Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Suchy kaszel i duszność. Czy to zapalenie oskrzeli bez gorączki?

Lifestyle Data publikacji - 12 października 2023 Autor - Redakcja gzm.org.pl
Suchy kaszel i duszność

Zapalenie oskrzeli to choroba, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Stanowi zakażenie układu oddechowego, którego głównym objawem jest kaszel – suchy lub z odkrztuszaniem wydzieliny. Może mu towarzyszyć gorączka, ale nie musi. W jakich sytuacjach diagnozuje się zapalenie oskrzeli bez gorączki? Sprawdź!

Zapalenie oskrzeli – co to za choroba?

Głównym zadaniem oskrzeli jest transport powietrza aż do końcowych elementów dróg oddechowych, czyli do pęcherzyków płucnych [2]. Organ ten może zostać zajęty różnymi procesami patologicznymi, w tym zapaleniem oskrzeli, którego najczęstszą przyczyną są wirusy [1].

W zależności od czasu trwania choroby zapalenie oskrzeli można podzielić na trzy rodzaje [1].

  • Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej jest spowodowane zakażeniem wirusowym i trwa krócej niż trzy tygodnie.
  • Podostre zapalenie oskrzeli utrzymuje się od trzech do ośmiu tygodni. Może być wynikiem nadreaktywności oskrzeli po przebytym zakażeniu albo zakażenia krztuścem.
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli wynika najczęściej z czynników środowiskowych, głównie palenia tytoniu. Objawy utrzymują się dłużej niż dwa miesiące.

Główne objawy zapalenia oskrzeli

Diagnostyka zapalenia oskrzeli skupia się na obserwacji najczęściej pojawiających się oznak. Typowe objawy choroby to [1]:

  • kaszel, któremu najczęściej towarzyszy odkrztuszanie śluzowej (białawej) lub ropnej (żółtej, rzadziej zielonkawej);
  • plwociny;
  • gorączka;
  • złe samopoczucie;
  • czasem ból mięśni;
  • rzadziej świszczący oddech.

W ostrym zapaleniu oskrzeli kaszel jest początkowo suchy, a potem staje się mokry. Towarzyszy mu odkrztuszanie śluzowej (przeźroczystej), a następnie śluzowo-ropnej (żółtozielonej) plwociny. Bardzo charakterystycznym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest gorączka [3].

Zapalenie oskrzeli z gorączką czy bez?

Kiedy pojawia się suchy kaszel i występuje duszność, ale nie ma gorączki, rodzi się pytanie, czy to może być choroba oskrzeli. Okazuje się, że zapalenie oskrzeli bez gorączki jest możliwe. Stan ten jest częściej spotykany u dorosłych. Zapalenie oskrzeli u dzieci, zwłaszcza tych starszych, zwykle przebiega z podniesioną temperaturą. Zdarza się, że niemowlęta przechodzą tę chorobę bez kaszlu i gorączki, co utrudnia postawienie trafnej diagnozy [2].

Przyczyny zapalenia oskrzeli bez gorączki

W stanach, gdy chorobę spowodowały bakterie, często pojawia się gorączka. Jednak, gdy zmiany w oskrzelach wywołały wirusy grypy A, grypy B, paragrypy, RSV, koronawirusy (inne niż SARS-CoV-2), adenowirusy lub rynowirusy, może wystąpić jedynie lekki stan podgorączkowy [1,2].

Gorączki może nie być także przy zapaleniu spowodowanym bakteriami atypowymi (mniej niż 10% przypadków) [1]. Wówczas choroba ma zazwyczaj dość specyficzny przebieg i może dawać mylne objawy, takie jak suchy, ostry kaszel bez gorączki [2].

Do bakterii atypowych zalicza się Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae, które stanowią często przyczynę zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Są odpowiedzialne za około 1% przypadków ostrego zapalenia oskrzeli. Wówczas chorobie towarzyszy kaszel, który trwa dłużej niż 5 dni [1].

Gorączka może nie pojawić się także w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowanego długotrwałym narażeniem układu oddechowego na drażniące czynniki, np. przez palenie papierosów czy wdychanie szkodliwych pyłów w powietrzu [2].

Zapalenie oskrzeli dzieci i dorosłych — leczenie

W przebiegu infekcji zaleca się przede wszystkim odpoczynek i pozostawanie przez okres choroby w domu. W razie kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny lekarz może zalecić stosowanie leków ułatwiających jej usuwanie, takich jak Deflegmin syrop [4]. W przypadku suchego i uporczywego kaszlu można sięgnąć po środki przeciwkaszlowe [1].

Nie są zalecane antybiotyki, ponieważ nie przynoszą widocznej poprawy w ostrym zapaleniu oskrzeli. Podobnie jest z lekami przeciwdrobnoustrojowymi. Leczenie zapalenia oskrzeli takimi środkami stosuje się wyjątkowo, tylko w sytuacjach, gdy ustalono przyczynę choroby [1].

Na zlecenie marki Deflegmin

Bibliografia:

Mejza F., Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy i leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli (dostęp: 05.07.2023).

Nęcki T., Zapalenie oskrzeli bez gorączki (temperatury) – objawy u dzieci i dorosłych. Jak leczyć?, 2021 (witryna internetowa: https://wylecz.to/uklad-oddechowy/zapalenie-oskrzeli-bez-goraczki-temperatury-jak-leczyc-objawy-u-dzieci-i-doroslych/ (dostęp: 05.07.2023)).

Witkiewicz I., Ostre zapalenie oskrzeli, (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/lista/81812,ostre-zapalenie-oskrzeli (dostęp: 05.07.2023)).

Witryna internetowa leku Deflegmin syrop: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?