Domki na narzędzia są wykorzystywane przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania narzędzi i różnego rodzaju artykułów ogrodowych, od dziecięcego roweru, aż po kosiarkę. Modele domków różnią się od siebie materiałem wykonania, rozmiarem i różnymi drobnymi elementami. Na które z nich zwrócić uwagę, wybierając model do własnego ogrodu? Oto krótki poradnik z omówieniem najważniejszych cech domków narzędziowych, który znacznie ułatwi Ci wybór.
Materiały wykonania domków narzędziowych, ich wady i zalety
Najważniejszą cechą, którą różnią się między sobą domki narzędziowe, i którą warto rozważyć jeszcze przed wyborem, jest materiał ich wykonania. Zależnie od niego różni się nie tylko zewnętrzny wygląd domku, ale także cała jego konstrukcja i jej właściwości.
W dobrych sklepach jak ogrodosfera.pl można spotkać się z trzema materiałami, z których wykonuje się domki narzędziowe, mianowicie modelami metalowymi, plastikowymi oraz drewnianymi.
- Metalowe domki narzędziowe są niedrogie i lekkie, co ułatwia ich ustawienie. Metal może być malowany na dowolne kolory, dzięki czemu wcale nie musi mieć tradycyjnego metalicznego połysku i można go dopasować do różnych stylów w ogrodzie. Wybierając metalowy model, warto dokładnie przyjrzeć się jego wentylacji, ponieważ ten materiał jest szczególnie podatny na działanie temperatur. Zimą szybko się wychładza, natomiast latem – nagrzewa.
- Plastikowe domki na narzędzia zachęcają swoją niską ceną, lekkością, łatwością w utrzymaniu w czystości i szerokim wyborem modeli w różnych stylach i kolorach. Są wykonywane z tworzyw odpornych na działanie wilgoci czy blaknięcie pod wpływem silnego słońca, jednak jest to materiał o najniższej trwałości z proponowanych.
- Drewniane domki narzędziowe doceniane są pod kątem eleganckiego i schludnego wyglądu, któremu towarzyszy funkcjonalność i trwałość. Drewno jest niezwykle odporne i może przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. Co więcej, nie nagrzewa się od słońca i naturalnie odprowadza nadmiar wilgoci. Jego wadą jest wysoka cena, a także konieczność regularnej impregnacji, żeby drewno zachowało swoje właściwości przez jak najdłuższy czas.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar domku narzędziowego?
Kolejna ważna cecha domków narzędziowych to ich rozmiar. Do wyboru masz małe domki o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych, jak i modele obszerne, które z powodzeniem mogłyby zastąpić garaż samochodowy. Rozmiar własnego domku dopasuj przede wszystkim do posiadanej przestrzeni na jego ustawienie oraz tego, co zamierzasz w nim przechowywać.
Jeśli domek ma Ci służyć jedynie jako skrytka na kilka podstawowych narzędzi, inwestycja w duży model może okazać się niepotrzebna, a mały domek nie tylko dobrze się sprawdzi, ale też będzie estetycznie prezentował się w ogrodzie.
Jeżeli jednak zamierzasz przechowywać w domku sprzęt sportowy taki jak na przykład trampolina, wiele narzędzi, w tym zajmujących sporo miejsca, przyrządy ogrodowe jak kosiarki, a nawet pojazdy, zastanów się nad wyborem większego modelu. Pamiętaj tylko o tym, że będziesz potrzebować więcej miejsca w ogrodzie na jego ustawienie.
Możliwość bezpiecznego zamknięcia domku i jego wentylacja
Chcesz przechowywać w domku narzędziowym wartościowe rzeczy? Niezależnie od tego, czy mowa o komplecie elektronarzędzi, czy może o motocyklu, z całą pewnością chcesz nie tylko ochronić je przed warunkami atmosferycznymi, ale i potencjalnymi złodziejami. Żeby domek zapewnił bezpieczne przechowywanie rzeczy wartościowych, powinien posiadać miejsce na założenie kłódki. Większość modeli proponuje zamknięcie domku na przykład za pomocą zasuwy, a dodatkowo umożliwia zapięcie kłódki na drzwiach.
Zamknięty domek wymaga odpowiedniej wentylacji, ciągłego obiegu powietrza, by pozbyć się nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych zapachów, nie dopuścić do rozwoju pleśni i wyrównać temperaturę wewnątrz. Koniecznie zwróć uwagę na otwory wentylacyjne wybieranego domku. Muszą one pojawić się zwłaszcza w modelach bez okien, w których po zamknięciu obieg powietrza mógłby być utrudniony.