Złoto. Fakty i mity na temat znanego szlachetnego metalu

Wokół złota krążą rozmaite historie, niektóre nawet o zabarwieniu nieco magicznym. Czy są one tylko ludzkim wymysłem, czy może jednak znajduje się w nich ziarno prawdy? Może nawet słyszałeś o niektórych z nich i zastanawiasz się nad ich zasadnością?

Złoto ukazuje choroby – Jak wytłumaczyć brudzenie skóry?

Być może słyszałeś o przypadku pobrudzenia skóry biżuterią. Czy może mieć to związek z jakąś chorobą? Nauka jednoznacznie opowiada się za tym, że złoto w żaden sposób nie świadczy o ludzkim stanie zdrowia. Żadne badania nie wykazały, aby złota biżuteria w jakikolwiek sposób przekazywała informacje o nowotworach czy tego rodzaju schorzeniach. Źródeł brudzenia skóry złotą biżuterią można doszukiwać się w reakcji chemicznej na pewnego rodzaju kosmetyki. Na przykład takie, które zawierają tlenek cynku, mogą zostawić na skórze pewne ślady. Tego rodzaju tendencję możesz spotkać także przy korzystaniu z wyborów niskiej próby, a także stopów złota z innymi metalami.

Złoto jest alergenem – czy złoto uczula?

Złoto stosowane jest od tysięcy lat i niespecjalnie uważane było za szkodliwe. Przez wieki był to główny środek płatniczy, którym posługiwano się w codziennych transakcjach. Obecnie złoto gromadzone jest głównie jako zabezpieczenie w wypadku kryzysu w specjalnie przystosowanych do tego magazynach. Niektórzy inwestują także w złoto „papierowe”, które nabyć można online u https://fxcuffs.pl/brokerzy-forex/. Jest to tak samo legalna i bezpieczna inwestycja, jak ta  w złoto fizyczne. I na pewno nie uczula.

Naukowe obserwacje wykazały, że fizyczne złoto jest całkowicie nieszkodliwe, chociaż pojawiały się tzw. przypadki wyprysku kontaktowego, który powodowany był noszeniem złotych pierścionków czy kolczyków. Tego rodzaju zdarzenia miały miejsce do czasu, aż zaczęto na szeroką skalę wykonywać próby skórne ze złotem, które mają potwierdzić jego nieszkodliwość w codziennym użytkowaniu. W dzisiejszych czasach uczulenie zdarza się bardzo rzadko.

Złoto leczy jęczmień – czy złoto łagodzi stan zapalny?

Jest to jeden z najbardziej popularnych mitów, które mogłeś usłyszeć w ciągu życia. Znany jest od lat i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Mówi o tym, że pocieranie powieki złotem (np. obrączką czy monetą bulionową) łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie jęczmienia. Nauka jest jednak w tej kwestii zgodna. Nie ma żadnych dowodów na tego typu działanie kruszcu. Chociaż delikatny masaż chorego miejsca może nieco zmniejszyć dolegliwości, to na pewno nie jest to zasługa magicznych właściwości złota. W każdej takiej sytuacji najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak sam widzisz, mitów na temat złota jest wiele. Wynikają one często z błędnego zrozumienia niektórych procesów, które zachodzą w przyrodzie. Chociaż złoto jest drogocennym metalem, w który warto inwestować, nie posiada ono żadnych nadnaturalnych właściwości. Niestety..

Redakcja gzm.org.pl