Rośliny cieniolubne do domu – jakie wybrać?

Rośliny są ważnym elementem każdego domu, czy biura, w którym pracujemy. Wpływają one pozytywnie na estetykę danego miejsca, co zwiększa nasze samopoczucie, a poza tym oczyszczają powietrze, oraz zapewniają większą ilość tlenu, co jest szczególne ważne w małych przestrzeniach. Jakie rośliny najlepiej wybrać do domu?

Rośliny cieniolubne do domu

Do domu, szczególnie do pokojów mających okno skierowane na północ, najlepiej sprawdzą się rośliny cieniolubne. Poradzą sobie one nawet w kompletnie odciętych od naturalnego słońca miejscach jak łazienka, czy przedpokój.

Rośliny cieniolubne kojarzą się zwykle z roślinami, które są stworzone do życia w cieniu, a nie jest to do końca prawda. O wiele lepszym określeniem wydaje się „rośliny cienioznośne,” bo tak naprawdę radzą sobie w takich warunkach, ale są dość mocno ograniczone. Są to więc rośliny, które mogą żyć w warunkach niemalże całkowicie odciętych od światła naturalnego bez wyraźnej straty w ich wyglądzie. Oczywiście wśród niech faktycznie są odmiany, które lepiej radzą sobie niemal w kompletnym cieniu. Zobacz również: https://gzm.org.pl/najlepsze-prezenty-dla-kobiet-przyklady/

Polecane rośliny cieniolubne doniczkowe:

1. Skrzydłokwiat to jedna z najładniejszych roślin, która może przebywać niemal w całkowitym cieniu. Poradzi sobie ona nawet w łazienkach, czy korytarzach odciętych od światła. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, bo wystarczy jedynie raz na kiedyś przetrzeć jej liście z kurzu. Skrzydłokwiat należy podlewać do dwóch razy w tygodniu i nie więcej. To dlatego, że roślina nie lubi przesadnego nawodnienia i tak naprawdę lepiej podlać mniej niż więcej. Roślina osiąga od 20 do 50 centymetrów wysokości oraz może wypuścić charakterystyczny biały kwiat na środku. Wykazuje niskie właściwości alergiczne i dość dobrze, jak na roślinę, sprawdza się jako swoisty filtr powietrza.

2. Sansewieria cylindryczna to dość duża roślina pochodząca z Afryki. Wytwarza ona charakterystyczne długie, walcowate liście. Roślina ta jest jedną z najtwardszych roślin doniczkowych cieniolubnych. Bardzo dobrze znosi braki słońca czy wody i z tego powodu jest często wykorzystywane w biurach. Dzieje się tak dlatego, że jej grube, mięsiste liście, magazynują wodę, dzięki czemu potrafi ona przetrwać nawet aż dwa miesiące bez podlewania. Z uwagi na te właściwości jest ona polecana do wspominanych biur czy dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu, a konieczne chcą mieć żywą roślinę w domu czy mieszkaniu.

3. Nefrolepis wyniosły, czyli po prostu paprotka pochodząca z tropików. Jest to jedna z najprostszych roślin, jakie możemy mieć w naszym domu. To dlatego, że jest umiarkowanie cieniolubna i lubi wilgotne przestrzenie, więc świetnie nadaje się, szczególnie, do łazienki. Jest to polecana roślina, żeby zacząć przygodę z uprawianiem roślin w domu i wyrobić sobie nawyk dbania o nie, bo naprawdę trudno ją zaniedbać.

4. Zamiokulkas zamiolistny, to jedna z najładniejszych roślin cieniolubnych. Jej liście przypominają te, które ma skrzydłokwiat, jednak są bardziej różnorodne. Ciekawostką jest, że im bardziej zacienione pomieszczenie, w którym się znajduje, tylko intensywniej zielone stają się jej liście. Z uwagi na jej wielkość i intensywny kolor, dobrze sprawdzi się w korytarzu przy wejściu do domu, przedpokoju czy salonu.

5. Bluszcz doniczkowy. W warunkach domowych najczęściej hoduje się bluszcz pospolity lub kanaryjski. Rośliny te lubią miejsca zacienione, daleko od słońca, niższą temperaturę i wilgotne podłoże. W przypadku hodowania tej rośliny nie można dopuścić do suchego podłoża, jak i utrzymywania się wody w podstawce, więc nie jest już to tak prosta w hodowli roślina.

Kwiaty cieniolubne do domu

Kwiaty są nieco trudniejsze w utrzymaniu niż rośliny zawierające jedynie liście, ale warto je mieć w swoim domu z uwagi na estetykę. Warto pamiętać, że już niektóre rośliny cieniolubne mogą wywoływać alergię, a w przypadku kwiatów do domu, koniecznie należy zapoznać się z tym jakie pyłki produkują, bo może się okazać, że będziemy na nie uczuleni.

1. Skalnica rozłogowa. Kwiat charakteryzują rozłożone dookoła, dość duże i okrągłe liście. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jeśli chodzi o ziemie czy podlewanie, jednak należy zadbać o odpowiednią, wysoką, wilgotność powietrza. Z uwagi na to, hodowla tego kwiatu nie powinna stanowić większego wyzwania nawet jako pierwsza roślinka, na którą decydujemy się do domu. Można powiedzieć, że jest to taka paprotka wśród kwiatów.

2. Łosie rogi, jest to kwiat z rodziny paproci, który charakteryzuje się specyficznym wyglądem. Liście tej rośliny przypominają łosie rogi, co sprawia, że jest ona bardzo atrakcyjna wizualnie. Jest to roślina cieniolubna, która najlepiej rozwija się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza.

3. Coleus, to roślina, której kwiaty mają charakterystyczny różowy kolor. Jest cieniolubna, więc świetnie sprawdzi się w zacienionych narożnikach domu, oraz w ogrodzie. Roślina ta nie jest już tak łatwa w uprawie, ponieważ wymaga dobrze przepuszczalnej i żyznej gleby.

4. Monstera to kwiat doniczkowy, który ma intensywnie zielone liście. Roślinę należy ustawić daleko od światła, ponieważ okazuje się, że nadmierne nasłonecznienie szkodzi w jej rozwoju. Potrzebuje ona dość dużej przestrzeni, więc dobrze sprawdzi się w salonie czy kuchni. Podlewać należy ją od dwóch do trzech razy w miesiącu.

Redakcja gzm.org.pl