Stłuszczenie wątroby: objawy, diagnostyka i leczenie

Stłuszczenie wątroby to choroba polegająca na odkładaniu się w komórkach wątroby cząsteczek tłuszczu. Występuje ona u osób nadużywających alkoholu, a także u pacjentów otyłych, z cukrzycą oraz zespołem metabolicznym. Stłuszczeniu wątroby często towarzyszy również przewlekły stan zapalny, który może prowadzić do zwłóknienia wątroby oraz rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Dlatego ta choroba wymaga odpowiedniego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak objawia się stłuszczenie wątroby,
  • w jaki sposób diagnozuje się tę chorobę,
  • czy istnieje skuteczny lek na stłuszczenie wątroby.

Stłuszczenie wątroby to choroba, w przebiegu której dochodzi do odkładania się cząsteczek tłuszczu w komórkach wątroby. Stłuszczenie wątroby może być efektem nadużywania alkoholu – w takim przypadku jest ono objawem towarzyszącym alkoholowej chorobie wątroby. Wyróżnia się jednak również tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które rozwija się najczęściej u osób otyłych, niezdrowo się odżywiających, z cukrzycą oraz zespołem metabolicznym. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby zalicza się także wirusowe zapalenie wątroby, niedobory witamin w diecie, przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów), choroby trzustki oraz układu pokarmowego.

Stłuszczenie wątroby – objawy

Niestety stłuszczenie wątroby – zarówno alkoholowe, jak i niealkoholowe – tak jak wiele innych chorób tego narządu, nie daje charakterystycznych objawów. U przeważającej części pacjentów schorzenie rozwija się zupełnie bezobjawowo lub pojawiają się symptomy w postaci:

  • bólu brzucha,
  • uczucia osłabienia i zmęczenia,
  • nieznacznego powiększenia wątroby,
  • ciemnych przebarwień skóry na szyi i pod pachami.

Stłuszczenie wątroby – diagnostyka

Stłuszczenie wątroby najczęściej wykrywane jest przypadkowo podczas rutynowych badań krwi. Ich nieprawidłowe wyniki w pierwszej kolejności analizuje lekarz rodzinny albo POZ, który następnie kieruje pacjenta do specjalisty – zazwyczaj jest to internista lub lekarz hepatolog. Zleca on kolejne badania laboratoryjne oraz obrazowe – może to być ultrasonografia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które wykazują nagromadzenie tłuszczu w wątrobie. Ponieważ jednak samo nagromadzenie tłuszczu w wątrobie może mieć również inne przyczyny, wykonuje się biopsję wątroby – pobrany wycinek tkanki jest poddawany analizie mikroskopowej.

Tego typu kompleksowa diagnostyka pozwala również określić stopień zaawansowania choroby. A konkretnie jakie są stopnie stłuszczenia wątroby? Stopień 1. to choroba w stopniu łagodnym, stopień 2. – w umiarkowanym, zaś stopnie 3. i 4. – w ciężkim.

Stłuszczenie wątroby – leczenie

Jak odwrócić stłuszczenie wątroby? Wymaga to zarówno specjalistycznej opieki lekarza, jak i sporej konsekwencji oraz samodyscypliny ze strony pacjenta, m.in. w zakresie stosowanej diety i aktywności fizycznej:

  • Stłuszczenie wątroby – dieta

Kluczowym elementem terapii pacjentów ze stłuszczeniem wątroby jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta na stłuszczenie wątroby powinna być niskokaloryczna (w przypadku osób otyłych umożliwiająca redukcję masy ciała w tempie 0,5-1 kg na tydzień), dopasowana do indywidualnego stanu pacjenta. W wielu badaniach jako najlepszą dietę dla osób ze stłuszczeniem wątroby wskazuje się dietę śródziemnomorską – bogatą w warzywa, owoce, ryby, nabiał i tłuszcze pochodzenia roślinnego.

  • Aktywność fizyczna – domowy sposób na stłuszczenie wątroby

leczeniu stłuszczenia wątroby ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Według zaleceń Polskiej Grupy Ekspertów NAFLD wskazane jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych przez co najmniej 150 minut tygodniowo.

  • Leki na stłuszczenie wątroby

Farmakologiczne leczenie stłuszczenia wątroby znajduje zastosowanie tak naprawdę tylko w ciężkich, zaawansowanych przypadkach. Jeśli choroba ma podłoże alkoholowe, pacjentowi może zostać zalecone przyjmowanie sterydów. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby pomocniczo leczy się witaminą E oraz pentoksyfiliną.

Stłuszczenie wątroby to często diagnozowana choroba, powiązana najczęściej ze współczesnym stylem życia, nadużywaniem alkoholu, rzadziej – przyjmowaniem niektórych leków lub schorzeniami ogólnoustrojowymi. Leczenie obejmuje przede wszystkim redukcję masy ciała, zmianę sposobu żywienia oraz aktywność fizyczną. Należy również pamiętać o regularnych badaniach.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:g6hOnKhLfZ8J:https://ncez.pzh.gov.pl/%3Fsmd_process_download%3D1%26download_id%3D19505&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://podyplomie.pl/medycyna/23439,stluszczenie-watroby-diagnostyka-i-leczenie

https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/stluszczenie-watroby-czy-mam-sie-bac/

Redakcja gzm.org.pl