Czym jest rekuperacja?- podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach większość z nas decyduje się na budowę własnego domu. Posiadanie własnej posiadłości wymaga od nas wielu przemyślanych decyzji. Oprócz wykonania doskonałych aranżacji oraz przemyślenia wielu kwestii technicznych, niebagatelne znaczenie odgrywa także rekuperacja. Co to jest rekuperacja i na czym opiera się jej działanie? Czy warto montować ją we własnym domu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Rekuperacja co to jest?

Rekuperacja jest innym określeniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na ruchu powietrza, które wytwarzane jest przez urządzenie, które nazywa się rekuperatorem. To właśnie on jest „sercem” całego procesu. Umożliwia  kontrolowanie ruchu powietrza, które jest nawiewane oraz usuwane z pomieszczenia. Co więcej, odzyskuję ciepło z ogrzanego powietrza. 

Rekuperacja w domu- na czym polega cały proces?

By zrozumieć cały proces rekuperacji, w pierwszej kolejności należy skupić się na działaniu rekuperatora. Urządzenie wyciąga powietrze jednocześnie z dwóch kierunków. Z jednej strony czerpie zimne i czyste powietrze, które zaciąga z zewnętrz. Drugi strumień to powietrze ciepłe, niezwykle wilgotne i tzw. zużyte, które zaciągane jest z pomieszczenia przez anemostaty (kratki w kształcie okręgu znajdujące się na suficie oraz ścianach). Każdy ze strumieni zaciągany jest do rekuperatora, ale powietrze zimne z ciepłym nie miesza się ze sobą- każde z nich płynie osobnym kanalikiem. Następnie zaciągnięte powietrze ciepłe przechodzi przez wymiennik ciepła, który pochłania z niego temperaturę (ciepło), które przekazywane jest zimnemu, czystemu powietrzu. 

Rekuperacja czy warto instalować ją we własnym domu?

Rekuperacja w domu niesie za sobą ogromne, wymierne korzyści. Ciepłe, „zużyte” powietrze zastępuje świeże i czyste, które rozprowadzane jest na całą powierzchnię domu. Oprócz tego, że rekuperacja ogrzewa powietrze, to dodatkowo także doskonale oczyszcza go z różnorodnych alergenów oraz zanieczyszczeń. Standardowe otwieranie okien nie jest w stanie zapewnić tak dobrej wentylacji i przewiewu. Ogromnym walorem są filtry zamontowane w rekuperatorze, które oczyszczają powietrze wpuszczane do naszego domu, np. ze szkodliwych oparów, unoszących się z komina sąsiada.

Rekuperacja to także doskonała metoda na oszczędność wydatków przeznaczonych na ogrzewanie. Szacuje się, że dzięki tego typu instalacji jesteśmy w stanie wygenerować oszczędności rzędu mniej więcej 40%. 

Oprócz walorów ekonomicznych należy zaznaczyć także, że rekuperacja dba o nasze zdrowie. Czyste powietrze pozbawione smogu, dymu czy alergenów, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Co więcej, to dzięki rekuperacji utrzymamy odpowiedni poziom wilgoci w naszych mieszkaniach, co chroni nas przed grzybem.

Należy pamiętać że zanieczyszczone powietrze musi posiadać kanał odprowadzający, w innym przypadku dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wilgoci. 

Zaznaczyć należy, że w przypadku domów energooszczędnych rekuperacja nie jest kwestią wyboru, a koniecznością.

Inwestycja w rekuperacje. Ile to kosztuje?

Rekuperacja cena interesuje ogromną część potencjalnych użytkowników. Często postrzegana jest jako droga inwestycja. W porównaniu do całkowitych kosztów budowy domu cena rekuperacji jest znikoma. W pierwszej kolejności musimy zakupić rekuperator, kanały i inne niezbędne elementy. Do tego należy także doliczyć koszt montażu. Podczas użytkowania musimy liczyć się z wymianą filtrów, okresowymi przeglądami jak również kosztem zużytej energii elektrycznej. Rekuperacja koszt jest o wiele bardziej korzystny, gdy pomyślimy o tego typu instalacji już na etapie projektowania domu. Rezygnacja z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej generuje spore oszczędności. Dla przykładu dla domu o powierzchni około 150 m2, cena rekuperacji na etapie projektowania to koszt mniej więcej 12 tysięcy złotych, a w późniejszym okresie, w gotowym budownictwie, około 17 tysięcy złotych. Co więcej, różnice w cenie wynikają także z jakości zakupionych urządzeń, jak również indywidualnych wymagań i potrzeb danego użytkownika. 

Redakcja gzm.org.pl