstały w drugiej połowie XX wieku i od tamtej pory są bez przerwy produkowane.

System sprężyn w takich materacach zapewnia bardzo dobre podparcie dla ciała, a jednocześnie wpływa na stopień twardości łóżka – materace bonellowe są twarde lub bardzo twarde. Model ten będzie więc dobrą opcją dla osób o wyższej masie ciała oraz tych, którzy lubią spać na brzuchu lub na plecach.

Niestety, materac typu bonell ma też pewną wadę – ze względu na połączenie sprężyn przenosi drgania. Ta właściwość sprawia, że może nie być dobrą opcją dla par. Będzie jednak zdrowym, wysokiej jakości i ekonomicznym zakupem, kiedy szukasz przystępnego cenowo, ale dobrej jakości rozwiązania do pojedynczego łóżka.

Wymiar materaca i łóżka – zasada jest prosta

Oczywiście żeby w pełni korzystać ze wszystkich zalet wybranego materaca, musi on pasować do ramy łóżka. Żeby uzyskać odpowiedni rozmiar, wystarczy zmierzyć łóżko wzdłuż i wszerz, a następnie na podstawie uzyskanych wyników wybrać odpowiedni model.

Przy okazji weź też pod uwagę to, czy materac bez problemu zmieści się w drzwiach.

I to tyle z naszej strony. Mamy nadzieję, że z pomocą naszych porad znajdziesz idealny materac!

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl