Czy warto stosować inhalacje na suchy kaszel?

Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci chodzących do przedszkola lub szkoły. Katar i kaszel są bardzo uciążliwe i męczące, nasilają się zawłaszcza w nocy. Skuteczną ulgę przynoszą inhalacje na suchy kaszel (rzadziej mokry lub mieszany) robione w domu.

Co to jest inhalacja?

Inhalacja to znana od czasów starożytnych nieinwazyjna metoda leczenia dolegliwości górnych dróg oddechowych. Preparaty stosowane do inhalacji działają szybko i przynoszą znaczną ulgę. Wziewne przyjmowanie leków jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie obciąża układu pokarmowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci.

Wykonywanie inhalacji wskazane jest nie tylko w przypadku zwykłej infekcji, ale także w przypadku astmy, alergii, mukowiscydozy lub POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Z czego robić inhalacje?

W warunkach domowych inhalacje można robić z soli morskiej, soli fizjologicznej, naparów ziołowych, olejków eterycznych lub leków przepisanych przez lekarza. Stosowane środki należy dobrać odpowiednio do rodzaju kaszlu, czyli mokrego lub suchego.

Kaszel suchy jest szczególnie męczący, a jego napady bardzo wyczerpują. W tym przypadku zadaniem inhalacji jest nawilżenie śluzówek, dzięki temu kaszel będzie bardziej wilgotny i łatwiej będzie odkrztusić wydzielinę. Inhalacje na suchy kaszel najlepiej jest wykonywać z soli fizjologicznej, soli morskiej lub kwasu hialuronowego. Po kilku inhalacjach kaszel stanie się mokry i wtedy należy zmienić skład inhalacji.

Kaszel mokry występuje wtedy, gdy towarzyszy mu odkrztuszanie gęstej wydzieliny, co nie zawsze jest łatwe. Inhalacje powodują jej rozrzedzenie i łatwiejsze odkrztuszanie. Dobre rezultaty przynoszą inhalacje z:

– olejków eterycznych (sosnowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego),
– rumianku,
– szałwii,
– tymianku,
– kopru włoskiego.

Dodanie ampułki soli fizjologicznej przyśpiesza rozrzedzenie wydzieliny. Wszystkie te preparaty działają wykrztuśnie, z tego powodu inhalację należy zrobić najpóźniej 4 godziny przed snem.

Czym grozi wysoki puls?

Jak wykonać inhalację na suchy kaszel w domu?

Wykonanie domowych inhalacji na suchy kaszel jest niezwykle proste i można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy jest bardzo tradycyjny. Potrzebna będzie miska lub duży garnek, ręcznik gorąca woda oraz zioła lub olejki. Do gorącej wody należy dodać szklankę naparu z ziół lub 5-6 kropli wybranego olejku eterycznego. Następnie należy nakryć głowę ręcznikiem i przez 5-10 minut wdychać parę znad garnka. Najlepiej jest wdychać nosem, a wydychać ustami. Po zakończeniu inhalacji należy przez 2-3 godziny odpocząć. Absolutnie nie wolno wychodzić na pole, ponieważ organizm jest mocno rozgrzany.

Inhalacje na suchy kaszel można wykonać także za pomocą inhalatora, nazywanego także nebulizatorem. To praktyczne urządzenie, którego zakup oscyluje wokół kwoty 100 zł. Warto go zakupić zwłaszcza jeżeli w domu są osoby, które często muszą wykonywać inhalacje.

W nebulizatorze można stosować wszystkie wymienione wyżej preparaty oraz dodatkowo gotowe leki przepisane przez lekarza. Podawane są w znacznie mniejszej ilości niż tradycyjne tabletki lub syropy.

Inhalacje na suchy kaszel nebulizatorem są całkowicie bezpieczne dla osób w każdym wieku, także dla dzieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych najmłodszych, można wykonywać je nawet u niemowląt. Wybierając nebulizator dla dzieci koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego głośność, by dziecko nie stresowało się jego szumem. Każdy nebulizator wyposażony jest w rurkę z ustnikiem i maseczkę. Dla dzieci należy stosować maseczkę o odpowiednim rozmiarze.

Inhalacje są leczeniem wziewnym, które nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a pozwala na szybsze zwalczenie kataru i kaszlu.

Skuteczne sposoby, jak obniżyć puls

Redakcja gzm.org.pl